Archangelika lekárska

Archangelika lekárska
Zdroj foto: Getty images

Archangelika lekárska je rastlina z čeľade zelerovité a ide o dvojročnú bylinu, ktorá má príjemnú arómu. Rastlina má ľudové pomenovanie rastlina anjelov a už oddávna sa jej pripisujú viaceré liečivé sily. V rámci bylinkárstva má Angelika lekárska, ako sa jej tiež niekedy hovorí, dôležitú úlohu a to tak pri vnútornom ako aj pri vonkajšom použití. Dôležité je ale chrániť si oči pred stykom s rastlinou alebo tekutinou, kde bola rastlina vylúhovaná, kvôli agresivite účinných látok.

Charakteristika

Samotná rastlina je bylina väčšieho vzrastu, ktorá má tmavý a repovitý podzemok a mohutné korene. V prvom roku sa vytvára ružica prízemných listov, v druhom už silná, ryhovaná a pomerne dobre rozkonárená stonka a neskôr už rastlina aj kvitne. Obvykle zaniká po 2 až 4 rokoch od prvého rozkvitnutia. Listy sú blanité, pošvovité, na vrcholoch rozkonárenej stonky vznikajú zložené okolíky so zelenkastými kvetmi. Kvety sú zelenobiele alebo žltozelené, listy sú veľké a tri razy delené.

Celá rastlina silno aromaticky vonia a vyskytuje sa vo voľnej prírode, ale aj záhradách. Archangelika rastie v Európe aj Ázii a najčastejšie vo vyšších polohách, prípadne aj na poliach. Nájsť sa dá tak napríklad na svahoch Pyrenejí a Álp, ako aj pozdĺž tokov riek, na vlhkých lúkach, v lesoch alebo na tienistých miestach. Pozor však na rozoznanie od Archangeliky lesnej, ktorá sa práve častejšie vyskytuje vo voľných lesoch - táto bylina je už menej aromatická a je jedovatá.

Vnútorné použitie

Archangelika má viaceré účinky, všeobecne pôsobí ako tonikum, stimulans, depuratívum a na potenie. Použitie je vo forme tak odvaru ako aj záparu a dokonca sa môžu korene alebo semená v rámci vnútorného využitia pridať aj do vína. v rámci vnútorného využitia slúži rastlina veľmi dobre napríklad na utíšenie bolestivej menštruácii, pri bolestiach žalúdka, pomáha celkovo k sekrécii v organizme a tiež proti kŕčovitému zvracaniu. Je veľmi dobrá aj na migrény a závrate.

Čo sa týka jej účinkov na svalovinu, tak podporuje pružnosť svalov, čo má priaznivé účinky napríklad na spevnenie sliznice pľúc a bronchov. Taktiež je bylina povzbudzujúca na činnosť srdca, takže sa odporúča napríklad aj športovcom. Vnútorné užívanie všeobecne podporuje trávenie, zlepšuje peristaltiku čriev a eliminuje plynatosť. Rastlina podporuje tiež metabolizmus, chuť do jedla, uľahčuje vykašliavanie a má aj analgetické účinky, samozrejme, len na určité druhy bolestí. Použiť sa dá aj ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny.

Pozrite sa, ako sa dá bylinka použiť vnútorne:

Čaj z Archangeliky

  • Šálka vriacej vody
  • Pol čajovej lyžičky sušeného koreňa
  • Nechajte 5-10 minút lúhovať
  • Podáva sa 1-2 krát denne a je to ideálny čistič krvi, diuretikum a podpora na potenie

Zápar a odvar z byliny

  • 10 až 20 štipiek rozdrveného koreňa alebo mladých čerstvých výhonkov
  • Alternatívne 5 štipiek semien
  • 1 liter vody
  • Pri odvare priveďte do varu, pri zápare nechajte lúhovať, účinky sú najmä proti nadúvaniu, vracaniu, proti migréne a na celkovú únavu, ale tiež pri zníženej tvorbe moču

