Ako sa lieči zápal žalúdka? Lieky na prvom mieste

Akútna gastritída si nevyžaduje vo väčšine prípadov špeciálnu liečbu. Možná je symptomatologická liečba. Podávanie prípravkov proti vracaniu či bolesti. Ale telo sa s touto formou rýchlo vysporiada. Príkladom je rýchlejšie zotavenie po vyvrátení obsahu žalúdka, ak bolo skonzumované nevhodné jedlo či nápoj.

Samozrejme, potrená je diéta, ale aj pokoj od fyzickej či psychickej záťaže.

Farmakologickú terapiu by mal predpísať lekár. Aj pri liečbe sú dôležité klinické prejavy a závažnosť zdravotného stavu človeka. Rovnako, aj pôvod ťažkostí.

Používajú sa lieky ako antacidá, antisekrečná liečba, blokátory H2 receptorov či inhibítory protónovej pumpy. Ak je príčinou intoxikácia liekmi alebo chemikáliami je potrebné odstránenie ďalšieho pôsobenia danej látky. Pri infekčnom zdroji aj antibiotiká. Špecifická liečba je pri infekcii Helicobacetr pylori.

Pri hnačkách a vracaní je dôležitá rehydratačná liečba. Čiže náhrada stratených tekutín. Pre riziko vyvolania vracania sa volí parenterálne podávanie, teda formou infúzie. Táto liečba zabráni dehydratácii. Infekčné zápaly sa liečia aj pomocou črevných dezinfekcií.

Chirurgická liečba je väčšinou nutná pri rozsiahlom krvácaní do brušnej dutiny a tráviaceho traktu.

fzdieľaj na Facebooku