Dub letný

Dub letný
Zdroj foto: Getty images

Dub letný je mohutný strom, ktorému sa už od pradávna pripisujú magické schopnosti a to najmä v našom regióne. Jeho prirodzeným prostredím je mierne podnebné pásmo a preto ho možno nájsť najmä v Európe, v Malej Ázii a niekde aj na Kaukaze. Má dlhé listy, plodom sú žalude, avšak na liečiteľské účely sa už stáročia používa najmä jeho kôra, ktorá má využitie tak navonok, ako aj vo vnútri organizmu. V minulosti dubovú kôru využívali napríklad Kelti ako aj viaceré slovanské národy.

Charakteristika

Dub letný dorastá až do výšky 40 metrov a ide o opadavý a pomaly rastúci strom, ktorý má nepravidelnú korunu. Kôra je na začiatok hladká a červenohnedá, neskôr s postupom veku už šedozelená až tmavošedá, pričom postupne začne praskať a takáto kôra sa už nepovažuje za vhodnú pre liečiteľstvo. Listy majú krátke stopky a sú dlhé, kvety jednopohlavné a kvitnú najmä v apríli a máji. Plodom je typický žaluď. Dub rastie buď osamotene alebo v rámci dubových lesov.

Zaujímavosťou je, že dub sa môže dožiť aj niekoľko sto rokov a tak prežije mnoho generácií ľudí, avšak kôra je použiteľná len vtedy, keď je ešte mladá a nie je rozpukaná. Taktiež dlhé skladovanie kôry znehodnocuje jej účinky a zloženie a preto je potrebné každý rok nazbierať novú kôru. Mladá kôra je bohatá na triesloviny, flavonidy a horčinu a má protizápalové účinky a tiež pomáha pri poraneniach, ktoré treba zoceliť. Využitie je prevažne vonkajšie, ale môže byť aj vnútorné v kombinácii s inými bylinami.

Vnútorné použitie

Čo sa týka vnútorného využitia, kôra dubu môže v niektorých prípadoch ľudí so zvýšenou citlivosťou vyvolať alergické reakcie a preto je potrebné ju používať opatrne. Dubová kôra môže pomôcť pri problémoch s hnačkou a pri rôznych žalúdočných alebo črevných kataroch. Je využiteľný aj pri vnútornom krvácaní v menšom rozsahu, pri zápaloch tráviaceho traktu, ale napríklad aj pri krvácaní z konečníka a pri výskyte hemoroidov, hoci samozrejme, vážne stavy musí liečiť lekár.

Na vnútorné použitie sa dá kúpiť napríklad v lekárni aj už hotová dubová kôra na vytvorenie liečivého čaju. Obvykle stačí pridať jednu alebo dve čajové lyžičky dubovej kôry, zaliať 250 ml vriacej vody, nechať potom túto zmes zhruba 8 až 10 minút lúhovať a potom to celé precediť, aby v čaji nezostali nejaké zvyšky. Následne je možné takýto čaj piť, obvykle v dvoch až troch dávkach za deň, pričom pri užívaní by mal človek pocítiť úľavu pri žalúdočných a črevných problémoch.

Vonkajšie použitie

Vonkajšie použite dubovej kôry môže byť mnohostrannejšie. Používa sa napríklad na odvar na kloktadlo pri zápaloch sliznice ústnej dutiny alebo hrtanu, taktiež sa môže pridať do ústnych vôd pre lepšie zacelenie drobných raniek v ústnej dutine pri bežnom používaní. Kôra sa môže pridať aj do kúpeľu, pričom takýto kúpeľ má blahodárne účinky na ľudskú pokožku, napríklad keď človek chce regenerovať kožu po menších omrzlinách, popáleninách, hemoroidoch.

Taktiež je dobrá dubová kôra aj na nadmerné potenie nôh a má aj protizápalové účinky, takže sa používa pri drobných poraneniach a ranách, ktoré sa ťažšie hoja a to vo forme obkladov. Kúpeľ zabraňuje aj pošvovým infekciám alebo šíreniu plesní na nohách. Na vonkajšie použitie sa pripravuje odvar z dubovej kôry, kde sa pridajú tri lyžičky tejto kôry, 4 dcl vody a to celé sa varí 10 minút. Na kúpeľ treba liter vody a varenie aspoň 30 minút. Nezabudnite následne vždy všetko scediť.

Zber a skladovanie

Čo sa týka zberu, tak predovšetkým sa zbiera dubová kôra, ktorá by mala byť z mladého stromu, čiže nie už popraskaná a mala by sa zbierať z kmeňa alebo vetiev bez drevového zvyšku. Ideálne je, keď sa zbiera hladká a lesklá kôra na jar, pretože stará je už len minimálne účinná. Kôra sa následne po zbere suší na slnku vo vrstvách, prípadne sa môže použiť umelé svetlo do 45 stupňov Celzia. Správne usušená kôra sa skrúca aj sama, pričom je lepšie ju zabaliť do papierového obalu a skladovať v suchu.

Dubová kôra v tehotenstve

Počas tehotenstva postihujú ženy veľmi často kŕčové žily a hemeroidy a práve tu je dub a jeho kôra veľmi dobre využiteľná na vonkajšie použitie. Či už vo forme sedacích kúpeľov z odvaru kôry, prípadne vo forme oleja alebo masti, ktorá sa aplikuje na postihnuté miesto priamo na pokožku. Taktiež sa odporúčajú aj obklady s použitím odvaru z dubovej kôry. Čo sa však týka vnútorného využitia, počas tehotenstva by sa mali mamičky vyhýbať použitia kôry vnútorne, taktiež aj počas dojčenia.

Dub a jeho liečivé účinky

Dubová kôra má mnohé liečivé účinky, či už ide o vonkajšie alebo aj o vnútorné použitie. Častejšie sa využíva na vonkajšie účely a má veľmi pozitívny vplyv na pokožku, napríklad na akné, prípadne na hemeroidy. Dubové čaje, ktoré sa užívajú zvnútra, sú dobré pri rôznych zápaloch čriev alebo žalúdka, pri drobnom vnútornom krvácaní a tiež pri problémoch s hnačkou, avšak samozrejme aj tu sa treba držať pravidla, že vážnejšie stavy patria určite do rúk priamo lekára.

Ako sa dá kúpiť

Dubová kôra sa dá kúpiť usušená a sypaná, ktorá sa môže v domácom prostredí spracovať na čaj, môžu sa znej spraviť rôzne odvary na obklady, alebo aj pripraviť kúpeľ. Okrem toho je možné napríklad v lekárni kúpiť aj masť, napríklad na nohy. Samozrejme, zber dubovej kôry je možný aj priamo v prírode. Veľmi populárne sú rôzne oleje, ktoré obsahujú dubovú kôru a aj iné bylinky, ktoré sú určené na vonkajšie použitie, prípadne rovno dubové čaje s liečivými účinkami.

Ako spraviť z dubu malý bonsaj?

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.