Domáci alkohol aj víno

  • V prípade domáceho alkoholu pridajte do 1 litra domácej pálenky 40g koreňa rastliny a nechajte macerovať 8 dní, pričom podávajte v malých množstvách pred jedlom
  • Ako digestívum pôsobí Archangelika lekárska aj vtedy, ak do 1 litra červeného vína dáte hrsť koreňa alebo semien zmiešaných s posekanými lístkami a necháte macerovať na teplom mieste 48 hodín
  • Takto pripravené nápoje požívajte len v menšom množstve a pred jedlom

Archangelikový likér

  • 100g koreňa archangeliky lekárskej
  • Ide o mix aj s inými bylinkami, konkrétne budeme potrebovať aj 100g zázvoru, 100g benediktu lekárskeho, 100g zemežlče a 100g pomarančovej kôry
  • Všetko zmiešame s 6 dcl domáceho alkoholu a necháme 2 dni lúhovať
  • Precediť, doliať 1 litrom vody, pridať 4 polievkové lyžice trstinového cukru a doliať 4 dcl vody

Vonkajšie použitie

V rámci vonkajšieho využitia sa zvykne využívať napríklad odvar z koreňov a to na obnovu poškodených tkanív. Čerstvé listy Archangeliky lekárskej majú pozitívny a podporný účinok na sceľovanie rán a rýchlejšie obnovenie poškodených tkanív, pričom napríklad ak sa použije bylinka do kúpeľov rúk a nôh, pôsobí to priaznivo na upokojenie nervového systému a tiež na prekonanie reumatizmu. Pri vonkajšom použití však pozor na „predávkovanie“, ktoré môže vyvolať zápaly pokožky.

Aj preto napríklad v prípade kúpeľov sa využívajú kúpele najviac na 3 minúty a to len raz za deň a ako sme už spomínali, dajte veľký pozor na prípadný kontakt s očami. Vďaka upokojujúcemu a sedatívnemu účinku na centrálny nervový systém pôsobí rastlina veľmi dobre napríklad na rekonvalescenciu po náročnom fyzickom výkone, ale zároveň aj pred ním. Aj preto sa používa na posilnenie organizmu a svalstva celkovo, napríklad aj pred podaním jednorazového športového alebo fyzického výkonu.

Tu je zopár návodov na vonkajšie využitie:

Kúpeľ rúk a nôh

  • 2 litre vody
  • Hrsť koreňov alebo semien zmiešaných s listami
  • Takýto kúpeľ je ideálny v prípade problémov s reumatizmom, ale pozor na to, aby trval maximálne 3 minúty

Archangelikový olej

  • Hrsť listov byliny
  • Slnečnicový olej
  • Listy vložte do fľaše a zalejte slnečnicovým olejom, potom nechajte 2 týždne odpočívať na slnečnom mieste
  • Preceďte a môžete používať, najmä na potieranie rán, pri reumatických bolestiach a pri rôznych kožných poraneniach

Studený macerát

  • 1/4 lyžičky rastliny
  • 250 ml vody
  • Treba nechať lúhovať a macerovať, môže sa pridávať do kúpeľov a podobne na iné vonkajšie využitie

Zber a skladovanie

Angelika kvitne v období od júna do augusta, pričom sa listy aj kvety zbierajú ešte pred rozkvitnutím a naopak semená sa zbierajú v septembri. Korene sa vykopávajú koncom jesene. Ak hľadáte bylinu vo voľnej prírode, zamerajte sa na lesy, vlhké lúky, miesta s dostatkom tieňa a vody všeobecne. V máji a júni sa najlepšie zbierajú listy a všeobecne platí, že rastlina by sa mal zberať až v druhom roku života. Po nazbieraní ju treba umyť a sušiť na suchom a dobre vetranom mieste, v sušičke len do 35 stupňov Celzia.

Archangelika lekárska

Kontraindikácie

Čo sa týka možnej škodlivosti alebo nežiaducich účinkov, tak napríklad počas tehotenstva alebo v období kojenia nie je vhodné rastlinu a jej priame produkty používať v dávkach, ktoré prekračujú bežný príjem obsiahnutý v zeleninovej zložke potravy. Vnútorné použitie nie je vhodné pre diabetikov a čo sa týka prípadného predávkovania zvnútra alebo zvonka (napríklad pri nadmerne dlhých alebo častých kúpeľoch a podobne), vzniká precitlivenosť na slnečný svit a alergická reakcia a vyrážka - preto sa nesmie používať pred dlhším pobytom na slnku alebo v soláriu. Pozor tiež na kontakt s očami.

