Liečba: Ako liečiť zubný kaz? Doma sa to nedá, treba odborníka!

Liečba zubného kazu závisí od toho, v akom štádiu je poškodenie zubu. Pri povrchovej zmene a výskyte škvrny je ešte dostatok času, aby sa zabránilo vzniku kazu. Dostačujúca je dôkladná mechanické očista. Ale aj zvýšená fluorizácia a zvýšenie vápnika.

Pri infekcii a hlbšom poškodení skloviny, nie je dnes nevyhnutné vŕtanie. Používajú sa napríklad koncentrované fluoridy alebo ozón,či laser. Keď je možné aj bez invazívneho zákroku zastaviť zubný kaz a obnoviť zubnú sklovinu. Aj preto je dôležité včasné zachytenie zubného kazu.

V tom pomáhajú pravidelné preventívne prehliadky u stomatológa.

Domáca liečba zubného kazu nemôže nahradiť odborný zákrok a liečbu.

Je rizikom pre zhoršenie stavu. Existujúci zubný kaz sa nedá odstrániť a ani vyliečiť doma. Liečbu bez vŕtania volí stomatológ. Preto nie je vždy dôvod pre obavu zo zubnej vŕtačky.

Pýtate sa:
Je možná domáca liečba zubného kazu? 
Žiaľ nie je, vyžaduje si odborníka.

Klasická liečba hlbších defektov spočíva najmä vo vyvŕtaní a vyplnení strateného zubného tkaniva zubnou výplňou, plombou. V tomto prípade dochádza k odstráneniu poškodenej časti zubnej skloviny až dentínu. Následne sa odstránená časť nahradí výplňou.

Cieľom je zrekonštruovanie zuba tak, aby sa podobal zdravému zubu. Prechod medzi výplňou a vlastným tvrdým tkanivom má byť plynulý. Aby sa zamedzilo usádzaniu plaku. Zubná výplň má byť vytvorená dokonale, aby bol zamedzený prienik baktérií do zuba.

Pri pokročilejšom zubnom kaze, ktorý zasiahol aj dreň, je nutné aj ošetrenie koreňového kanálika. V niektorých prípadoch, ak už je zubný kaz príliš rozšírený a zub je ním deštruovaný, je nutná extrakcia, čiže vytrhnutie zubu. Dôležité je tiež v prípade pokročilého zubného kazu skontrolovať pomocou RTG aj stav zubného lôžka alebo kosti.

Ak sa defekt nachádza hlbšie, pridáva sa aj lokálna anestézia, ktorá na určitý čas znecitliví oblasť zubu. Čím sa zamedzí bolesti pri ošetrovaní poškodeného zubu.

Rizikom zlého ošetrenia zubu je:

  • sekundárny kaz, ak bol nedostatočne vyplnený priestor medzi zubom a výplňou
  • recidivujúci kaz, pri nedokonalom odstránení zubného kazu zo zubu pod plombou
  • vypadnutie výplne, pri nedodržaní správneho postupu
  • zlomenie zuba, ak je výplň veľmi rozsiahla

Tabuľka uvádza druhy zubných výplní

Materiál Popis
Amalgám zlúčenina kovových pilín a ortuti
pevný materiál
nevýhodou je kovový vzhľad
Kompozit zmes monomérov
estetický vzhľad
pevnosť a dobrá lepivosť
vyššia náročnosť pri zhotovení
Skloionomérny cement zmes prášku skla a kyseliny polyalkenoátovej
dobrá priľnavosť a estetickosť
obsahuje fluoridy, a tie sa postupne uvoľňujú do okolia
slabšia pevnosť
volí sa najmä pri hlbokých defektoch

Prognóza je dobrá hlavne pri včasnom odhalení poškodenia zubnej skloviny. Zanedbanie liečenia zubného kazu môže mať vplyv na zdravie chrupu, krvácanie ďasien až kývanie a predčasnú stratu chrupu. U detí vplýva stav dočasného, teda mliečneho chrupu aj na trvalé zuby.

Zlý, poškodený či chýbajúci chrup u detí, ale aj dospelých je priestorom pre zhoršenie psychickej kondície. Človek, dieťa môže trpieť pocitom menejcennosti, hanbí sa. Strata chrupu spôsobuje aj poruchy fonácie, teda výslovnosti slov. 

fzdieľaj na Facebooku