Fibrilácia predsiení srdca: Čo je to a ako sa prejavuje porucha rytmu?

Fibrilácia predsiení srdca: Čo je to a ako sa prejavuje porucha rytmu?
Zdroj foto: Getty images

Fibrilácia predsiení srdca je najčastejšou srdcovou poruchou a je charakteristická arytmiou, čiže poruchou srdcového rytmu. Pri ochorení dochádza k chaotickým a nepravidelným sťahom svalových vlákien a tým pádom aj straty koordinovanej činnosti srdcových predsiení. Zároveň srdce oslabuje tým pádom svoju čerpaciu schopnosť a zároveň dochádza k nepravidelnej a zrýchlenej činnosti srdca. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí nad 80 rokov, kde postihuje 15 % populácie.

Charakteristika

Obvykle trápi fibrilácia predsiení zhruba 5 percent ľudí a z hľadiska dĺžky ochorenia možno spozorovať tri formy. Prvou je paroxyzmálna forma, ktorá trvá menej ako 7 dní, ale obvykle aj menej a bez akéhokoľvek zásahu skončí sama od seba. Druhá forma je perzistentná a trvá viac ako 7 dní, pričom je potrebný lekársky zákrok. Existuje aj permanentná forma, pričom veľakrát je ochorenie spojené aj s inou komplikáciou.

Samotná fibrilácia predsiení znamená, že obe predsiene srdca nie sú schopné sa stiahnuť a tak vypudiť krv do komôr, ktorá sa tam teda dostane len pasívne jej nasatím. U zdravého jedinca nemusí byť toto až takým veľkým problémom ako u človeka s nejakým ochorením, kedy už nastávajú komplikácie. Zároveň tak dochádza aj k nepravidelnej srdcovej činnosti, teda k zmenu tempa práce srdca a obvykle k zrýchleniu, pretože srdce sa snaží krv napriek problému pumpovať rýchlejšie do obehu.

Príčiny

Príčin tejto poruchy je viacero. Môže to byť genetická predispozícia, ale aj nejaké iné ochorenie srdce, ktoré môže byť fibriláciou len sprevádzané. Okrem toho sú veľmi rizikovými faktormi aj príliš málo pohybu, vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, rôzne metabolické problémy a nadmerné fajčenie či konzumácia alkoholu. Aj niektoré problémy s pľúcami, napríklad nádory alebo zápal pľúc, môžu spôsobiť arytmiu. Podobne rizikovým faktorom sú aj poruchy štítnej žľazy.

Príznaky

Najčastejším príznakom choroby je nepravidelný pulz a arytmia srdca. Okrem toho môže človek s týmto ochorením cítiť aj určité búšenie srdca a najmä nadmernú únavu. Okrem toho po nadmernej fyzickej záťaži je prítomná aj dýchavičnosť, človek sa skôr a jednoduchšie zadýcha a dýchanie je následne ťažšie. Niekedy sa môžu dokonca vyskytnúť aj bolesti na hrudníku, ktoré sú tupé a zvierajúce.

Okrem toho sa u choroby prejavujú aj symptómy prípadného spojeného ochorenia s inou poruchou. Napríklad ak je fibrilácia predsiení spojená s poruchami štítnej žľazy, ktoré môžu tiež túto nepravidelnú srdcovú činnosť spôsobiť, človek môže aj chudnúť a strácať telesnú hmotnosť a môže mať aj tráviace problémy, najčastejšie vo forme hnačky. Pokiaľ je ale ochorenie len krátkodobé a prešlo napríklad do 7 dní, väčšinou si človek okrem rýchleho búšenia srdca nemusí všimnúť iné prejavy.

Diagnostika

Ochorenie sa dá zistiť podľa prítomnosti príznakov, ale najmä vyšetrením a to cez elektrokardiografiu, v skratke EKG. Niektoré typy fibrilácií sa nemusia ale neustále prejavovať a preto sa používa aj tzv. Holterovo EKG, ktoré umožňuje monitorovať pacienta aj počas 24 hodín a tým pádom získať presné údaje. Niektoré príčiny fibrilácie predsiení sa dajú zistiť aj cez echokardiografiu, prípadne RTG vyšetrením hrudníka, kedy sa zisťuje obraz srdca ako aj pľúc.

Priebeh

Ochorenie môže mať podľa formy rôzny priebeh. V niektorých prípadoch fibrilácia predsiení do 24 hodín odznie sama od seba, inokedy to trvá dlhšie, prípadne sa stav upraví pod zásahu lekára. Sú ale aj prípady, kedy je ochorenie prítomné aj po bežnom lekárskom zásahu a vtedy môže spôsobovať dlhodobé komplikácie, napríklad problémy s dýchaním, nadmerným a rýchlym búšením srdca, prípadne môže prísť k vzniku krvných zrazenín a ohrozeniu mozgu, končatín či vnútorných orgánov. Je to najčastejšia príčina vzniku ischemickej cievnej príhody a to až u 85% prípadoch.

Ako sa lieči: Fibrilácia predsiení srdca

Liečba Fibrilácie predsiení srdca

Zobraziť viac

Čo je fririlácia predsiení srdca?

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané