Breza bradavičnatá

Breza bradavičnatá
Zdroj foto: Getty images

Breza bradavičnatá, nazývaná tiež niekedy aj ako biela alebo previsnutá, patrí medzi stromy, ktoré sú známe ľuďom najmä z rôznych parkov alebo tým, že rastú pri riekach, potokoch a vodných plochách. To, čo možno málo ľudí vie, je fakt, že veľakrát sa dá kôra ale napríklad aj listy brezy využiť k rôznym liečebným účinkom. Tento strom môže ale v prípade nehostinných podmienok rásť aj vo forme menšieho kríka, avšak každopádne, v našich zemepisných šírkach je veľmi rozšírený.

Charakteristika

Breza je opadavá drevina, ktorá patrí do čeľade brezovitých drevín, pričom ide o listnatý strom veľkosti až do 25 metrov v prípade veľmi dobrých podmienok. V mladosti je kôra hnedá, neskôr sa mení na bielu, ktorá sa priečne odlupuje. Listy na stonke sú v striedavom postavení, pričom majú kosoštvorcovitý až trojhranne vajcovitý tvar s okrajom zúženým smerom k špičke listu. Listy sú žilnaté, z jednej strane tmavo zelené, z druhej svetlo zelené a majú viaceré liečivé účinky.

Breza bradavičnatá sa využíva nielen formou listou, ale napríklad veľmi dobre využiteľná je aj jej kôra, ktorá obsahuje vitamín C a ďalšie dôležité látky, ktoré majú podobne ako listy liečivé účinky na organizmus. Najmä u slovanských národov je breza a jej listy či kôra už oddávna symbolom ľudového liečiteľstva. Okrem toho sa využíva pomerne často aj pri rekultivácii pôd a v stromoradiach, napríklad pri cestách, vodných plochách alebo v parkoch ako okrasná drevina.

Vnútorné použitie

Na vnútorné použitie má breza veľmi veľa možností. Brezové listy majú napríklad močopudný účinok, ale aj dezinfekčný. Najčastejšie sa breza využíva vo forme nálevu alebo jej sušení listy na čaj, ktorý sa dá použiť pri zápaloch močových ciest napríklad baktériami. Okrem toho užívanie takýchto nálevov alebo čajov pomáha lepšie vylučovať kyselinu močovú, čo má priaznivý vplyv na zníženie tvorby močových kameňov alebo spomalenie tvorby obličkových kameňov.

Výhodou je, že močopudné účinky brezy sú bez poškodzovania alebo vedľajších účinkov na samotné obličky, dochádza aj k zadržiavaniu soli. Taktiež je čaj z brezových listov vhodný v rámci vnútorného použitia na reumatizmus, zápaly kĺbov, ochorenie zvané dna a na poruchy spomalenia alebo zníženia látkovej výmeny. Taktiež užívanie čaju z brezy zlepšuje očisťovanie krvi, avšak neodporúča sa to dlhodobo a v tehotenstve, keďže môže prísť k rozklade červených krviniek.

Vonkajšie použitie

Na vonkajšie použitie sa veľmi dobre používa baza na rôzne ochorenia kože, ktoré môžu byť aj zápalového a infekčného charakteru, napríklad na rôzne ekzémy. Okrem toho pomáha breza a konkrétne jej šťava pri nadmernom potení nôh, ale výťažok z brezových štiav je veľmi dobrý aj na starostlivosť o vlasy, konkrétne podporuje ich rast a zdravú výživu. Zároveň je brezová šťava veľmi dôležitá proti dehydratácii cez pokožku a teda nielen pri nadmernom potení.

Brezový odvar sa dá použiť aj na kúpeľ, ktorý má priaznivý účinok celkovo na pokožku, napríklad na rôzne druhy vyrážok, ale aj na stav a prečistenie pokožky, keďže breza má aj dezinfekčné účinky. Z brezovej kôry sa zas môže pripraviť decht na výrobu masti, ktorou sa ekzémy alebo vredy tiež dajú potierať. Brezová kôra totiž obsahuje napríklad vitamín C, triesloviny, silice a živicu, ktorá veľmi dobre pomáha pri zápalových kožných a infekčných kožných problémoch.

Zber a skladovanie

Najčastejšie sa zbierajú brezové listy a to obvykle 2 mesiace po rozvinutí. Mladé lepkavé listy sú najúčinnejšie, pričom po zbere by sa mali usušiť a tak skladovať. Schnú pozvoľne a preto by sa mali sušiť na vzdušnom mieste jednotlivo. Po usušení treba skladovať listy na suchom mieste a chrániť ich pred svetlom a vlhkosťou. Pri sušení je lepšie použiť obojstranné sušenie, napríklad na site, čo zabezpečí maximálny účinok, pretože nedobre vysušené listy brezy majú tendenciu plesnivieť.

Breza v tehotenstve

Čo sa týka užívania v tehotenstve, neodporúča sa užívať dlhodobo čaj z brezových listov, pretože môže viesť k rozkladu červených krviniek, čo môže počas tehotenstva spôsobiť anémiu. Na druhú stranu obmedzené užitie je možné a to najmä pre močopudné účinky bez negatívnych vplyvov na obličky. Taktiež je možné brezový odvar použiť na ekzémy alebo vyrážky na pokožke, pričom vonkajšie použitie nijako čas počas tehotenstva neovplyvňuje.

Výsadba v záhrade

Výsadba v záhrade je možná aj na slnečné miesta, ale aj na úplne nové plochy, pretože breza má veľkú prispôsobivosť a zároveň znesie aj náročnejšie podmienky. Je to nenáročný strom na starostlivosť, rastie pomerne rýchlo a je možné ho sadiť aj na miesta s narušenou pôdou a pôdnou kultúrou. Na druhú stranu, pokiaľ sa pri ňu nasadia iné dreviny, má tendenciu im odoberať živiny, takže sadenie brezy v záhrade by malo byť na miesta, kde nie je plánovaná iná okolitá výsadba.

Produkty z brezy

Z brezy sa vyrába viacero rôznych produktov, ktoré sa využívajú v kozmetike aj liečiteľstve. Ide napríklad o brezové vody na vlasy, ale aj brezové vody na vnútorné využitie, ktoré pomáhajú detoxikácii organizmu a majú tiež pozitívny účinok na pečeň, slezinu a pankreas. Zároveň sa vyrábajú aj rôzne bio brezové vody na vnútorné očistenie organizmu. z brezy a jej výťažkov sú aj rôzne prípravky proti celulitíde, či už sprchovací peeling, olej na celulitídu alebo masť.

Náučné informácie o breze a jej využití

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.