ZZ - Čo je príčinou zápalu žíl, aké má príznaky? - NNN

ZZ - Čo je príčinou zápalu žíl, aké má príznaky? - NNN
Zdroj foto: Getty images

Zápal žíl je pomerne časté ochorenie srdcovo-cievneho systému, ktoré najčastejšie postihuje končatiny, najmä tie dolné. Zápalom žily sa myslí ochorenie, kedy dochádza k spomaleniu žilného odtoku, poškodeniu žilnej steny a niekedy aj k vzniku trombov, čiže krvných zrazenín. Zápal môže byť len na povrchových žilách, kedy ide o tromboflebitídu, alebo sa môže týkať aj hlbších žíl a vtedy ide o flebotrombózu. Veľmi často dochádza k zápalu v rámci komplikácií iných ochorení žíl.

Charakteristika

K zápalu žíl prichádza z rozličných príčin a v podstate môže takýto zápal vzniknúť kdekoľvek v tele, ale najčastejšie k nemu dochádza na nohách a na rukách. Vzniká tak zápal žíl dolných končatín alebo horných končatín. Flebitída, ako sa zápal odborne nazýva, je charakteristická celkovým spomalením toku krvi v žilách, pričom môže mať infekčnú aj neinfekčnú formu a veľakrát je s ňou spojené aj poškodzovanie steny žily a niekedy aj vytvorenie prekážky toku krvi. Veľakrát má ochorenie dokonca spojenie s genetickými príčinami.

Pri zápale povrchových žíl, ktorý je opakom zápalu vnútorných žíl, sa takéto ochorenie nazýva tromboflebitída, dochádza často aj ku kŕčovým žilám a tento zápal vzniká buď následkom bakteriálnej infekcie alebo následkom nejakého poranenia steny žily. Pri zápale hlbokých žíl, čiže flebotrombóze, vzniká zas v žilovom systéme aj krvná zrazenina, ktorá môže žilu upchať, prípadne sa môže krvným riečišťom dostať aj do inej časti organizmu a tam spôsobiť trombózu. Zápal v žilách tak ovplyvňuje nielen cievny systém, ale aj iné systémy v organizme a tak by mal byť čo najskôr liečený. Veľmi nepríjemný je takýto zápal v nohe pod kolenom.

Príčiny

Zápal žíl vzniká buď z infekčných alebo z neinfekčných príčin. Infekčnou príčinou je najčastejšie bakteriálna infekcia, ale oveľa širšie sú neinfekčné. V tomto prípade môže vzniknúť zápal žíl poškodením steny žili pri úraze, nádorovom ochorení, užívaní niektorých druhov liekov alebo pri chirurgickom výkone, taktiež na podklade hormonálnych zmien a je aj niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu zápal vyvolať, napríklad fajčenie, dlhodobá imobilita na lôžku, dlhé cestovanie, nadmerné zrážanie krvi alebo zvýšené namáhanie žíl. Veľmi častý je aj zápal kŕčových žíl. Niekedy k nemu dochádza aj po infúzii.

Príznaky

Flebitída má prejavy podľa toho, či prišlo k zápalu žily na povrchu alebo ide o zápal žily v hlbších štruktúrach a podľa toho sú klinické symptómy a príznaky mierne rôzne. V prípade porvchovej tromboflebitídy dochádza k miestnemu začervenaniu pokožky, stvrdnutiu žily v mieste vzniku zápalu, postihnuté miesto je aj teplejšie a bolestivé na dotyk. Niekedy dochádza aj k svrbeniu kože a miestnemu opuchu, ktorý je ale menší a nikdy nepostihne celú končatinu.

Pri flebotrombóze vzniká opuch väčšieho charakteru, taktiež je vyššia aj bolestivosť a v niektorých vážnejších prípadoch dochádza k zmodraniu pokožky na postihnutom mieste a okolí. Môže sa dostaviť aj vyššia teplota, bolesť svalov a pokiaľ sa týka zápal hlbších žíl dolných končatín, typické sú aj problémy a poruchy chôdze. Kým prípad zápalu žíl na povrchu nemusí byť vážny, zápal žíl v hlbších štruktúrach sa môže komplikovať vznikom zrazeniny, ktorá môže žilu upchať.

Diagnostika

  • Najčastejšie podľa výskytu bolesti a niektorých iných príznakov, ako začervenanie kože alebo opuch, môže lekár zistiť prítomnosť zápalu žíl
  • Pri povrchových žilách je zápal viditeľný a je možné nahmatať zdurenie a stvrdnutie žily, pri zápaloch hlbších žíl je potrebné ultrazvukové vyšetrenie, ktoré môže preukázať tak zápal, ako aj vytvorenie krvnej zrazeniny
  • Taktiež je možné vykonať odber krvi a zistiť podľa hladiny niektorých hodnôt prítomnosť zápalu a imunitnej reakcie

Priebeh

Ak ide o povrchový zápal žíl, nemusí byť priebeh vážny a v niektorých prípadoch tento zápal ustane aj bez špeciálnej liečby, pričom je dôležité odstrániť príčinu zápalu. Ak však príde k zápalu žíl v hlbších tkanivách, je potrebné dôkladné preliečenie a tento zápal sa prejavuje aj vážnejšími príznakmi, zvýšenou teplotou a celkovým opuchom nielen lokálnym, ale napríklad aj opuchom končatiny, ak sa nachádza v končatine. Vážnou komplikáciu je vznik krvnej zrazeniny, ktorá môže upchať žilu, ale môže sa dostať aj do iných orgánov a spôsobiť aj smrť.

Ako sa lieči: Zápal žíl - flebitída

Ako zápal žíl vzniká a ako sa môže liečiť?

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu