späť na zoznam článkov

Aké sú príčiny búšenia srdca?

Aké sú príčiny búšenia srdca?

Búšením srdca sa prejavujú rôzne ochorenia. Tie sa môžu týkať srdcovo - cievneho systému alebo iných telových systémov. Ale nie vždy je za ním práve choroba. Vyskytuje sa aj pri záťaži. Tá môže byť fyzická či psychická.  


Srdcovú činnosť človek necíti, a to hlavne v pokoji. Neuvedomuje si ju. Opakom sú situácie, keď je bitie srdca cítiť. Ako je to napríklad pri zvýšenom nároku potreby kyslíku a živín.

Tento zvýšený nárok vzniká hlavne pri fyzickej aktivite, ale aj pri psychickej záťaži. Tou môže byť aj stres či úzkosť. Okrem záťaži je srdcovú činnosť možné cítiť aj pri rôznych ochoreniach a zmenách prebiehajúcich v organizme.

Žena relaxuje, leží, je pokojná, srdcová frekvencia je nízka, pohyb, muži, beh
Relax a pokoj znižujú frekvenciu, pohyb a námaha zvyšujú. Následne je možné počas záťaže cítiť činnosť srdca

Ľudia opisujú tento pocit, zážitok, ako búšenie srdca. Vnem charakterizujú ako silné, pomalé alebo rýchle búchanie srdca, nepravidelnú činnosť, vynechávanie tepu. Často ide o nepríjemnú skúsenosť, ktorá trvá iba chvíľu alebo sa opakuje, vracia. Niekedy sa mení frekvencia a dĺžka prestávok. V niektorých prípadoch pretrváva.

Tabuľka znázorňuje hodnoty pulzu, a to normálny, spomalený a zrýchlený pulz
Tabuľka znázorňuje zníženú, normálnu a zvýšenú frekvenciu srdca, a teda pulzu

Búšenie srdca, odborne palpitácie, má aj pridružené príznaky. Ľudia ho môžu pociťovať súčasne. V niektorých prípadoch je prítomné iba búšenie, inokedy prebieha súbežne jeden alebo viac symptómov

Medzi opisované ťažkosti patria:

 • búšenie, chvenie srdca (silné, rýchle, pomalé, nepravidelné, vynechávanie) 
 • pocit búšenia na ľavej strane hrudníka, v krku, niekedy až v spánkovej oblasti, v uchu, ale aj v bruchu
 • bolesť na hrudníku, ako napríklad tlak, ťažoba, ako keby kameň na hrudi, iný neurčitý pocit
 • dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu alebo aj ako pocit nedostatočného nadýchnutia
 • bledosť alebo aj sčervenanie v tvári
 • potenie
 • tras tela, hlavne končatín
 • tŕpnutie končatín a úst, ak sa pridruží aj hyperventilácia
 • závraty
 • bolesť hlavy
 • pocit na vracanie, až vracanie
 • mdloba, kolaps až strata vedomia

Podľa sprievodných symptómov sa niekedy dá predpokladať vyvolávajúca príčina. Samozrejme, objektívny záver sa dá určiť až po odbornom vyšetrení. Pri vyšetrení spolupracuje praktický lekár, internista, kardiológ, endokrinológ. A podľa primárneho ochorenia ostatní lekári špecialisti.

O palpitáciách sa dočítate aj v článku o príznaku búšenie srdca na Zdravotéke

Možné príčiny palpitácií

Palpitácie môžeme rozdeliť do dvoch skupín, a to podľa toho, či je ich príčina kardiálna, alebo vzniká problém mimo srdca. A rozdiel je aj v tom, ak je príčina v ochorení, alebo nie.

Príčina je mimo srdca

Srdcová činnosť nie je v pokoji vnímaná. To sa mení pri záťaži. Sval potrebuje pre svoju činnosť kyslík a výživné látky. Preto sa pri fyzickej námahe zvyšuje srdcová činnosť. A v tom čase je možné cítiť prácu srdca.

Podobne je to aj pri psychickej záťaži. Stres, úzkosť, únava, strach, pracovné vypätie a iná duševná námaha, ale aj psychické poruchy, vyvoláva pocit búšenia srdca. Psychika a telo sú úzko prepojené. Vnútorné vnímanie a pocity sa prejavujú aj týmto smerom.

Animovaní fľaška s liekmi
Stimulačné vlastnosti má kofeín, niektoré drogy a aj lieky

Inou príčinou môže byť požitie stimulačných látok. Takou látkou je napríklad aj kofeín. Ten je obsiahnutý v káve a energetických nápojoch. Podobne pôsobí aj teín, ktorý je obsiahnutý v čaji. Niektorí ľudia na tieto látky reagujú citlivejšie.

Zvlášť skupinou sú niektoré drogy a lieky ovplyvňujúce, a teda stimulujúce organizmus. Ako je napríklad pervitín, kokaín, extáza. Pocit búšenia môže u niekoho vyvolať aj alkohol alebo nikotín.

Medzi lieky sa môže zaradiť digoxín, tricyklické antidepresíva, katecholamíny, lieky na chudnutie. Problém môže nastať aj vtedy, ak je človek dlhodobo liečený na srdcové ťažkosti a poruchy srdcového rytmu a náhle vysadí liečbu. Medzi také lieky patrí skupina betablokátorov.

Búšenie sa môže vyskytnúť aj v prípade, ak sa zvýši telesná teplota. Náš organizmus reaguje zvýšením srdcovej činnosti. A to hlavne pri horúčke, ktorá väčším podielom zaťažuje organizmus.

Medzi ostatné ochorenia, ktoré sú za príčinou búšenia, môžeme zaradiť poruchy funkcie štítnej žľazy, zvýšenú produkciu hormónov drene nadobličiek, ako pri ochorení feochromocytóm.

Aj hypoglykémia, teda znížená hladina cukru v krvi, je stavom, keď sa môže vyskytnúť. Rovnako je to aj pri dehydratácii. Aj anémia je jedno z ochorení, keď sa môže vyskytnúť zrýchlená činnosť srdca, a teda aj pocit búšenia.

Príčina pre zrýchlenú prácu srdca je aj bolesť. Bolesť silnej intenzity pri dlhodobých ochoreniach, ale aj akútna bolesť napríklad pri úrazoch. A pri úraze je možný vznik krvácania. Ak je krvácanie intenzívne a človek stratí viac krvi, (náhle už pri strate 500 ml krvi) srdce stratu kompenzuje zrýchlenou činnosťou.

Opakom je dlhodobé krvácanie. Aj to môže byť príčinou. Väčšinou tento stav vzniká pri ochoreniach, napríklad pri krvácaní do tráviaceho traktu. Aj v tomto prípade je prítomná aj anémia. V týchto prípadoch je známy pojem šok, čo ale neznačí psychickú záťaž.

Závažné sú stavy, ak dochádza k zníženej hladine kyslíku v krvi. Medzi takéto chorobné procesy sa radia ochorenia respiračného, teda dýchacieho systému. Príkladom je chronická obštrukčná bronchitída, astma a iné ochorenia pľúc.

Tehotenstvo a hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu a ovulácie môžu znamenať odchýlky v srdcovej činnosti. V tomto prípade ale isto odporúčame vyšetrenie u gynekológa.

Porucha činnosti srdca, a jej nepríjemné subjektívne vnímanie je prítomné, aj pri zmene hladiny niektorých stopových prvkov, teda minerálov. Ako je to napríklad pri vysokej alebo nízkej hladine draslíka, vápnika a horčíka.

Srdcovo cievne ťažkosti ako príčiny palpitácií

EKG záznam
Základné vyšetrenie pri búšení srdca je EKG

Medzi tieto príčiny sa zaraďujú nízky krvný tlak, teda hypotenzia. Naopak, aj pri vysokom krvnom tlaku, hypertenzii, niektorí ľudia udávajú pocit búšenia. Okrem odchýlok krvného tlaku poznáme aj iné ochorenia.

A to sú ischemická choroba srdca, pri ktorej dochádza k zníženému zásobeniu srdcového svalu kyslíkom. Ochorenia koronárnych ciev sú závažným ochorením. Ľudia liečený na srdce poznajú angínu pectoris.

Čo je vlastne bolesť následkom zníženého prekrvenia, a teda aj okysličenia srdca. Pri ochoreniach srdcových ciev je vysoké riziko akútneho nedokrvenia myokardu, teda vzniku infarktu srdcového svalu.

Ostatné sú napríklad kardiomyopatia, endokarditída, perikarditída, chronické srdcové zlyhávanie, vrodené vývojové vady srdca. Avšak, najčastejšie vzniká búšenie následkom porúch srdcového rytmu.

Arytmia je porucha srdcového rytmu, jeho frekvenciešírenia. Tento pojem združuje viacero typov a klasifikuje sa na základe viacerých kritérií. Okrem bradykardie a tachykardie poznáme aj supraventrikulárnu tachykardiu, fibriláciu a flutter predsiení a komôr, AV blok, extrasystoly a množstvo iných porúch srdcového rytmu. 

Infografika znázorňuje pričinu palpitácií, rizikové faktory vzniku arytmie a vyšetrenie pri nich
Zhrnutie hlavných príčin palpitácií, rizikové faktory pre vznik arytmie a vyšetrenia pri nich

Viac informácií nájdete:

Video o palpitáciách

Video o palpitáciách

Naposledy aktualizované 10.04.2017

Autor článku

Lukáš Tóth

Lukáš Tóth

redaktor portálu Zdravotéka
Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Žltačka a spôsoby prenosu Žltačka a spôsoby prenosu

Žltačka je pomenovanie, ktorým sa u nás nesprávne označuje zápal pečene, čiže hepatitída. Hlavným dôvodom tohto pomenovania je príznak, teda zožltnutie kože, odborne tiež ikterus....

Palmový olej a zdravie - prečo by sme ho nemali používať Palmový olej a zdravie - prečo by sme ho nemali používať

Je palmový olej príčinou závažných ochorení? Podporuje vznik rakoviny? Čoho sa treba pri jeho konzumácii obávať a čoho nie? Uvádzame súhrnné informácie o zložení, o tom čo ho obsahuje a...

Obezita u detí a mladých, čo proti nej robiť? Obezita u detí a mladých, čo proti nej robiť?

Nadváha a obezita sú aktuálne témy. Obezita je najčastejšie metabolické ochorenie dnešného sveta. Rovnako, ako u dospelých, tak aj u detí znamená problém. Ak je prítomná v detstve, je...

Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov

Otázka znie, ako sa dá znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Pri znížení krvného tlaku sa podieľajú viaceré faktory, a to napríklad strava, obmedzenie alkoholu a fajčenia, ale aj stresu....

Vhodné a nevhodné potraviny pre vysoký krvný tlak Vhodné a nevhodné potraviny pre vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak je ochorenie a je potrebné naučiť sa s ním žiť. Je zaradené medzi civilizačné ochorenia. Hovorí sa mu aj tichý zabijak. Hlavný dôvod tohto pomenovania je ten, že vysoký...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.