Liečba arytmie? Nutné sú lieky i zmena životného štýlu

Pri liečbe arytmie sa odporúča zmena životného štýlu. Keď je nevyhnutné zmeniť negatívne vplývajúce rizikové faktory.

V niektorých prípadoch a pri niektorých typoch tachyarytmie je možné vyskúšať Vagové manévre.

Avšak, Vagové manévre sú fyzikálne manévre, ktoré sa odporúčajú u mladších a stabilných ľudí. Samozrejme, odporúčanie patrí pre poučených ľudí, aby sa vyhlo komplikáciám. Patria sem:

  • masáž karotického uzla
  • Valsalvov manéver
  • tlak na očné gule

Vo väčšine prípadov nie je liečba definitívna, ak sa nepodarí úplne odstrániť nepravidelnú srdcovú činnosť. Najčastejšou formou je konzervatívna liečba. Pomocou farmakologických prípravkov, teda liekov sa upravuje arytmia smerom k normálu.

Z liekov sú to napríklad: antiarytmiká, betablokátory, blokátory vápnikových kanálov BVK či digoxín. Dôležitá je liečba, ktorá má zabrániť tvorbe krvných zrazenín - trombov, a teda i embolizácii (antikoagulačná/antiagregačná liečba).

Liečba sa volí v závislosti na type arytmie.

Existujú rozdiely v liečbe podľa vyhotoveného EKG záznamu a jeho zhodnotenia. A to či ide o pomalší, alebo rýchlejší rytmus srdca a aj ostatné faktory, ktoré sa na EKG hodnotia.

Pokiaľ farmakologická liečba dostatočne nezaberá, využíva sa elektrická kardioverzia. Táto metóda využíva elektrický výboj, ktorý má síce vysoké napätie ale nízku intenzitu. Elektrická kardioverzia sa aplikuje pri utlmení alebo uspatí pacienta.

Elektrická defibrilácia alebo aj transtorakálna kardiostimulácia je ďalšou možnosťou. Elektrická defibrilácia sa vykonáva externe a za pomoci veľkoplošných elektród. Externú defibriláciu využívajú lekári a zdravotnícki pracovníci pri zistení komorovej tachykardie alebo fibrilácie.

Avšak, v prípade ohrozenia života na verejnosti aj laici pri použití AED. Ak je príčinou bezvedomia a zastavenia dýchania malígna porucha srdcového rytmu je významnou pomôckou pre prežitie človeka. Viac informácií je uvedených v časti o prvej pomoci a KPR.

Invazívna elektrická kardiálna defibrilácia znamená, že sa chirurgicky do tela zavedie kardioverter - defibrilátor. Ten pri ohrození práce srdca vyšle impulz, ktorý srdcový rytmus vráti do normálnych hodnôt.

Pre verejnosť známy kardiostimulátor alebo pacemaker je prístroj, ktorý sa implantuje dočasne, ale väčšinou trvalo. Existujú aj dočasné externé kardiostimulátory. Tieto pacemakre pracujú na rôznych metódach. Napríklad pre trvalú stimuláciu alebo len v prípade, ak srdcová frekvencia klesne pod nastavenú hodnotu.

Inou formou, avšak, nie použiteľnou u každého pacienta, je rádiofrekvenčná katétrová ablácia. Pričom, cieľom je znefunkčniť miesto, z ktorého arytmia vzniká. Tento zákrok sa realizuje cez žilový systém. Princíp je v tom, že sa nájde príčina a miesto výskytu vzniku arytmie.  

Katétrom sa miesto ohreje alebo tzv. popáli, a vtedy stráca schopnosť generovať alebo viesť elektrický impulz. Zároveň dochádza k odstráneniu patologického ložiska, najčastejšie kryogénnou cestou, čiže náhlym lokálnym zmrazením.

fzdieľaj na Facebooku