A čo u žien v tehotenstve a pri dojčení?

V rámci prípravy na pôrod sa môže Angelika užívať, ale len veľmi opatrne. Vďaka tomu, že ukľudňuje centrálnu nervovú sústavu a posilňuje ju, je vhodná pred pôrodom, ale už počas samotného tehotenstva by sa malo postupovať veľmi opatrne a uvážlivo. Bylinka síce neovplyvňuje až tak svalovinu maternice ako niektoré iné viac rizikové rastliny, ale každopádne stimuluje jej činnosť a preto sa používa skôr v prípade dlhšie trvajúceho pôrodu alebo na odlučovanie placenty

  • pri dojčení je tiež radšej nepoužívať rastlinu alebo produkty z nej
  • je však v rámci vnútorného použitia vhodná na obdobie po pôrode a po tehotenstve a pomáha aj v rámci predmenštruačného obdobia
  • pre ženy je vhodná ako prírodné analgetikum v prípade bolestí počas menštruácie

Čo všetko rastlina obsahuje

Rastlina obsahuje v prvom rade silice, ktoré môžu mať viacero pozitívnych účinkov na organizmus, ale v prípade vysokej koncentrácie ide o problém, pretože v tomto prípade sú silice jedovaté. Okrem toho obsahuje Archangelika lekárska aj organické kyseliny, živice, triesloviny, horčiciny, sacharidy (práve preto ju nesmú diabetici, pretože obsahuje naozaj veľa sacharidov), flavonidy, tanín alebo pektín a ešte viac ako 40 iných účinných látok.

Prehľad liečivých a podporných účinkov

Spoznajte pozitívne účinky Angeliky lekárskej na organizmus:

účinky archangeliky na ľudský organizmus

Zdroje:

Kde a v akej forme Archangeliku lekársku kúpiť?

Pripravil som si pre vás dva čaje. Jeden obsahuje Archangelika lekársku ako jednu zo zložiek a jeden je tvorený len samotnou Archangelikou:

Žalúdočný horký čaj 20x3g nálev.sáčky

Mäta podporuje trávenie a pomáha udržiavať zdravý žalúdok. Artičoka podporuje normálnu funkciu črevného traktu. Vzhľadom k novej platnej legislatíve nemôžeme na obale výrobku uvádzať jeho ďalšie pozitívne účinky. Viac informácií o bylinkách sa dočítate na internete a v atlasoch liečivých rastlín. Zloženie čaju: mäta pieporná, plod šípky, artičoka zeleninová, nechtík lekársky, repík lekársky, myší chvost, archangelika lekárska. Hmotnosť obsahu: 60g, 20 vreciek po 3g.

Návod na prípravu: 1 vrecko zalejeme 0,5 l vriacej vody a necháme 10 minút vylúhovať.
Cena: 1,38 €
Kde kúpiť: Overený obchod Pilulka.sk - www.pilulka.sk/c-archangelika-lekarska-koren-syp-agro

Čaj Archangelika lekárska - koreň sypaný

Bylinný sypaný čaj povzbudzuje vylučovanie žalúdočnej šťavy a tráviacich enzýmov, mierne zvyšuje črevnú peristaltiku. Jej podávanie sa osvedčuje pri nechutenstve. Čaj má analgetický a sedatívny účinok ovplyvňuje činnosť centrálnej nervovej sústavy. Balenie: 30g. Zloženie: Koreň archangeliky – Radix Angelicae.

Návod na prípravu: Zápar z 1 kávovej lyžičky drogy na pohár vody. Pije sa 1 – 2 krát denne po lyžiciach.
Cena: 0,87 €
Kde kúpiť: Overený obchod Pilulka.sk - www.pilulka.sk/c-archangelika-lekarska-koren-syp-agro

Bylina vo voľnej prírode

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.