Liečba: Čo pomáha pri menopauze? Lieky, hormóny

Klimaktérium môže spôsobovať ženám individuálne zdravotné obtiaže fyzického i psychického charakteru.

Je potrebné si uvedomiť, že ide o prirodzený časovo ohraničený proces v tele ženy, ktorému nie je možné zabrániť.

Je možné však prejavy klimaktéria zmierniť a výrazne ovplyvniť jeho príznaky.

Eliminácia prejavov menopauzy je založená na farmakologickej substitučnej hormonálnej liečbe, podpornej prírodnej liečbe a preventívnych opatreniach.

Tipov, ako zvládnuť toto neľahké obdobie žien je dnes k dispozícii veľmi veľa. Ktoré rady sú tie najúčinnejšie?

Hormonálna liečba

Lekári sa pri výrazných prejavoch menopauzy prikláňajú k substitučnej hormonálnej liečbe. Je indikovaná najmä pri inkontinencii moču, atrofii pohlavných orgánov a progresii osteoporózy.

Avšak pri niektorých zdravotných problémoch, ako je napríklad porucha zrážanlivosti krvi alebo rakovina prsníka, nie je možné túto terapiu absolvovať.

Je preto potrebná konzultácia s lekárom, ktorý následne stanoví presnú liečbu. Možná je vo forme tabliet, náplastí i pošvových gélov.

Základom hormonálnej liečby je doplnenie estrogénu a progesterónu do tela ženy. Či už vo forme perorálnej alebo subkutánnej. Tento typ liečby je vysoko úspešný najmä pri prejavoch návalov tepla a nadmernom potení.

U niektorých žien by hormonálna liečba mohla zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín, infarktu myokardu, mozgovej porážky a rakoviny prsníka. Je preto nutné konzultovať hormonálnu liečbu s lekárom.

Prírodná liečba

Jedná sa o prírodnú liečbu pomocou priaznivého účinku stravy a bylín.

Niektoré rastliny obsahujú vysoký podiel fytoestrogénov - prírodné látky podobné vlastnostiam estrogénu.

Slovo "fytoestrogén" pochádza z gréckeho slova phyto (rastlina) a slova estrogén (hormón).

Patrí sem napríklad bylinka s názvom Ploštičník strapcovitý, Ľubovník bodkovaný, Vitex jahňací, Šalvia lekárska, Jetel červený či Ľan siaty.

Fytoestrogény sa nachádzajú najmä v potravinách rastlinného pôvodu ako je sója. Zaraďujeme sem potraviny ako je sójové mlieko, sójový jogurt, figy, slivky, jahody, rajčiny, orechy, hovädzie mäso, produkty s obsahom materskej kašičky a mnohé né.

Okrem vyššie spomínaných bylín je vhodná i Medovka lekárska, ktorá má svojim upokojujúcim účinkom priaznivý vplyv na psychické a duševné zdravie.

Rebríček obyčajný je vhodný pri inkontinenčných problémoch a pre zníženie krvného tlaku.

Ľubovník bodkovaný je známy pre celkový pozitívny vplyv na elimináciu prejavov klimakterického syndrómu.

V súčasnosti existuje množstvo výživových doplnkov s obsahom vitamínov a minerálov, i extraktov bylín pre potlačenie príznakov klimaktéria a prevencie ženského zdravia.

Prevenciou ťažkostí klimaktéria je zdravý životný štýl vo forme plnohodnotnej vyváženej stravy a dostatočnej pohybovej aktivity.

Prevencia prejavov menopauzy

1. Užívanie vitamínu D a vápniku

Vitamín D sa vyskytuje najmä v potravinách, ako je losos, tuniak, syry, vajcia, hríby, hrach či orechy. V období klimaktéria s rizikom osteoporózy je preukázaný významný pokles hladiny tohto vitamínu.

Jednou z najvýznamnejších funkcii vitamínu D v ľudskom organizme je podpora zdravia kostí a imunitného systému.

Pre prevenciu osteoporózy je dôležité dosiahnuť v mladosti čo najvyšší objem kostnej hmoty a spomaľovať tak jeho postupný úbytok v nasledujúcich rokoch.

