Ženská neplodnosť: Čo so sebou prináša a akú má príčinu? + Diagnostika

Ženská neplodnosť: Čo so sebou prináša a akú má príčinu? + Diagnostika
Zdroj foto: Getty images

Ženská neplodnosť znamená neschopnosť otehotnieť.

Charakteristika

Ženská neplodnosť je ochorenie pri ktorom žena nie je schopná otehotnieť a úspešne donosiť dieťa. 

Približne 10 % žien trpí nejakou formou neplodnosti. 

Neplodnosť sa týka celosvetovo 60 – 80 miliónov ľudí a polovica z nich ostáva bezdetná celý svoj život. 

Celosvetovo sa v 35 % prípadov týka mužov, 50 % žien, 5 % sa podieľa párová kompatibilita a 10 % je neznámeho pôvodu. 

Neplodnosť je téma, ktorá sa týka nejedného páru túžiaceho po dieťati. Táto téma prináša so sebou veľa negatívnych emócií vplývajúcich na psychiku a zdravie jedinca. V poslednej dobe má neplodnosť stúpajúci charakter. Za neplodnosť sa považuje stav, kedy k počatiu nedošlo ani po ročnom nechránenom pohlavnom styku. 

Neplodnosť u žien má viacero faktorov, pričom obvykle prvé problémy s klesajúcou plodnosťou sa dostavujú vo veku nad 35 rokov. Po 40. roku života sa už plodnosť znižuje pomerne výrazne. 

Neplodnosť môže mať viacero foriem

Primárna, ktorá je charakterizovaná stavom, kedy sa ani po roku nedarí splodiť dieťa v prípade, že pár mal aspoň dvakrát za týždeň nechránený pohlavný styk. 

Sekundárna neplodnosť je ten istý stav, ale pár už v minulosti dieťa počal. 

Oplodnenie prebieha správne v tom prípade, ak správne funguje reprodukčný systém 

Ako dochádza k oplodneniu? 

  • K oplodnenie dochádza počas pohlavného styku, splynutím mužskej a ženskej pohlavnej bunky 
  • Zdravý vaječník počas ovulácie uvoľní zrelé vajíčko 
  • Uvoľnené vajíčko je vtiahnuté lievikovitým otvorom do vajíčkovodu 
  • Spermie prechádzajú sliznicou maternice do vaječníka, kde sa stretávajú s vajíčkom čakajúcim na oplodnenie 
  • Po oplodnení vajíčko ďalej putuje vajíčkovodom do maternice 
  • Oplodnené vajíčko sa prichytáva na sliznicu maternice, kde sa implantuje a rastie 

Viac sa môžete dočítať v článku:
Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie?

Plodnosť závisí od pravidelnej tvorby zrelého vajíčka, od jeho ceste z vaječníka do maternice a na pripravenosti sliznici maternice 

Za neplodnosť sa považuje pár, ktorý v priebehu jedného roka nepočali potomka pri nechránenom pohlavnom styku, alebo po 35. roku ženy a viac po 6 mesiacoch

Neplodnosť predstavuje veľkú psychickú záťaž a patrí k najbolestivejším životným skúsenostiam

Negatívny výsledok tehotenského testu, prináša pre ženu pocit smútku. Zdroj foto: Getty Images
Negatívny výsledok tehotenského testu po dlhšej dobe snahy o splodenia potomka so sebou pocit smútku, beznádeje, sklamania. Je to stresujúca situácia a predstavuje veľkú psychickú záťaž pre oboch partnerov. Zdroj foto: Getty Images

Mnoho žien prežíva neplodnosť plného smútkudepresií, a materstvo vnímajú ako cieľ ich života. U mužov sa neplodnosť spája skôr s pocitom sklamania. Je to stresujúca situácia pre oboch partnerov. 

Zistenie neplodnosti prináša so sebou pocit viny, sebaobviňovanie za sexuálne správanie z minulosti, ako umelé prerušenie tehotenstva a pohlavné choroby. Po opakovanom a neúspešnom liečení často nastáva popretie, hnev, depresia. Neskôr pári začnú rozmýšľať nad alternatívami, ako umelé oplodnenie, adopcia, alebo žiť život bez dieťaťa. 

Príčiny

Príčin ženskej neplodnosti existuje veľa. Niekedy býva ťažké určiť presnú príčinu a niektoré páry majú dokonca nevysvetliteľnú neplodnosť

Medzi časté príčiny neplodnosti patria 

  • Poruchy ovulácie – 25 % 
  • Endometrióza - 15% 
  • Zrasty panvy – 12 % 
  • Upchatie vajíčkovodov – 11 % 
  • Iné abnormality vajíčkovodov/maternice – 11 % 
  • Hyperprolaktinémia - 7% 

Porucha ovulácie 

Problém s ovuláciou nastáva, keď sa neuvoľňuje vajíčko z vaječníka. 

Vyskytuje sa pri hormonálnej nerovnováhe, po prekonanej poruche príjmu potravy, užívaní návykových látok, pri ochoreniach štítnej žľazy, pri strese, alebo nádoroch hypofýzy. 

Normálna ovulácia závisí od presného načasovania a vzájomnom pôsobení hypotalamu, hypofýzy a vaječníka. Pokiaľ hypotalamus, alebo hypofýza nedostatočne stimuluje vaječník, tak k uvoľneniu vajíčka nedôjde. 

Pri porušenom vaječníku stimulácia hormónov môže byť správna, ale vaječník nereaguje. Normálnemu priebehu ovulácii zabraňuje chemoterapia, alkoholizmus a fajčenie. Niekedy je problém predčasný nastúp klimaktéria. 

Problém môže nastať aj s počtomkvalitou vajíčok

Ženy sa už rodia so všetkými vajíčkami, ktoré sa vyvinuli ešte vo vnútromaternicovom vývoji. Niektorým ženám sa zásoba vajíčok vyčerpá, čo nastáva často pred menopauzou

Postihnuté vajíčka mávajú nesprávny počet chromozómov, také vajíčka nie sú schopné oplodnenia, alebo nie je možnosť, aby sa z nich vyvinul zdravý plod. Takéto postihnutie vajíčok býva náhodné, ale bežnejšie sú keď žena starne. 

Syndróm polycystických vaječníkov -PCOS.

Spôsobuje hormonálnu nerovnováhu. Často je spájaný s obezitou, abnormálnym ochlpením na tvári, akné a patrí medzi časté príčiny ženskej neplodnosti. 

Primárna nedostatočnosť vaječníkov je zvyčajne spôsobená predčasnou stratou vajíčok, alebo autoimúnnou odpoveďou v dôsledku genetiky, ale tiež po prekonaní rakoviny s následnou chemoterapiou. 

Problémy s maternicou 

Do tejto skupiny patrí výskyt polypov (výrastkov na sliznici maternice)myómy (nezhubné nádory), zrasty nachádzajúce sa vo vnútri maternice, cysty, ktoré sú bežné v maternici, tieto patológie svojim rastom môžu blokovať vajíčkovody, alebo spôsobovať poruchy implantácie oplodneného vajíčka. 

Porucha maternice môže byť vrodená ako napríklad septum, kde je prekážka v maternici, ktorej príčinou je často rozdvojená maternica a iné poruchy tvaru maternice. 

Porucha krčka maternice spôsobená dedičnou malformáciou, alebo jej poškodením. 

V niektorých prípadoch hlien kŕčka maternice neprodukuje typ hlienu, ktorý umožňuje spermiám presun cez kŕčok, čím sa bráni k presunu spermií do maternice a k uvoľnenému vajíčku, a jeho následnému oplodneniu. 

Porucha vajíčkovodov 

Infekcie prebiehajúce v panvovej oblasti môžu spôsobiť zjazvenie, až zlepenie vajcovodov a v tom prípade dochádza k poruche ich priechodnosti. Problémy s vajíčkovodmi sa často objavujú po zápalových ochoreniach panvy spôsobené pohlavne prenosnými ochoreniami, ako chlamýdiamikvapavkou

Vaječník môže byť zlepený čiastočne, alebo úplne. Pri čiastočnom zlepený je vaječník priechodný pre spermie, ale nie pre veľkosť vajíčka. V takom prípade často dochádza k mimomaternicovému oplodneniu. 

Poruchy hypotalamu 

Dysfunkcia hypotalamu. Hypotalamus produkuje hormóny FSH - Folikostimulačný hormón a LH - Luteinizačný hormón, ktoré sú zodpovedné za podporu ovulácie. Pri veľkom strese, obezite, alebo naopak podváhe môžu narušiť produkciu týchto hormónov a tým pôsobiť na ovuláciu.

Častým príznakom je porucha cyklu až chýbanie menštruácie. 

Hyperprolaktinémia 

Nadmerné množstvo prolaktínu v tele ženy môže zapríčiniť hypofýza. Nadmernou produkciou prolaktínu sa znižuje produkcia hormónu estrogén a to zapríčiniť neplodnosť

Vrodená neplodnosť, kedy nie je možnosť otehotnieť z dôvodu vrodenej poruchy, ako napríklad pri Turnorovom syndróme, kedy žene chýba jeden chromozóm X, čím sa obmedzuje činnosť pohlavných žliaz. 

Príčiny ktoré zvyšujú a spôsobujú neplodnosť  

  • Zdravotný stav ženy, jej životný štýl a vek 
  • Vekom ženy sa znižuje možnosť otehotnieť a stáva sa častým faktorom neplodnosti. Ženy nad 35 rokov sa stávajú rizikové. Ich počet vajíčok sa znižuje, viac vajíčok má abnormálny počet chromozómov a je u nich zvýšené riziko zdravotných problémov 
  • Hormonálne poruchy, ktoré bránia ovulácii (choroba endokrinných žliaz) 
  • Abnormálny menštruačný cyklus 
  • Obezita 
  • Podváha 
  • Extrémne cvičenie a z neho obmedzené množstvo podkožného tuku 
  • Endometrióza môže zabrániť implantácii vajíčka, alebo svojim rastom zablokovať vajíčkovody 
  • Autoimúnne ochorenia ženy, kedy sa tvoria protilátky napríklad proti spermiám, vajíčkam alebo embryám 
  • Sexuálne prenosné ochorenia 
  • Užívanie návykových látok 
  • Fajčenie  
  • Ženy po prekonaní tubárneho mimomaternicového tehotenstva

Prevencia

Predchádzanie vzniku ochorenia, akéhokoľvek zdravotného problému, by malo mať prvé miesto. A práve životný štýl/životospráva má výhradné miesto.

Opatrenia, ktoré majú do istej miery vplyv sú:

  • Udržanie zdravej hmotnosti. Primerané cvičenie a pohybová aktivita. Namáhavé cvičenie viac ako 5 hodín za týždne znižuje ovuláciu 
  • Prestať fajčiť. Fajčenie ma nepriaznivý účinok na plodnosť, ako aj na zdravie 
  • Nepiť alkohol. Nadmerné užívanie alkoholu znižuje plodnosť 
  • Zdravý životný štýl a vyhýbanie sa stresu. Stres má taktiež veľmi nepriaznivý účinok na plodnosť 

Príznaky

Hlavným príznakom je pokus o splodenie potomka po nechránenom pohlavnom styku po dobu dlhšiu ako jeden rok a po 35. roku života viac ako pol roka

Sekundárna neplodnosť je stav, kedy už pár v minulosti spoločne splodil potomka. 

Primárna neplodnosť je stav, kedy sa páru nepodarilo nikdy splodiť potomka. 

U žien sa často spája s poruchou menštruačného cyklu, kedy menštruačné krvácanie chýba, je nepravidelné, alebo cyklus je príliš dlhý, viac ako 35 dní, alebo krátky, menej ako 21 dní. Tieto znaky môžu znamenať, že neovuľujete. 

V niektorých prípadoch nemusia byť žiadne príznaky ani symptómy. 

Následkom neplodnosti však bývajú často zmeny a poruchy nálady, prípadne depresie a celkovo je psychický vplyv na ženu aj pár pomerne veľký. 

Diagnostika

Na správnu diagnostiku je nutné navštíviť gynekológa, ktorý vykoná viacero vyšetrení na zistenie gynekologických príčin a na vyšetrenie iných orgánov, a systémov vplývajúcich na plodnosť ženy. 

Po prekonaných neúspešných pokusoch o oplodnenie sa váš gynekológ spýta na menštruačný cyklus, či je normálny, pravidelný, bolestivý, na minulé tehotenstvá, potraty, bolesti v oblasti panvy, vaginálne krvácanievýtoky

Zisťujú sa predchádzajúce infekcie panvy, alebo prekonané pohlavne prenosné choroby. 

Ďalšia veľmi dôležitá otázka je, ako dlho sa partneri snažili o splodenie potomka a ako často mali nechránený sex

Na základe zodpovedaných otázok nasleduje postupnosť radu vyšetrení. 

Vyšetrenie ovulácie 

Metóda merania bazálnej teploty sa považuje za príliš zdĺhavú a nie úplne spoľahlivú. 

Pri odbere krvi sa stanovuje hodnota hormónu progesterón na 21. deň cyklu. 

Pri ultrazvukovej folikulometrii sa sleduje a hodnotí rast folikula. Už na 7. deň cyklu je možné ho detegovať a jeho rast by mal biť za deň približne 2 mm. Pri veľkosti 17 - 25 mm dochádza k ovulácii. 

Mikroabrázia endometria je ďalšie vyšetrenie, kedy sa odoberá vzorka so sliznice maternice počas ovulácie a hodnotí sa pripravenosť sliznice maternice na uhniezdenie oplodneného vajíčka. 

Stanovenie LH Luteinizačného hormónu, ako indikátora ovulácie sa robí pomocou prúžku na moč. Ovulácia nastáva 32 – 36 hodín po dosiahnutí vrcholu hladiny LH. 

Vykonávajú sa krvné testy, kde sa vyšetruje ochorenie na HIV a Hepatitídu B a C, a taktiež vyšetrenie na syfilis a iné pohlavne prenosné ochorenia. 

Hormonálne vyšetrenia zahrňujú vyšetrenia hladín hormónov v krvi 

  • Folikostimulačný hormón - FSH ukáže stav plodnosti - odber sa robí na 3. deň cyklu. Hodnoty by nemali presahovať 10mlU/ml, ak ich presiahne, tak je veľká pravdepodobnosť na skryté zlyhanie vaječníka aj keď u týchto žien je možný ovulačný cyklus, je pravdepodobnosť oplodnenia nízka. Pri  nižšej hodnote sa predpokladá nižší počet folikulov a zhoršenie ich kvality 
  • Estradiol E2 – je hormón produkovaný vaječníkmi, odber sa robí na 3. deň cyklu  v kombinácii s odberom na FSH na zistenie ovulácie, diagnostiku neplodnosti, porúch menštruačného cyklu a nástup menopauzy 
  • Luteinizačný hormón - LH podporuje produkciu progesterónu a testosterónu, podporuje vytvorenie žltého telieskaovuláciu. Spolu LH s FSH je nevyhnutný pre vývoj folikulu. Odber sa robí na detekciu ovulácie, diagnostiku neplodnosti, porúch menštruačného cyklu a má význam na diagnostiku polycystických vaječníkov 
  • Prolaktín – je hormónom hypofýzy. Odber sa robí na hodnotenie porúch menštruačného cyklu, na zistenie zníženej funkcie vaječníkov, diagnostika neplodnosti a  na vylúčenie hyperprolaktinemii 

Rtg hysterosalpingogram (HSG). Výhodou je, že sa súčasne vyšetruje maternica a vajcovody. Pri vyšetrení sa vstrekne kontrastná látka do krčka maternice, ktorá prechádza maternicou do vajíčkovodu a následným rtg snímkom sa zisťuje priechodnosť vaječníkov a tvar maternice. 

