Liečba nadúvania: Lieky, probiotiká i vláknina + dostatok pohybu

Liečba plynatosti závisí od príčiny. V prípade, že ide o narušenie črevnej mikroflóry sú najlepšie prípravky ako probiotiká a prebiotiká. Dôležité sú aj v období užívania antibiotík a po ATB liečbe. Tieto prípravky pomáhajú znormalizovať mikrobiálnu flóru v čreve. Sú voľnopredajné vo forme výživových doplnkov.

Dôležitá je aj vláknina.

Avšak, jej zvýšený príjem treba postupne rozdeliť aspoň na dva týždne. Nárazové navýšenie by mohlo paradoxne spôsobiť nafúknuté brucho a plynatosť. Významnú úlohu má úprava stravovacích návykov, samotných potravín a podpora správnej funkcie trávenia.

Zároveň existujú aj farmakologické prípravky. Príkladom je simetikón, ten rozkladá plynové bubliny v čreve. Obsahujú ho rôzne farmakologické produkty. Jeho použitie si našlo význam už v detskom období, keď pomáha pri detských črevných kolikách.

Známe sú aj kvapky ColiPrev, ktoré sa podávajú deťom od narodenia. Nahrádzajú laktázu, čiže enzým, ktorý štiepy a trávi laktózu, čiže mliečny cukor. Viac informácií o tomto produkte poskytuje aj článok o výživovom doplnku.

Do podpornej liečby sa dajú zahrnúť aj domáce, čiže prírodné produkty. A to je napríklad majorán, rasca, bazalka, medovka, fenikel, aníz, koriander či kôpor, a to aj odvary a čaje z nich. Pre uvoľnenie nafúknutého brucha je dobrý aj pohyb, nakoľko inaktivita spomaľuje črevnú motilitu.

Ak je príčinou iná choroba, je potrebné liečiť ju. Príkladom je zápal čreva. Závažné ohrozenie zdravia nastáva pri črevnej nepriechodnosti. Rovnako aj pri nádorovom ochorení. Základom je, ak ťažkosti trvajú dlhšiu dobu, odborné vyšetrenie.

fzdieľaj na Facebooku