Priapizmus u mužov: Nebezpečná erekcia, môže ohroziť váš penis?

Priapizmus u mužov: Nebezpečná erekcia, môže ohroziť váš penis?
Zdroj foto: Getty images

Priapizmus je označenie pre bolestivú a dlhotrvajúcu erekciu. Jedná sa o nepríjemný a vážny stav, ktorý bez liečby môže viesť k trvalému poškodeniu tkaniva penisu. Prečo Priapizmus u mužov vzniká a aké sú možnosti liečby? Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Charakteristika

Slovo priapizmus sa spája s problematickou resp. patologickou erekciou. Jedná sa o zriedkavú diagnózu, no zvyčajne sa vyskytuje u mladých mužov alebo ako dôsledok užitia liečiva pre podporu erekcie.

Etiológia vzniku je však rôznorodá. Príznaky, diagnostiku, možnosti liečby, prvú pomoc, prevenciu a mnoho zaujímavých informácií sa dočítate pokračovaním v článku.

Priapizmus: čo to je?

Názov ochorenia pochádza z gréckej mytológie, kde bol Priapus boh poľnohospodárskej i ľudskej plodnosti s neukojiteľným sexuálnym apetítom.

Bol zobrazovaný ako muž so stoporeným a nadmerne veľkým pohlavným údom, ktorý mu trčal spod jeho odevu. Názov sa následne zaužíval aj v medicínskom prostredí.

Priapizmus predstavuje vo väčšine prípadov akútny urologický stav.

Priapizmus vzniká z nemožnosti ochabnutia penisu do pôvodnej polohy. Pretrvávajúca nepríjemná erekcia môže vznikať na rôznom podklade.

Priapizmus je tak možné rozdeliť na:

  1. Priapizmus v dôsledku vysokého krvného prietoku (non-ischemický/dynamický/vysoko-prietokový)
  2. Priapizmus v dôsledku nedostatočného krvného prietoku (ischemický/nízko-prietokový)

Vzniká ako reakcia na nadmerný prítok krvi do penisu alebo naopak ako reakcia na nedostatočný odtok krvi z penisu. Priapizmus je v oboch prípadoch závažný stav, ktorý si vyžaduje akútne lekárske ošetrenie.

Erekcia pri priapizme je veľmi bolestivá a tvrdá.

Penis je na dotyk citlivý.

Presné príznaky sa líšia v závislosti od toho, či má jedinec priapizmus s nízkym alebo naopak s vysokým prietokom krvi.

Príčiny

Etiológia Priapizmu je pomerne rôznorodá, no vždy súvisí s narušením krvného prítoku alebo odtoku v oblasti pohlavného údu.

Nežiadúci účinok liekov na podporu erekcie

Perorálne či intravenózne užitie liečiv na podporu erektilnej funkcie môže byť príčinou vzniku permanentnej erekcie. Aj keď je to zriedkavý jav, jedná sa o nežiadúci účinok spôsobený syntetickým liečivom.

Najrizikovejšie sú práve intravenózne injekcie pre lokálne domáce použitie.

Nežiadúci účinok inej farmakoterapie

Nežiadúca erekcia môže byť ojedinele dôsledkom užitia liekov ovplyvňujúcich nervový systém alebo kardiovaskulárny systém. Užitie liekov pôsobiacich na krvný obeh, ako je napríklad warfarín, heparín, antikoagulancia či antihypertenzíva.

Užitie liekov ovplyvňujúcich centrálnu nervovú sústavu, ako sú napríklad fenotiazíny, benziodiazepiny, alkohol či zakázané látky (drogy) ako je kokaín alebo heroín.

Úraz a mechanické poškodenie

Priapizmus môže vzniknúť ako dôsledok poškodenia ciev v okolí pohlavného údu, čo následne spôsobí porušenie prítoku alebo odtoku krvi do penisu. Pri úraze môže dôjsť k poškodeniu funkcie toporivých teliesok v penisu.

Vyskytuje sa tiež pri úrazoch chrbtice.

Hematologická porucha

Nakoľko je priapizmus spojený s poruchou krvného obehu, môže sa vyskytnúť aj pri niektorých hematologických chorobách, ako je určitý druh anémie, leukémie či trombocytémie. Môže ísť i taktiež vytvorenie lokálnej krvnej zrazeniny v oblasti penisu.

Neurologická porucha

V ojedinelých prípadoch môže byť priapizmus dôsledkom špecifických ochorení nervového systému. Príkladom je syndróm kaudy (kompresia miechových nervov) alebo stenóza miechového kanála.

Lokálna porucha (ochorenie) penisu

Niektoré lokálne problémy môžu spôsobovať problémy s cievnym obehom penisu. Príkladom je krvná zrazenina, zápal alebo metastáza inej oblasti prechádzajúca do oblasti penisu a močovej rúry.

Anatómia erektilnej funkcie penisu muža
Anatómia erektilnej funkcie penisu muža: Testis (semenníky), Vas Deferens (chámovody), Urethra (močová trubica), Corpus cavenosum (dutinkové toporivé telieska) naplnené krvou. Zdroj foto: Getty Images

Príznaky

Symptómy ochorenia sa líšia v závislosti od príčiny vzniku. Ak má pacient priapizmus s nedostatočným prietokom, môže muž spozorovať neustupujúcu erekciu a tvrdý bolestivý penis.

Táto erekcia však už nie je spojená so sexuálnou stimuláciou či vzrušením.

Ischemický priapizmus, a teda priapizmus s nízkym krvným tokom, sa môže opakovať a časom zhoršovať. Čím dlhšie erekcia trvá, tým sa zároveň zhoršuje prognóza liečby. Už po 4 - 6 hodinách môže dochádzať k hypoxii penisu, a teda k zníženie prísunu kyslíka.

Muž s priapizmom v dôsledku vysokého krvného prietoku má väčšinu symptómov rovnakých, ako u priapizmu s nízkym prietokom. Hlavným rozdielom je absencia bolesti alebo slabšia bolestivosť pohlavného údu. Má i lepšiu prognózu liečby.

Možné príznaky priapizmu:

  • Dlhotrvajúca erekcia niekoľko hodín
  • Nemožnosť ochabnutia penisu
  • Bolestivá nepríjemná erekcia
  • Nadmerne tvrdý pevný penis
  • Prekrvený penis sfarbený do červena
  • Citlivosť a bolestivosť penisu na dotyk
  • Tvrdý penis a mäkký žaluď
  • Lokálne zvýšené teplo
  • Nerovnomerná tvrdosť penisu
  • Bolesť pri pohlavnom styku
  • Sexuálne neuspokojenie
  • Bolesti hlavy
  • Vysoký krvný tlak (zmena krvného tlaku)

Diagnostika

Diagnostika je dôležitá pre stanovenie príčiny vzniku a určenie presného liečebného postupu.

Diagnostika prvotne prebieha na základe symptómov, ktoré pacient popisuje lekárovi. Urológ následne vyšetrí pohlavný úd pohľadom a pohmatom.

Často je zistená typická rigidita kavernóznych telies a prázdne corpus spongiosum penisu, čoho dôsledkom môže byť mäkký žaluď.

Môže vykonať aj ultrazvukové vyšetrenie ciev penisu. Používa sa na meranie prietoku krvi v penise a pomáha určiť prípadnú prítomnosť zranenia.

Test merania krvného plynu spočíva z odberu krvnej vzorky z penisu. Ak daná vzorka odhalí, že krv v penise je zbavená kyslíka, ide o priapizmus s nízkym prietokom krvi. Ak vzorka naopak odhalí jasne červenú krv s kyslíkom, jedná sa o priapizmus s vysokým prietokom krvi.

Nakoľko môže byť priapizmus spôsobený inými ochoreniami, lekár môže odoberať vzorku krvi na zhodnotenie krvného obrazu. Zameriava sa na hladinu červených krviniek a krvných doštičiek.

Toxikologický test súvisí s podozrením na užitie drog. Lekár odoberie pacientovi vzorku moču na kontrolu prítomných látok v organizme.

Prevencia priapizmu

Prevencia priapizmu nie je stopercentne možná, pretože často krát nie je jasná vyvolávajúca príčina. Priapizmus môže vzniknúť následkom lokálneho úrazu či poranenia, čo taktiež komplikuje možnosti prevencie.

V súčasnosti sa priapizmus stáva častejšou záležitosťou než tomu bolo v minulosti. Príčinu je možné hľadať v rozmachu oblasti terapie erektilnej dysfunkcie intrakavernóznymi injekciami a pokusmi o dlhší pohlavný akt.

Priapizmu, ktorý bol vyvolaný aplikáciou preparátov proti impotencii a podpore erekcie, je možno zabrániť ich vysadením.

Najviac rizikové je práve užívanie liečiv na podporu erekcie bez receptu. Je potrebné oboznámiť sa s rizikami a kontraindikáciami liečiv na podporu erektilnej funkcie. Ideálne je výber konzultovať s urológom.

Kavernózne injekcie pre elimináciu erektilnej dysfunkcie muža
Kavernózne injekcie pre elimináciu erektilnej dysfunkcie muža. Užívanie vhodné iba po predpise a konzultácii s urológom. Zdroj foto: Getty Images

Ako sa lieči: Priapizmus - bolestivá a dlhotrvajúca erekcia

Liečba priapizmu: Vyhnite sa trvalému poškodeniu penisu správne

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.cz - Případ dlouhotrvajícího priapizmu. MUDr. Radim Skalka
  • medicalnewstoday.com - What to know about priapism. Medical News Today. Daniel Murrell, M.D.
  • urologiepropraxi.cz - Priapizmus. Urologie ve zkratce. doc. MUDr. Richard Reif, CSc. HORA, Milan a Olga DOLEJŠOVÁ. Urologie pro studenty všeobecného lékařství. Praha: Karolinum, 2020. ISBN 978-80-246-4544-5
  • healthline.com - What is Priapism (prolonged erection of the penis)? Healthline. Matt Coward, MD, FACS
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané