ZZ - Glomerulonefritída

ZZ - Glomerulonefritída
Zdroj foto: Getty images

Glomerulonefritída je zápalové ochorenie obličiek, konkrétne glomerúl v obličkách. Glomeruly sú mikroskopické telesá v obličkách, ktoré majú na starosti filtráciu krvi. Toto ochorenie postihuje obvykle všetky glomeruly v oboch obličkách súčasne, pričom môže byť vyvolané rôznymi baktériami, napríklad streptokokmi. Zápal môže mať akútnu, progredujúcu a chronickú formu a to podľa spôsobu priebehu ochorenia ako aj dĺžky a prejavov choroby, ktoré sa u každej forme líšia.

Charakteristika

Glomeruly sú v podstate menšie klbká drobných ciev, pričom cez tieto cievy neustále obieha krv a cez sito, ktorým sú glomeruly obalené, sa filtruje. Vzniká tak primárna moč, čo je tekutina, ktorá je ďalej v obličkách upravovaná. Pokiaľ sú glomeruly zdravé, tak sa do moču nemôžu dostať napríklad bielkoviny alebo krvné bunky, avšak pokiaľ sú zapálené, môžu prepúšťať tieto látky, prípadne ak sa vplyvom zápalu sito upchá, môže zas naopak neprepúšťať skoro vôbec nič.

Pri zápale glomerúl vplyvom imunitnej reakcie systému dochádza však k väčšiemu poškodeniu aj okolia glomerúl pri ničení infekcie a glomerulám hrozí zjazvenie alebo úplná strata funkčnosti. Pri primárnej forme ochorenia dochádza len k postihnutiu glomerúl, pri sekundárnej aj k postihnutiu okolia vrátane okolia obličiek. Pri akútnom type zápalu je priebeh veľmi rýchly, pri progredujúcom type hrozí zlyhanie obličiek, pri chronickom zápale dlhodobá diéta a úprava celého režimu.

Príčiny

Ochorenie je spôsobené zápalom glomerúl v obličkách, pričom ide o mikroskopické telieska vo forme klbiek ciev, ktorými prechádza krv a filtruje sa v nich. Pri narušení činnosti vplyvom zápalu dochádza k poruchám močenia, ale aj k zlyhávaniu obličiek. Zápal spôsobuje baktériová infekcia, najčastejšie baktériami streptokokmi, niekedy aj stafylokokmi. V určitých prípadoch môže byť zápal aj vírusového pôvodu, najmä ak sa sem vírus dostal z inej infekcie v tele.

Príznaky

Ochorenie obvykle na začiatok prebieha bez príznakov, pričom táto doba závisí od formy choroby, čiže či ide o akútnu, chronickú alebo progredujúcu formu glomerulonefritídy. Neskôr sa už po uplynutí úvodného obdobia začnú postupne objavovať príznaky a to jednak charakteru problémov s močením, ale aj iného charakteru. Medzi charakteristické príznaky patrí močenie malého množstva až úplné zastavenie močenia a prítomnosť bielkovín či krvi v moči.

Okrem toho môže mať človek problémy s nadmernou únavou, bolesťami hlavy, niekedy má aj zvýšenú telesnú teplotu a zvracia. Problémovým príznakom je už zvracanie krvi, podobne ako zástava močenia alebo opuch. V niektorých prípadoch sa vyskytol aj kašeľ alebo vykašliavanie krvi. Keďže u tejto choroby hrozí veľmi reálne celkové zlyhanie obličiek, netreba príznaky podceňovať a hoci sa nemusia vyskytovať všetky, je vždy lepšie navštíviť čo najskôr odborného lekára.

Diagnostika

  • Ochorenie sa najspoľahlivejšie diagnostikuje podľa laboratórnych vyšetrení a to najmä krvi a moču
  • V prípade moču sa preukazuje zvýšená hladina bielkovín a červených krviniek, ktoré by tam za obvyklých podmienok vôbec nemali čo hľadať, v prípade vyšetrenia krvi sa sleduje mierna anémia, zvýšený počet bielych krviniek a znížená koncentrácia niektorých zložiek
  • Taktiež sa dá použiť ultrazvuk na zobrazenie zväčšenia obličiek, prípadne vykonanie biopsie a odber vzoriek

Priebeh

Akútny zápal glomerúl vzniká náhle a nástup príznakov je veľmi rýchly, pričom môže nastať až zástava močenia. Pri progredujúcej forme je možné zlyhanie obličiek už po niekoľkých týždňoch, takže je potrebné rýchle započatie liečby. Chronická forma môže byť dlhšiu dobu aj bez príznakov, potom ale tiež hrozí zlyhanie obličiek. Vo väčšine prípadov sú úvodné fázy asymptotické, čo sťažuje diagnostiku a rozpoznanie ochorenia a vzápätí znižuje aj šancu na úplné uzdravenie.

Akútna, chronická aj subakútna forma

Podľa dĺžky trvania samotného priebehu ochorenia, ale aj podľa manifestácie symptómov, prejavov a príznakov, sa delí aj glomerulonefritída podobne ako iné ochorenia na tri formy a to akútnu, chronickú a subakútnu. Rozdiel medzi nimi je najmä v nástupe choroby a najmä k rýchlosti rizika zlyhania obličiek. Akútna forma je najviac akútna, pretože hrozí riziko zlyhania ľadvín už do pár dní od vzniku choroby - takúto formu má napríklad Goodpasterov syndróm.

Druhou formou je subakútna glomerulonefritída, ktorá nie je síce tak rýchla, ale aj v jej prípade môže prísť k zlyhaniu obličiek za relatívne krátky čas, obvykle zopár týždňov až mesiacov. Najviac nebezpečnou je ale chronická forma ochorenia, ktorá sa síce rozvíja dlhšie, ale je veľmi nenápadná. Najčastejšie sa prejavuje náhodnými poruchami funkcie obličiek a trvá aj niekoľko rokov. K zlyhávaniu obličiek príde až v poslednom štádiu choroby, avšak to je už chronické a najviac problémové.

Ako sa lieči: Glomerulonefritída

Liečba glomerulonefritídy

Zobraziť viac

Prejavy a príčiny ochorenia v skratke

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu