Liečba syndrómu karpálneho tunela: Lieky, masti, cviky, operácia

Čím skôr sa začne s liečbou, tým je prognóza lepšia. Pri zachytení syndrómu karpálneho tunela ešte v úvodných fázach je možné úplné vyliečenie a 100 % prinavrátenie citu do rúk. Využíva sa konzervatívna alebo chirurgická liečba.

Znehybnenie zápästia pri SKT ako liečba
Znehybnenie zápästia pri SKT ako liečba. Zdroj foto: Getty images

V úvodných fázach sa najčastejšie volí terapia formou dekompresie karpálneho tunelu, keď sa používa fyzikálna terapiarehabilitácie. Obstreky zápästia lokálnymi anestetikami, kortikoidmi a antireumatikami.

Vhodný je zvýšení príjem vitamínov skupiny B a kyseliny alfa lipoovej.

Dôležitý je aj pokojový režim a zníženie záťaže na hornú končatinu. Potrebné je ruku udržovať v pokojnom stave a, samozrejme, vo vhodnej polohe. Tiež je vhodná fyzioterapia, ktorá zahŕňa ultrazvuk, laser, magnetoterapiu a ako vhodná sa môže osvedčiť aj lymfodrenáž.

Vhodné a osvedčené je použitie dláh, ortéz, a teda imobilizácia danej oblasti. Prípadne cez deň sa môžu prikladať aj studené obklady, ktoré urýchlia regeneráciu.

Nezaberá konzervatívna liečba?

V prípade, že je ochorenie už v neskoršej fáze alebo konzervatívna liečba nezabrala, je nutná chirurgická liečba.

Operačné riešenie je indikované v prípade stredne ťažkého až ťažkého postihnutia. Pri chirurgickom výkone sa preruší priečny väz, a tým sa uvoľní útlak. Voliť sa môže medzi klasickou metódou, ale aj endoskopickým zákrokom.

Dôležitá je aj následná správna pooperačná starostlivosť.  Pomáha tlaková masáž.

Do 3 mesiacov je ruka schopná plného zaťaženia.

fzdieľaj na Facebooku