Kalcium je významný minerál vo veľkej miere zastúpený v ľudskom tele. Vápnik je obsiahnutý predovšetkým v kostiach a zuboch ľudského tela. Pomáha regulovať kontraktilitu srdcového svalu a funkciu nervov i svalov.

Pri jeho nedostatku môže dochádzať k zhoršeniu stavu kostí, svalovým kŕčom, búšeniu srdca, úzkosti, depresii a poruchám spánku.

Veľa štúdii potvrdzuje, že suplementácia vápnika má priaznivý účinok na klimakterický syndróm a zlepšenie kostnej denzity.

2. Dostatočný príjem bielkovín

Je známe, že pre zdravé kosti potrebujeme pravidelný prísun vápnika a vitamínu D.

Menej známy je fakt, že pre zdravé kosti a predchádzanie osteoporózy je tiež nutný dostatočný prísun proteínov.

Starší ľudia majú vo veľa prípadoch nedostatočný príjem proteínov v strave, čo môže nepriaznivo vplývať na kostrový systém a hustotu kostí.

Bielkoviny, odborne nazývané proteíny, sú prírodné makro-nutrienty nachádzajúce sa v našom organizme. Sú základným stavebným prvkom ľudského tela.

Bielkoviny sa zúčastňujú všetkých procesov, ktoré sa odohrávajú v organizme na bunkovej aj extracelulárnej úrovni.

Pokles estrogénu v období klimaktéria môže spôsobiť úbytok svalovej hmoty a rednutie kostí. Je preto odporúčané, aby prijímaná strava obsahovala veľa kvalitných bielkovín.

Príkladom potravinového zdroja sú ryby, vajcia, strukoviny, orechy či kvalitné mäso.

3. Pohybová životospráva

Dôležitá je pravidelná pohybová aktivita rekreačného a kompenzačného charakteru.

Eliminovať svalové a pohybové dysbalancie, posilniť oslabené svalstvo a naopak uvoľňovať preťažené svalstvo.

Je odporúčané cvičenie zamerané na posilnenie sedacej oblasti a svalov bedrového kĺbu. Individuálne prispôsobený tréning zameraný na posilnenie svalstva je vhodný ako prevencia proti atrofii pohybového aparátu.

Je vhodné vyvarovať sa rizikovým a nárazovým športom. Naopak, doporučený je rotoped, jóga, plávanie, pilates, prechádzky a nordic walking.

Pravidelné cvičenie zlepšuje nielen celkový fyzický stav a kondíciu, no zvyšuje aj psychickú odolnosť a duševnú stabilitu.

Pohyb taktiež zvyšuje obranyschopnosť ľudského organizmu, posilňuje imunitný systém, napomáha k lepšiemu tráveniu a v neposlednom rade zlepšuje náladu.

4. Vyvážená plnohodnotná strava

Vďaka strava prijímame do tela potrebné živiny, vitamíny i minerály. Zdravý jedálniček je tak základom prevencie mnohých zdravotných ťažkostí. V prípade chýbajúcich živín, je vhodná ich suplementácia.

Doporučené stravovacie návyky:

  • Zvýšený príjem zeleniny a ovocia.
  • Dostatočný príjem bielkovín.
  • Prijímanie tukov bohatých na nenasýtené mastné kyseliny.
  • Dostatočný príjem vlákniny.
  • Znížený príjem soli.
  • Suplementácia vápnika a vitamínu D.
  • Zvýšený príjem vitamínov a minerálov.
  • Pravidelná strava.
  • Nutrične vyvážená strava.
  • Konzumácia fytoestrogénov v strave.
  • Obmedzenie jednoduchého cukru.
  • Dostatočný príjem tekutín.
  • Pitie vhodných bylinných čajov.
  • Obmedzenie sladených sytených nápojov.

Čítajte tiež článok: Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky)

Potraviny bohaté na vápnik
Potraviny bohaté na vápnik. Zdroj foto: Getty Images
fzdieľaj na Facebooku