Liečba nádchy: Lieky na nádchu a skoré zbavenie sa upchatia nosa

V prípade alergického pôvodu nádchy je dôležité zamedziť pôsobenie alergénu. Samozrejme, to nie je vždy možné. Nakoľko nie je jednoduché obmedzenie pohybu vo vonkajšom prostredí počas peľovej sezóny.

V tom prípade sa volí farmakologická liečba. A to podávanie antihistaminík. Čo sú lieky na obmedzenie vzniku alergie. Nápomocné sú lieky na zmiernenie opuchu sliznice. Ale iba na čas určený výrobcom.

V prípade infekčnej nádchy sa postupuje prednostne v liečbe príznakov. A to hlavne pre početný vírusový pôvod ochorenia.

Antibiotická liečba nie je pri vírusoch účinná. ATB sa používajú iba v prípade bakteriálneho pôvodcu.

Symptomatická liečba znamená, že sa využívajú napríklad, antipyretiká pri horúčke, lieky na riedenie hlienu a podporu jeho vytekania a aj vykašliavania. To má zmysel hlavne pri zastavenej nádche. Spreje do nosa na uvoľnenie priechodnosti, teda zmiernenie opuchu.

Dôležitý je dostatočný prívod tekutín. Ten uľahčí tvorbu hlienu. Pri horúčke zabezpečí prevenciu dehydratácie. Čo je významné hlavne u detí a starších ľudí. Podobne je to aj v prípade vitamínov, ktoré podporia liečbu. 

Domáca alebo homeopatická liečba nádchy môže dopomôcť k utlmeniu príznakov. Väčšinou však majú domáce recepty iba dočasný efekt. A nedosiahne sa rýchla liečba ani v prípade voľby tohto variantu.

Pomôcť môže naparovanie. Vhodné sú rôzne bylinkové odvary. Dobré sú bylinkové čaje. Naparovanie zvlhčí sliznicu, podporí tvorbu hlienu a aj hojenie poškodenej sliznice. Doplnkom by mala byť úprava režimu a zvýšený podiel ovocia a zeleniny v strave.

TIP: informácie o príznakoch dehydratácie a o rizikách dehydratácie v detskom veku

Pri malých deťoch je potrebné obsah nosa odsať umelo, a to odsávačkou na to určenou. Taktiež je možné používať rôzne spreje do nosa alebo nosový výplach. Vhodnosť prípravku je potrebné určiť na základe veku dieťaťa.

Nádcha v tehotenstve a počas dojčenia má svoje špecifiká hlavne v prípade liečby. Kladie sa dôraz na správny výber vhodných liekov. Nakoľko počas tehotenstva a dojčenia môžu látky prestupovať cez placentu, a teda do krvi plodu alebo do materského mlieka.

V prípade opakovaného výskytu a chronickej nádchy môžu byť príčiny nielen priamo vírusové, ale napríklad aj v anatomickom defekte v nose. A niekedy je potrebná chirurgická oprava tohto defektu.

Veľká väčšina prípadov nádchy ale má vírusovú pôvod a stačí symptomatická liečba, ktorá pomôže prejavy utlmiť. A choroba obvykle do týždňa ustúpi. V prípade chronickej nádchy trvá liečba dlhšie. Samozrejme, ak si človek nie je istý, či ťažkosti pretrvávajú, je najlepšou voľbou vyšetrenie.

fzdieľaj na Facebooku