Benedikt lekársky

Benedikt lekársky
Zdroj foto: Getty images

Benedikt lekársky patrí medzi veľmi známe byliny a v minulosti bol považovaný za univerzálny liek, tzv. všeliek. Jeho použitie je známe už od 16. storočia a viaceré jeho liečivé účinky poznajú ľudia prakticky po celom svete, hoci sa pestuje aj na ozdobné účely. Má viacero zaujímavých ľudových názvov, napríklad horký bodliak, zajačie oko alebo ostropes, pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria, Malej a Prednej Ázii, Sýrii, Iránu a Kavkazu, ale dnes sa pestuje už aj v Európe, Afrike, Severnej aj Južnej Amerike.

Charakteristika

Táto jednoročná bylina dorastá do výšky až 60 cm a klíči vo všetkých suchých aj piesočnatých pôdach, pričom rastie v dostatočnom počte aj vo voľnej prírode, čiže „na divoko“. Bylina sa dá rozpoznať veľmi ľahko podľa mäkkých, pichľavých, širokých a nepravidelne zúbkovaných listov, ktoré sú mierne podobné roztrhanej látke. Má žlté kvety, ktoré tvoria úbor a strácajú sa v neusporiadaných listeňoch zákrovu, pričom sú chlpaté podobne ako listy a kvitnú v apríli až v auguste.

Byľ je priama, 5 hranná, ryhovaná, vetvená, pričom z nej vyrastajú rôzne listy. Dolné sú repíkaté, horné objímavé, stredné laločnaté. Najčastejšie rastie bylina na slnečných pôdach a obsahuje viacero zaujímavých látok s veľmi pozitívnym účinkom, napríklad horčíny, silice a triesloviny. Voľne rastie Benedikt v takmer všetkých krajinách okolo Stredozemného mora, patrí do čeľade hviezdicovitých a používa sa nielen pre liečivé účinky, ale napríklad je aj súčasťou bylinných zmesí pre bylinné likéry.

Vnútorné použitie

Benedikt lekársky je v rámci vnútorného využitia veľmi dobrý proti horúčke, ide o výrazné diuretikum a taktiež veľmi vhodný podporný prostriedok pre viaceré problémy tráviaceho traktu. V rámci vnútorného použitia je bylinka veľmi dobré aperitívum ale aj silné tonikum a v prípade predávkovania hrozí dávenie, čo je na druhú stranu aj výhoda, pretože v akomkoľvek prípade otravy je možné použiť bylinu na vyprázdnenie otravných látok zo žalúdka. Ide však len o nevyhnutné prípady.

Taktiež má antibakteriálne a protinádorové účinky, udržuje zdravú črevnú mikroflóru, je veľmi dobrý proti nadúvaniu, udržiava obranyschopnosť organizmu voči zvýšeným hnilobným a kvasným procesom v tele a podporuje aj ideálny stav kyseliny močovej v organizme. Taktiež podporuje chuť do jedla a tvorbu tráviacich štiav. Podporuje aj tvorbu žlče a bylinka sa používa napríklad žalúdočných problémoch, nechutenstve, nadúvaní, žlčníkových chorobách, reumatických chorobách a dne.

Pre vnútorné využitie môžete skúsiť:

Benedikt lekársky - čaj na posilnenie

  • 1 čajová lyžička sušených listov
  • Šálka vody
  • Listy vložíme do vriacej vody, necháme lúhovať, precedíme a podávame, najlepšie 2 šálky denne
  • Pomáha pri trávení, problémami s pečeňou a žlčníkom, ale aj pri nespavosti, celkovej slabosti a pásovom opare

Zápar a odvar na vnútorné použitie

  • 1 liter vody
  • Hrsť čerstvých alebo pol hrste sušených lístkov
  • Necháme lúhovať alebo prevedieme varom na pár minút
  • Obvykle sa pijú 2 - 3 šálky počas dňa a pred jedlom, pričom ide o ideálne tonikum, aperitívum, diuretikum a prostriedok proti horúčke

Odvar s vínom

  • Jedna čajový lyžička Benediktu
  • Pol litra vína
  • Vysypeme lyžičku do vína, privedieme k varu a varíme tak dlho, kým sa objem nezmenší o polovicu
  • Užívame pri chorobách pečene, problémoch so žalúdkom a na predchádzanie mŕtvici

Tinktúra na vnútorné použitie

  • 1 diel suchých rozdrvených lístkov
  • 1 diel alkoholu
  • 8 dielov vody
  • Všetko zmiešame a necháme odstáť
  • Pije sa jeden štamprlík, ideálne pred raňajkami, čiže raz denne

Vonkajšie použitie

Na vonkajšie použitie sa využívajú najmä antibakteriálne účinky rastliny a tiež schopnosť zastavovať krvácanie, samozrejme, len do istej miery. V rámci vonkajšieho použitia sa teda používa Benedikt lekársky najčastejšie na čistenie rôznych rán a vriedkov, ako sceľujúci prostriedok na drobné poranenia, ktorý urýchľuje zastavenie krvácania a obnovu kožných buniek. V rámci antivírusového pôsobenia sa používa napríklad aj na pásový opar, kedy sa postihnuté miesta potierajú odvarom alebo záparom.

Viacero skúseností tiež ukazuje veľmi dobré využitie v prípade hemoroidov, konkrétne na sedacie kúpele, kedy sa z byliniek pripravuje odvar, tinktúra alebo zápar. Veľmi dobre pôsobí aj na rôzne kožné choroby, ako napríklad lupienku, Bércové vredy, ekzémy a podobne. Tíši aj neurologické bolesti a používa sa aj pri rakovinových ochoreniach pokožky. Koreň sa môže žuť pri zápachu z úst alebo pri zápale ďasien. Pri nadmernom vonkajšom využití sa môže niekedy vyskytnúť alergická reakcia pokožky.

Bylinka pre vonkajšie použitie sa dá pripraviť nasledovne:

Sedací kúpeľ

  • 1 liter vody
  • Jedna hrsť sušených lístkov alebo čerstvých lístkov
  • Nechajte prejsť varom a chvíľku chladnúť
  • Použite na hemoroidy

Odvar z listov

  • 1 liter vody
  • Jedna až dve hrste sušených lístkov Benediktu lekárskeho
  • Povaríme 2-3 minúty
  • Aplikujeme na vyčistenie rany alebo pri krvácaní

Nálev na vonkajšie použitie

  • 1 lyžička podrvených lístkov
  • 8 dcl vody
  • Zmiešajte a nechajte lúhovať
  • Ideálne na rany, vredy a iné kožné ochorenia

Zber a skladovanie

Čo sa týka zberu, rastlina sa dá zbierať aj vo voľnej prírode, ale v našich podmienkach sa častejšie pestuje v záhradkách. Listy a vňať sa zbierajú najčastejšie v máji. Čo sa týka prirodzeného zberu v prírode, je možné nájsť Benedikt lekársky najčastejšie na slnečnejších miestach bez ohľadu na typ pôdy a skôr v nižšie položených oblastiach. Najlepšie je zberať rastlinu za slnečného a suchého počasia, vňať sa odrezáva 5 cm nad zemou pred úplným rozkvitnutím a najlepšie je zbierať ju v rukaviciach. Sušenie je najlepšie v tieni alebo pri umelej teplote do 60 stupňov Celzia. Pozor na uskladnenie v suchom mieste, pretože bylina sa ľahko drolí, vlhne a plesnivie.

Senovka grécka a Benedikt lekársky

Veľmi často sa spomína spolu s Benediktom aj Senovka grécka a to najmä kvôli tomu, že obe tieto bylinky podporujú laktáciu počas kojenia. Dajú sa buď použiť nazbierané, alebo je možné si kúpiť aj rôzne tablety a kapsule, ktorých cena vôbec nie je veľká. Najčastejšie ide o výživové doplnky na podporu trávenia a pri problémoch s hornými dýchacími cestami. Takéto podporné prostriedky sú najčastejšie práve v uvedenej dvojkombinácii kvôli ešte lepšiemu účinku.

Pre ženy a počas tehotenstva

Zaujímavosťou je, že zmienené bylinky, konkrétne Senovka grécka a Benedikt lekársky, sú odporúčané aj v čaje kojenia a dojčenia a to na podporu laktácie, čiže mlieko tvorby. Čo sa týka užívania v tehotenstve pre ženy, tak táto bylinka síce nepatrí vyslovene medzi zakázané, na druhú stranu ovplyvňuje viaceré orgány v panvovej oblasti a vplýva aj na maternicu, konkrétne na nadmerné prekrvenie orgánov a tiež ovplyvňuje aj činnosť svaloviny maternice. Dôležité je aj to, o akú koncentráciu ide, predávkovanie vyvoláva podráždenie obličiek. Iné je to ale už po pôrode.

Čaj na podporu mliekotvorby:

  • 0,5 litra vriacej vody
  • Celé vrecúško Senovky gréckej alebo Benediktu lekárskeho
  • Bylinky zaliať vodou, nechať napučať a postupne počas dňa zjesť a vypiť
  • V prípade užívania Benediktu je možnosť si rozdeliť dávkovanie aj na tri dni, pri Senovke pozor na dávkovanie, pretože môže spôsobiť intenzívne potenie

Aké účinné látky bylina obsahuje

Benediktu sa nie nadarmo prezývalo v minulost všeliek - obsah najrôznejších látok v tejto byline je naozaj veľmi široký. Možno tu nájsť najmä horíčny, konkrétne žlté kryštalické knicíny, ale aj terpenoidy (napríklad seskviterpen), kyselinu jablčnú, steroidy, kalcium, magnézium, prchavé silice, fruktózu, triesloviny, lignany, polyacetylény, živicu a sliz. Taktiež sú tu soli horčíku, draslíku, vitamíny skupiny B a iné dôležité látky. Pozor však na predávkovanie sa prípravkami z bylinky, pretože hrozí dávenie a nevoľnosť.

Pozitívne účinky v praxi

Nasledujúca infografika znázorňuje, aké pozitívne účinky na organizmus má Benedikt lekársky:

použitie benediktu lekárskeho

Zdroje

  • Môj Herbár zdravia (Maurice Mességué)

Zdravotné výhody bylinky

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.