Hermafroditizmus

Hermafroditizmus
Zdroj foto: Getty images

Hermafroditizmus je typ abnormálnej determinácie a diferenciácie pohlavia. Ide o stav, edy má jedinec pohlavné znaky oboch pohlaví, pričom môže byť vo forme pravého a nepravého hermafroditizmu. Pri pravom, ktorý je pomerne vzácny, vzniká u jedinca obojpohlavný genitál. Častejšia je nepravá forma, kedy u človek nastáva vývoj žliaz jedného pohlavia a sekundárnych pohlavných príznakov druhého pohlavia. Tento nepravý hermafroditizmus môže byť ženského aj mužského typu.

Hlavné príznaky

Zobraziť viac príznakov

Charakteristika

Hermafroditizmus je stav, kedy má jedinec znaky oboch pohlaví, pričom pravý hermafroditizmus, kedy má človek vaječníky aj semenníky, prípadne zmiešanú žľazu, je veľmi vzácny. Oveľa častejšie sa vyskytuje nepravý, tzv. pseudohermatizmus, keď má človek pohlavné žľazy jedného pohlavia a od druhého pohlavia nemá priamo žľazy, ale len sekundárne znaky. Pseudohermatizmus môže byť ženský alebo mužský, podľa toho, či postihuje ženu alebo muža.

Pri ženskom type nepravého hermafroditizmu má človek normálne vyvinuté vaječníky, vajcovody aj maternicu, ale dochádza u nich k zmužnutiu vonkajšieho genitálu, zväčšeniu klitorisu a splynutí veľkých pyskov. Pri mužskom nepravom hermafroditizme sú semenníky malé a nedostatočne vyvinuté, pričom sa v nich netvoria spermie. Penis je malý a môže vypadať ako ženský genitál, pričom môže vzniknúť aj krátka a slepo končiaca vagína. Človek môže mať aj ženský typ postavy.

Príčiny

Hermafroditizmus môže vzniknúť z dôvodu, že do určitej doby prenatálneho vývoja sa ženský aj mužský pohlavný systém vytvára neutrálne, pričom u mužov aj žien sa môže spúšťač odlišovať. Na vznik ženského hermafroditizmu má vplyv adrenogenitálny syndróm a vysoká produkcia hormónu androgénu. Mužský hermafroditizmus vzniká v dôsledku abnormálneho vývoja semeníkov počas embryonálneho vývoja, v dôsledku endokrinných porúch alebo pri defekte receptorov na androgény v cieľových bunkách.

Príznaky

Príznaky hermafroditizmu sa odlišujú podľa toho či ide o mužskú alebo ženskú formu tohto stavu. Mužský hermafroditizmus sa prejavuje, kedy sa jedinec cíti ako žena, vypadá ako žena a myslí ako žena, chýba však ochlpenie v podpaží aj na vonkajšej strane genitálií. Niektoré ženy dokonca nemôžu až mať pohlavný styk a podobne sa u nich nedostaví ani menštruácia. V niektorých prípadoch je možné zistiť zárodky semeníkov. Bohužiaľ v dôsledku absencie pohlavných orgánov nemôže mať jedinec dieťa.

Pri ženskom type nepravého hermafroditizmu možno ako typické symptómy a príznaky pozorovať hypertrofický klitoris, zúženie pošvy, poruchy menštruačného cyklu, zvýšené ochlpenie, poruchy plodnosti. Dochádza ale k pomužteniu vonkajšieho genitálu, ochlpeniu a zhrubnutiu hlasu Okrem toho ľudia s hermafroditizmom môžu vo všeobecnosti trpieť častejšou nevoľnosťou, dehydratáciou, slabosťou a celkovým neprospievaním, typický je aj nízky tlak, akné, poruchy menštruácie a plodnosti.

Diagnostika

Hermafroditizmus je možné zistiť na základe vonkajších prejavov a symptómov priamo v genitálnej oblasti, ale aj podľa sekundárnych pohlavných znakov. Najpresnejším vyšetrením je vyšetrenie karyotypu, kedy jedinec s mužským hermafroditizmom má karyotyp 46 XY a so ženským karyotyp 46 XX. Zisťovať sa môže aj hladina hormónu androgénu, prípadne už v ranom období tehotenstva je možné spozorovať rôzne vrodené vady, napríklad poruchy štítnej žľazy, čo môže byť vodítko pre stanovenie diagnózy.

Priebeh

Obvykle klasická forma hermafroditizmu sa prejavuje už od narodenia, pričom vo väčšine prípadov sa stav prejavuje vývojom druhotných pohlavných znakov opačného pohlavia a zároveň vývojom pohlavných orgánov a genitálu vlastného pohlavia. U netypickej formy sa môže hermafroditizmus prejaviť až v adolescencii alebo skorej dospelosti a to poruchami menštruačného cyklu, zvýšeným ochlpením alebo inými symptómami. Problémy sú najmä počas veku dospievania.

Ako sa lieči: Hermafroditizmus

Liečba Hermafroditizmu

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané