späť na zoznam chorôb

Žltá zimnica

Žltá zimnica

Žltá zimnica je hemoragická infekčná horúčka, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v oblastiach Afriky a Južnej Ameriky, kde často vyvoláva epidémie a početné úmrtia. Choroba je prakticky neliečiteľná, ale v dnešnej dobe je tento typ krvácavej horúčky na ústupe. Žltá sa volá táto horúčka podľa toho, že u veľkej časti infikovaných pacientov nastáva zožltnutie pokožky. Proti chorobe je možné očkovanie a najmä pre turistov je v prípade viacerých krajín Afriky povinné.


Charakteristika

Žltú zimnicu spôsobuje vírus, ktorý vyvoláva nielen horúčkovité stavy, ale aj hemoragický syndróm, čiže v priebehu choroby prichádza aj ku krvácaniu. Vírus v organizme najčastejšie napáda pečeň, kostnú dreň a obličky a môže mať dve formy, mestskú a džungľovú. Tieto formy sa odlišujú pôvodcom a prenášačom ochorenia. Pri mestskej forme prenáša zimnicu komár Aedes aegypti, pri džungľovej forme je prenos komárom Aedes africanus alebo komárom rodu Haemagogus.

Žltá zimnica má inkubačnú dobu zhruba 6 dní až týždeň, pričom samotná choroba prebieha v dvoch štádiách. Pre prvé štádium je typická horúčka, triaška a zimnica a toto štádium trvá obvykle 3 až 4 dni. Potom sa ochorenie dostane do druhého štádia, kedy už dochádza aj ku krvácaniu zo slizníc a môže prísť aj k poškodeniu pečene. Mortalita je pomerne vysoká a to najmä u cudzincov, kde je až 50%. Choroba je neliečiteľná a dochádza k nej vážnym poruchám obličiek a pečene.

Príčiny

Pôvodcom ochorenia je komár, ktorý prenáša chorobu z opíc na ľudí ale aj z ľudí na ľudí. Ochorenie je vírusového pôvodu spôsobené špecifickým vírusom žltej zimnice, ktorý patrí medzi Flavivírusy a vyskytuje sa v pečeni, kostnej dreni a obličkách. Ide o arbovírus, voči ktorému je možné sa zaočkovať vakcínou, ktorej trvanie je až 10 rokov, ale účinná liečba voči žltej zimnici ešte neexistuje. Najčastejšie sa vírus a jeho prenášače vyskytujú v tropických oblastiach Afriky a Južnej Ameriky.

Príznaky

Žltá zimnica je krvácavá horúčka, ktorá prebieha v dvoch štádiách a podľa toho sa odlišuje aj príznakmi. Prvé štádiu sa nazýva červené a je charakteristické horúčkou, bolesťou bedier, triaškou, zimnicou, celkovým začervenaním pacienta a nekľudom. Toto štádium trvá obvykle 3 až 4 dni, pričom začína zvyčajne do týždňa od infikovania, čo je maximálna inkubačná doba, ale veľakrát je aj kratšia. Po prvom štádiu prichádza vážnejšie druhé štádium žltej zimnice.

Pri tomto štádiu sú už prítomné aj cyanóza alebo bledosť, dochádza k zhoršeniu zdravotného stavu a dostavuje sa krvácanie zo slizníc. Človek taktiež vracia a v zvratkoch je prítomná aj natrávená krv. Krvácanie je postupne silnejšie, človek krváca zo zažívacieho traktu, koži, očí, uší, nosa alebo aj pohlavných orgánov. Pokiaľ príde k väčšiemu poškodeniu pečene, dochádza k zažltnutiu pokožky. V prípade poškodenia pečene dochádza aj k jej zväčšeniu a tiež bolestivosti na dotyk.

Diagnostika

  • Ochorenie sa diagnostikuje na základe príznakov a to najmä počas druhej fázy, avšak v prípade nutnosti rýchlej diagnostiky sa vykonáva odber krvi a laboratórna diagnostika protilátok alebo priamo vírusu v krvi
  • Taktiež na základe anamnézy, kedy sa zisťuje prítomnosť rizikových faktorov, napríklad pobyt v rizikovej oblasti, ak ide o importovanú žltú zimnicu u turistov
  • Vzhľadom na to, že liečba je symptomatická, skorá diagnostika hrá dôležitú a veľkú úlohu pri rýchlosti liečby

Čo je žltá zimnica?

Čo je žltá zimnica?

Priebeh

Choroba je spôsobená vírusom, ktorým sa človek nakazí po uštipnutí komárom. Obvykle do 5 až 7 dní sa prejavia prvé príznaky, pričom prvá fáza choroby trvá tri až štyri dni a je typická horúčkami a s ňou spojenými prejavmi. Potom horúčky utíchnu, ale začne sa veľmi skoro druhá fáza ochorenia, kedy sa vrátia a dochádza aj k poškodzovaniu pečene a krvácaniu zo slizníc a telesných otvorov. Mortalita je pomerne vysoká a to až 50 %, pričom priama liečba choroby neexistuje.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči žltá zimnica?

Liečba

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 02.12.2015

Lieky na žltú zimniciu bez predpisu

Essentiale Forte N 300mg 100 cps Zentiva Essentiale Forte N 300mg 100 cps

Liek je určený na liečbu a prevenciu všetkých foriem akútnych i chronických pečeňových ochorení, na prevenciu tvorby žlčových kameňov. Na...

Essentiale Forte N 50 cps Zentiva Essentiale Forte N 50 cps

Esenciálne fosfolipidy. Na liečbu a prevenciu všetkých foriem akútnych i chronických pečeňových ochorení, v prípadoch gestózy s pečeňovým...

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.