Achondroplázia: Aké sú príčiny, príznaky vrodenej poruchy kostí?

Achondroplázia: Aké sú príčiny, príznaky vrodenej poruchy kostí?
Zdroj foto: Getty images

Achondroplázia označuje vývojové genetické ochorenie kostí a chrupaviek. Prečo táto vrodená porucha vzniká a aké sú jej charakteristické prejavy?

Hlavné príznaky

Zobraziť viac príznakov

Charakteristika

Achondroplázia predstavuje genetickú poruchu vývoja chrupavky, pričom dochádza k vade rastu kostí, nesprávnemu vývinu a osifikácii kĺbovej chrupavky. Telesná disproporcia sa prejavuje už u novorodencov a je geneticky podmienená.

Etiológiu vzniku, príznaky, možnosti liečby a mnoho iného sa dočítate pokračovaním v článku.

Čo je to achondroplázia?

Achondroplázia slovne označuje stav poruchy rastu chrupavky. Vzniká narušenie procesu echondrálnej osifikácie kostí a dochádza k abnormálnemu rastu kostí.

Primárnym problémom však nie je nevyvinutá chrupavka, ale samotný proces osifikácie - premeny chrupaviek na kosti počas vývoja. Prejavuje sa najmä na horných a dolných končatín.

Príčinu choroby prvýkrát popísal doktor John J. Washmuth a jeho výskumný tím v roku 1994. Ochorenie sa vyskytuje zriedkavo, a to približne u jedného z 15 - 20tisíc narodených detí.

Genetické ochorenie je spôsobené mutáciou génu receptoru rastového faktoru nazývaného FGFR3.

Jedná sa teda o mutáciu génu, ktorý kóduje receptor pre fibroblastový rastový faktor, ktorý má za úlohu reguláciu lineárny rast kostí.

Charakteristickým prejavom achondroplázie je vadná telesná stavba v zmysle nízkeho vzrastu jedinca, krátkych kostí a nesúmerne veľkej hlavy oproti telu.

Príčiny

Základnou príčinou vzniku achondroplázie je genetická porucha na 4.chromozome a konkrétne už spomínaného génu značeného FGFR3.

Achondroplázia má autozomálne-dominantný charakter. Autozomálny označuje, že patologický gén nie je na pohlavnom chromozóme, a preto ochorenie postihuje rovnako obe pohlavia – muža aj ženu.

Dominantný typ dedičnosti označuje, že novorodenec zdedí ochorenie po jednom z rodičov trpiacim achondropláziou. Avšak približne 80 % ľudí s achondropláziou má rodičov normálnej postavy bez danej diagnózy.

U väčšiny pacientov nie je zjavný objektívny faktor rodinnej anamnézy. Vyšší vek otca (nad 35 rokov) však môže byť určitým rizikovým faktorom v prípadoch tejto ojedinelej choroby achondroplázie.

Počatie dieťaťa s achondropláziu u oboch zdravých rodičov je veľmi malá.

Jedinec s achondropláziou, ktorý ma partnera fyziologickej postavy má riziko približne 50 % pre narodenie zdravého dieťaťa. Avšak ak majú achondropláziu obaja rodičia, šanca že budú mať zdravé dieťa je približne 25 %.

Taktiež existuje 25 % pravdepodobnosť, že dieťa bude mať homozygotnú mutáciu, ktorá je nezlučiteľná so životom.

Príznaky

Hlavným charakteristickým príznakom v dôsledku abnormálneho rastu kostí je malá nízka postava (trpasličia stavba) s krátkymi rukami a nohami, priemernou veľkosťou trupu a väčšou hlavou oproti telu.

Častý je i výskyt i hydrocefalu (nahromadenie moku v mozgových dutinách).

Priemerná výška u dospelých mužov s achondropláziou je približne 131 - 136cm cm a u dospelých žien 124 - 130 cm.

Vo väčšine prípadoch sú jedinci nižší ako 130 cm.

V rámci tváre je prominujúca najmä čelná oblasť a nevyvinutý koreň nosa. Charakteristický je pretiahnutý tvar lebky hruškovitého tvaru. Rozšírená je i dolná čeľusť a nadočnicové oblúky. Bežné sú taktiež zdravotné problémy so zubami a ústnou dutinou.

Intelekt jedinca nebýva postihnutý. Dĺžka života však môže byť mierne skrátená z dôvodu respiračných obtiaží (riziko spánkového apnoe), kardio-vaskulárnych porúch, nefyziologickej polohy miechy či opakujúcich sa infekcií.

V detstve býva častokrát prítomný nízky krvný tlak.

Častým javom je nadmerná telesná hmotnosť (obezita), zvýšená lordóza a kyfóza chrbtice, hrb, kĺbová nestabilita a svalové dysbalancie a bolesti chrbtice.

Obezita je jedným z hlavných problémoch pri achondroplázii. Vedie k zvýšenej chorobnosti a k nadmernému preťaženiu kĺbov a chrbtice. S obezitou je spojený nedostatok pohybu, zvýšený apetít a psychická nestabilita jedinca.

Ďalším charakteristickým znakom je nefyziologické postavenie kolien (nohy do pomyselného písmena „O“).

Makrocefalická lebka u dojčiat, krátky krk, krátke končatiny a svalový hypotonus spoločne negatívne ovplyvňujú motorický vývoj pacienta.

Charakteristické znaky achondroplázie:

  • Krátke horné i dolné končatiny
  • Veľká hlava oproti telu
  • Nízky trpasličí vzrast
  • Výrazné čelo a nadočnicové oblúky
  • Vadné držanie tela
  • Lordóza a kyfóza chrbtice
  • Postavenie kolien do „O“
Achondroplázia – ilustrácia typu telesnej stavby
Achondroplázia – ilustrácia typu telesnej stavby. Zdroj foto: Getty Images

Diagnostika

Diagnóza sa stanovuje primárne na charakteristických klinických príznakoch, ako je celková výška jedinca, obvod hlavy, stavba lebky, dĺžka končatín a pomer horného i dolného segmentu tela.

Diagnóza je primárne potvrdená molekulárnym genetickým vyšetrením preukazujúcim mutáciu génu FGFR3.

Prenatálna diagnóza je možná počas prenatálneho vyšetrenia ultrazvukom v 3. trimestri gravidity, je možné zistiť skrátenie dlhých kostí.

Potvrdenie diagnózy je taktiež možné skôr vďaka genetickému vyšetreniu (z plodovej vody/periférnej krvi) fetálnej DNA na prítomnosť mutácie FGFR3 v pozícii 380 (G380R) takmer u všetkých pacientov s achondropláziou.

Vývojové vady skeletu achondroplázie je možné spozorovať na ultrazvuku približne od 22. – 24. týždňa tehotenstva.

Najväčším problém pri prenatálanej diagnostike je však to, že v niektorých prípadoch sú zmeny pozorovateľné až v treťom trimestri, niekedy je zase ochorenie odhalené až postnatálne.

Na RTG snímke celkového skeletu sú viditeľné skrátené dlhé kosti so zhrubnutými metafýzami (pred-koncová časť kosti) nepravidelného tvaru.

Na bočnej röntgenovej snímke lebky je zase možné vidieť zväčšenie čelného segmentu, hypopláziu tváre a zúženie foramen magnum (otvor lebečnej dutiny).

Foramen magnum vyžaduje MRI vyšetrenie, ktoré môže preukázať cerviko-medulárnu kompresiu, myelomaláciu či ventrikulomegáliu a iné poruchy.

Achondroplázia na Slovensku

Pacientov s achondropláziou, ich rodiny a sympatizantov združuje na Slovensku oficiálne občianske združenie s názvom Palčekovia.

Združenie sa snaží presadzovať oprávnené záujmy pacientov v oblasti v sociálnej, legislatívnej, zdravotnej i tej vzdelávacej. Združenie poskytuje potrebné informácie, pomoc a kontakty, ktoré môžu byť pre tkzvn. Palčekov a ich rodiny nápomocné.

Ako sa lieči: Achondroplázia

Liečba achondroplázie: Dá sa liečiť?

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • palcekovia.sk - viac na oficiálnej webovej stránke združenia Palčekovia
  • solen.sk - Achondroplázia. Solen. MUDr. Ľubica Tichá, PhD
  • genetickesyndromy.sk - Achondroplázia. Genetické syndrómy.sk
  • sazch.sk - Achondroplázia. Slovenská aliancia zriedkavých chorôb
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Achondroplasia: a comprehensive clinical review. Richard M Pauli
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané