Liečba perikarditídy: Lieky, punkcia, operácia

Základným kľúčom k účinnej liečbe je zistenie príčiny vzniku zápalu perikardu. Závisí taktiež od akútnej alebo chronickej formy perikarditídy. Liečba je najmä symptomatická – terapia podľa klinických príznakov a prejavov pacienta.

Základom je obmedzenie nadmernej fyzickej aktivity, eliminácia stresového faktoru a určitá diétna životospráva.

Farmakologická liečba

Pri bakteriálnej perikarditíde je volená najmä farmakologická liečba antibiotikami (perorálne alebo intravenózne).

Na zmiernenie bolestí a zápalu je možné indikovať nesteroidné protizápalové lieky (nonsteroidal antiinflammatory drugs - NSAID). V niektorých prípadoch sú na potlačenie zápalu zvolené kortikosteroidy.

Kolchicín, ako jeden z hlavných liekov používaných v prípade perikarditídy, môže redukovať možnosť recidívy ochorenia o polovicu. 

Punkcia (drenáž) perikardu

Za patologického stavu sa môže v perikarde hromadiť krv, exudát alebo chylózna tekutina.

V prípade, že je v osrdcovníku príliš veľké množstvo tekutiny a hrozí srdcová tamponáda, je nutné prebytočnú tekutinu z perikardu dutiny vypustiť. 

Perikardiocentéza a vykonáva sa buď chirurgicky otvorenou operáciou alebo špeciálnym katétrom cez hrudnú stenu pacienta. Častejšie sa dnes perikardiocentéza robí pod echokardiografickou kontrolou.

Operačný zákrok

Ak perikarditída nereaguje na žiadnu inú zvolenú liečbu a súčasne hrozí riziko prechodu do chronicity alebo vážnych zdravotných komplikácii, je možné perikard chirurgicky odstrániť.

Operačný zákrok sa nazýva perikardiektómia a jedná sa o posledný spôsob liečby perikarditídy.

fzdieľaj na Facebooku