Chôdza s rozkročenými nohami

Chôdza s rozkročenými nohami je typická pre poruchy stability a rovnováhy a človek sa ňou snaží dosiahnuť, aby pri chôdzi nespadol. Takýto typ chôdze je založený na udržiavaní určitej vzdialenosti medzi oboma nohami, pričom chôdza je veľmi pomalá, nestabilná, človek je labilný a takýmto postojom ako aj chodením sa snaží postihnutý udržať si aspoň minimálnu stabilitu. Napriek tomu je...

Chôdza s rozkročenými nohami je typická pre poruchy stability a rovnováhy a človek sa ňou snaží dosiahnuť, aby pri chôdzi nespadol. Takýto typ chôdze je založený na udržiavaní určitej vzdialenosti medzi oboma nohami, pričom chôdza je veľmi pomalá, nestabilná, človek je labilný a takýmto postojom ako aj chodením sa snaží postihnutý udržať si aspoň minimálnu stabilitu. Napriek tomu je už na prvý pohľad zrejmé, že ide o problémový symptóm a stav.

Širokou chôdzou sa napríklad snažia udržať ľudia stabilitu v prípade, že majú nejaké lokálne problémy s pohybom a končatinami, či už ide o svalové, kĺbové alebo nervové problémy. Vďaka chôdzi naširoko, čiže ak sú nohy od seba rozkročené dostatočne ďaleko, je možné udržať aspoň minimálnu stabilitu. V prípade detí je takáto chôdza typická napríklad pri detskej mozgovej obrne, čo je ochorenie spôsobené poruchou centrálnej kontroly hybnosti.

Ako príznaky tohto ochorenia možno spozorovať aj zlú koordináciu pohybov, poruchy chôdze iného charakteru, prípadne aj poruchy reči a stuhnutosť svalov. Ochorenie sa začína prejavovať už v prvých mesiacoch alebo rokoch života a hoci nie je zatiaľ známa štandardná forma liečby, pri včasnom začiatku je možné pre postihnuté dieťa zvýšiť kvalitu života aj s týmto pohybovým ochorením. Liečba zahŕňa fyzioterapiu, neurochirurgické zákroky ale aj iné medicínske odbory.

Okrem detí môže obrna postihnúť aj dospelých. Je aj veľa prípadov, kedy vzniká v dôsledku komplikácie napríklad zápalu mozgových blán, napríklad ako čiastočná obrna svalstva končatín alebo trupu, niekedy môžu byť zasiahnuté aj svaly, ktorými prechádzajú hlavové nervy. Veľa typov obŕn vzniká aj na základe poranenia alebo poškodenia miechy či mozgu, u starších ľudí aj ako následok cievnej mozgovej príhody a tiež je tu prítomná chôdza s rozkročenými nohami.

Takáto chôdza ale môže byť aj dôsledkom poškodenia mozočka, čo je centrum rovnováhy v mozgu, ktoré zodpovedá aj za koordináciu pohybov. Mozoček môže byť poškodený nielen v dôsledku nejakej zápalovej choroby, ale napríklad aj vplyvom nádorového ochorenia, cievnych ochorení prípadne sklerózou, pričom v tomto prípade je potrebná odborná liečba v rámci neurológie. V prípade poškodenia tohto orgánu sú prítomné aj ďalšie symptómy.

Ide napríklad o tendenciu k častým pádom na rôzne strany, spomalené začínanie pohybov, oneskorené zastavovanie pohybov, nekoordinované pohyby alebo aj svalová slabosť. Ak sa vylúčia ochorenia nervového pôvodu, môže za chôdzu s rozkročenými nohami napríklad kostra, svalstvo alebo iné súčasti pohybovej sústavy a v tomto prípade je potrebné navštíviť najmä ortopéda, ktorý môže pomocou ďalších vyšetrení zistiť anatomickú príčinu takejto chôdze.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané