Liečba hypertyreózy: Lieky na hormóny i operácia?

Pokiaľ je hypertyreóza spôsobená zápalom štítnej žľazy, liečba sa zameriava na liečbu tohto zápalu. V tomto prípade sa zvýšená hladina hormónov vráti po vyliečení zápalu znova do normálu.

Dlhodobá liečba nie je potrebná.

Ak je ochorenie spôsobené Gravesovou-Basedowovou chorobu, postupuje sa farmakologicky, a to pomocou tyreostatických liekov a podávaním beta - blokátorov (lieky na srdce a srdcovú frekvenciu).

Liečba je v tomto prípade dlhodobá. Obvykle trvá rok až rok a pol, pričom zlepšenie stavu možno očakávať už po troch mesiacoch.

Pri liečbe tyreostatikami sa volí nárazová liečba vysokými dávkami. Následne sa dávky znižujú podľa výsledkov vyšetrení. Samozrejme, ak nie je známa prvotná príčina, je potrebné jej diagnostikovanie.

Tyreostatiká znižujú tvorbu hormónov.

Pokiaľ nezaberie ani dlhodobá medikamentózna liečba, alebo ak sa hladina hormónov znova vrátila do nadnormálnych hodnôt, je najlepším riešením definitívny chirurgický zákrok. Ten spočíva v odstránení štítnej žľazy. Toto odstránenie sa odborne nazýva aj ako tyreoidektómia.

Po chirurgickom odstránení hrozí človeku hypotyreóza, čo je nedostatok hormónov štítnej žľazy. A tak je nutné hormóny vzápätí umelo do organizmu dodávať. Alternatívou k odstráneniu je terapia rádioaktívnym jódom, ktorý zachytí štítna žľaza, a tak pôsobí lokálne. Tento typ liečby sa nehodí pre tehotné ženy.

V liečbe je potrebné obmedzenie fyzickej aktivity, samozrejme, aj eliminovanie psychickej záťaže.

Rýchlosť a efektivita liečby je individuálna. U každého človeka je doba rozdielna.

Môže ísť o týždne ale aj mesiace. Aj preto je dôležité je v liečbe vytrvať a neprerušovať ju.

fzdieľaj na Facebooku