Choroby srdca

Pod Choroby srdca patrí

Vyberte podkategóriu
Angina pectoris: Čo je a aké má príznaky stabilná či nestabilná forma bolesti na hrudi?

Angina pectoris - stenokardia

Angina pectoris alebo angína pektoris, je jednou formou ischemickej choroby srdca. Vzniká následkom nepomeru medzi potrebou a prísunom krvi, a teda aj kyslíka i živín, do srdca. Typicky sa vyskytuje pri zvýšenej fyzickej či psychickej záťaži. Záchvaty angíny pektoris sa opakujú a ich prejavom je tlaková alebo zvieravá bolesť na hrudi.

Arytmia: Čo je to srdcová arytmia a ako sa prejavuje?

Arytmia

Arytmia je porucha srdcového rytmu. Arytmia môże mať spomalenú, normálnu alebo zrýchlenú frekvenciu srdca.

Čo je tamponáda srdca (perikardu) a ako sa prejavuje? + Príčiny

Tamponáda srdca

Tamponáda srdca sa radí medzi urgentné stavy, ktoré si vyžadujú okamžitú liečbu. Prejavuje sa zlyhaním funkcie srdca ako pumpy až smrťou.

Defekt prepážky predsiení a komôr

Defekt prepážky predsiení a komôr

Defekt prepážky predsiení a komôr je srdcová chyba a ochorenie prepážky predsiene alebo komory, ktoré spôsobuje komunikáciu medzi pravou a ľavou srdca, takže prichádza k miešaniu okysličenej a odkysličenej krvi. Ide o vrodenú srdcovú vadu, pričom takto zmiešaná okysličená a odkysličená krv je rozvádzaná po celom tele, čo môže spôsobovať veľké problémy. Veľmi často sa takéto defekty objavia v detstve, ale záleží aj na veľkosti defektu, niekedy sa objavia až v dospelosti.

Endokarditída: Aké má príčiny a príznaky? (infekčná, neinfekčná či reumatická)

Endokarditída

Endokarditída je ochorenie vnútornej výstelky srdca. Ide o zápalové ochorenie, ktoré má vo väčšine prípadov infekčný pôvod. Avšak, nie vždy.

Fallotova tetralógia: Čo je to a ako sa prejavuje táto vrodená vada?

Fallotova tetralógia

Fallotova tetralógia je vrodené srdcové ochorenie a najčastejšia cyanotická srdcová vada. Ide o ochorenie srdca aj veľkých ciev, pričom sa vyskytuje najmä v detskom veku, niekedy aj v dospelosti, ale vtedy pacienta toto ochorenie zaťažuje menej a nemusí sa nijako zvlášť ani prejavovať. Ochorenie je veľakrát sprevádzané aj inými srdcovými a cievnymi vadami, napríklad vadami koronárnych tepien alebo otvorom v prepážke medzi predsieňami priamo v srdci.

Fibrilácia predsiení srdca: Čo je to a ako sa prejavuje porucha rytmu?

Fibrilácia predsiení srdca

Fibrilácia predsiení srdca je najčastejšou srdcovou poruchou a je charakteristická arytmiou, čiže poruchou srdcového rytmu. Pri ochorení dochádza k chaotickým a nepravidelným sťahom svalových vlákien a tým pádom aj straty koordinovanej činnosti srdcových predsiení. Zároveň srdce oslabuje tým pádom svoju čerpaciu schopnosť a zároveň dochádza k nepravidelnej a zrýchlenej činnosti srdca. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí nad 80 rokov, kde postihuje 15 % populácie.

Hypertrofická kardiomyopatia: Čo je a aké má príznaky? + Riziká

Hypertrofická kardiomyopatia

Hypertrofická kardiomyopatia je ochorenie srdca, ktoré nastáva pri neadekvátnom zväčšení hlavnej prepážky v srdci a to bez zjavnej príčiny. Toto ochorenie je obvykle tiež sprevádzané diastolickou dysfunkciou a hyperdynamickou funkciou ľavej komory srdca. Ide o ochorenie progresívne, ktoré sa objavuje najčastejšie v období dospievania alebo dospelosti a v niektorých špecifických prípadoch môže prísť až k smrti. Ochorenie je spôsobené mutáciami génov, kedy nastáva hypertrofia stien srdca.

Infekčná endokarditída

Infekčná endokarditída

Infekčná endokarditída je zápalové ochorenie srdca, konkrétne jeho vnútorného povrchu a výstelky, ktorá sa volá endokard. Konkrétne postihuje tento zápal obvykle srdcové chlopne a veľakrát ním trpia najmä ľudia s oslabenou imunitou, obehovým systémom alebo ľudia, ktorí prekonali už iné problémy so srdcom. Choroba má veľmi rýchly nástup a vzhľadom na to, ako aj závažnosť zápalu, ide o život ohrozujúci stav. Obvykle má bakteriálny alebo mykotický pôvod.

Ischemická choroba srdca: Príčiny a príznaky koronárnej choroby?

Ischemická choroba srdca - ICHS / Koronárna choroba srdca

Ischemická choroba srdca, známa tiež pod označením ICHS, nás trápi nedostatočným prekrvením srdca. Dôvodom je najmä postihnutie srdcových, čiže koronárnych ciev. Môže mať akútnu alebo chronickú formu. Pod akútny typ sa radí aj obávaný infarkt srdcového svalu.

Kardiomyopatia: Čo je, príznaky, príčiny v detstve i dospelosti?

Kardiomyopatia

Kardiomyopatia označuje skupinu ochorení postihujúcich srdcový sval, teda myokard. Poznáme viaceré formy, tie majú rôzne príznaky a tiež rozdielnu liečbu.

Myokarditída: Zápal srdcového svalu. Príčiny a príznaky

Myokarditída

Myokarditída predstavuje zápalový proces srdcového svalu. Zápal svaloviny srdca môže spôsobiť zníženie funkcie srdca. Aké sú príčiny, prvé príznaky a súčasné možnosti liečby myokarditídy?

Nádory srdca: Čo je to nezhubná i zhubná rakovina srdca? Aké má príznaky?

Nádory srdca

Nádory srdca ohrozujú zdravie a život človeka pre viaceré komplikácie. Môžu vyrastať priamo zo srdca alebo do neho metastázujú. 

Ochorenie srdcových chlopní: Príčiny a príznaky? + Rozdelenie

Ochorenie srdcových chlopní

Ochorenie srdcových chlopní je možným zdrojom zdravotných ťažkostí, ako je napríklad únava, závraty, mdloba, búšenie srdca, bolesť na hrudi či dýchavičnosť. Porucha funkcie chlopní môže viesť až k zlyhaniu srdca.

Perikarditída: Zápal srdcového obalu. Aké má príčiny a príznaky?

Perikarditída

Perikarditída označuje zápalový proces vonkajšieho obalu srdca (osrdcovníka) rôznej etiológie. Aká je príčina vzniku perikarditídy, prvé príznaky a možnosti liečby?

Srdcové zlyhávanie: Čo je to zlyhanie srdca, aké má príznaky?

Srdcové zlyhávanie

Srdcové zlyhanie: Stav, keď srdce nie je schopné zabezpečiť prečerpávanie krvi do organizmu a zásobovať orgány či tkanivá kyslíkom a živinami.

Vrodené srdcové chyby: Rozdelenie srdcových defektov a vád? + Príznaky

Vrodené srdcové chyby

Vrodené srdcové chyby vznikajú ešte počas vnútromaternicového vývoja. Chybný vývoj postihuje srdce a cievy. Prejavuje sa hneď po narodení, ale v niektorých prípadoch neskôr v detstve či až v dospelosti.