Hysterosalpingografia. Zdroj foto: Getty Images
Znázornenie výsledku vyšetrenia pri hysterosalpingografickom vyšetrení. Na ľavej strane je bielou farbou znázornená normálna priechodnosť vajíčkovodom a na pravej strane je znázornený rožšírený tubus vajíčkovoda s následným blokovaním a nepriechodnosťou. Zdroj foto: Getty Images

Laparoskopia je indikovaná v prípade ak žena prekonala zápalové ochorenie panvy, má bolesti v oblasti panvy, v minulosti mala mimomaternicové tehotenstvo, alebo prekonala operácie v oblasti panvy. 

Malým rezom v blízkosti pupka sa vloží laparoskop s kamerou a sleduje sa vonkajšia časť maternice, vaječníkov a vajíčkovodov. Hodnotí sa prítomnosť zmien, zrastov, alebo prítomnosť endometriózy. Na vajcovodoch môže byť viditeľné rozšírenie, alebo zúženie tuby. V prípade cysty, alebo zablokovania vaječníka endometriózou, zrastami sa chirurgicky odstráni a odblokuje sa nepriechodnosť, a odstránia sa cysty. 

Hysteroskopia  sa robí cez kŕčok maternice, kde sa cez pošvu vloží hysteroskop, ktorý sa používa na odstránenie polypov a nádorčekov na sliznici maternice a otvorením zablokovaných vajíčkovodov. 

Transvaginálny ultrazvuk sa robí skoro pri každom vyšetrení maternice a vaječníkov.  

Sonohysterogram fyziologického roztoku (SIS) - je špeciálne vyšetrenie pomocou ultrazvuku, ktorým sa hodnotí stav vnútornej časti maternice. Toto vyšetrenie sa robí pri podozrení abnormalít maternice a tesne pred IVF. 

Imunologické vyšetrenie. Pri tomto vyšetrení sa u žien hodnotia antispermatozolne protilátky ASA v krvi a v cervikálnom hliene, antiovariálne protilátky a antifosfolipidové protilátky, ktoré bránia k oplodneniu. 

Genetické vyšetrenie sa indikuje na zistenie predčasného, alebo tiež skrytého zlyhania vaječníka, idiopatickej sterilite, pri opakovanom a neúspešnom IVF, a pri habituálnych potratoch. 

Priebeh

Ženská sterilita podľa vyvolávajúcich príčin môže mať rozličný priebeh

V niektorých prípadoch ide o vrodený problém, inokedy je problém vyvolaným iným ochorením, alebo po náročnej operácii

Obvykle sa neplodnosť prejaví až po neúspešnom oplodnení, čím predtým žena ani netušila, že má nejaký problém s plodnosťou, pretože nemala žiadne problémy a ani príznaky. 

Ako sa lieči: Ženská neplodnosť

Aké sú možnosti liečby ženskej neplodnosti?

Zobraziť viac

Aké sú moderné metódy na liečenie neplodnosti žien

Galéria

In vitro fertilizácia IVF . Zdroj foto: Getty Images
Negatívny výsledok tehotenského testu, prináša pre ženu pocit smútku. Zdroj foto: Getty Images
Hysterosalpingografia. Zdroj foto: Getty Images
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • Literatúra
    • Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství: Gloria Leifer 
    • Moderní gynekologie a porodnictví - Ambulantní gynekologie: Pavel Calda 
    • Memorix - Gynekologie: Thomas Rabe 
  • solen.sk - Psychosociálne aspekty neplodnosti: PhDr. Linda Katona  
  • solen.sk - Súčasné smerovanie liečby neplodnosti metódami asisitovanej reprodukcie: doc.MUDr. Jozef Války, CSc. 
  • V anglickom jazyku 
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané