späť na zoznam článkov

Čo môže spôsobiť zápal maternice?

Čo môže spôsobiť zápal maternice?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti vrátane silných bolestí, šíri sa ďalej do okolia a môže byť jednou z príčin neplodnosti alebo dôvodom nedonosenia plodu (infertilitas) a následného potratu. Takisto sa môže vyvinúť ako komplikácia po potrate alebo z iných príčin. Aké sú jej najčastejšie príčiny sa dočítate v článku.


Najčastejšie príčiny zápalu maternice

Zápalový proces v maternici alebo prenesený do maternice z okolia je najčastejšie vyvolaný bakteriálnou aeróbnou alebo anaeróbnou  flórou. Čoraz častejšie sa však stretávame s tým, že vyvolávajúcim agens sú chlamýdiové infekcie a mykoplazmy. Dôvodom je skorý začiatok sexuálneho života, časté striedanie partnerov, promiskuita a nedostatočné hygienické návyky.

TIP: Článok v magazíne Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme

Najčastejšie vyvolávajúce agens

  • Aeróbne baktérie - sú baktérie, ktoré ku svojmu životu, rastu a rozmnožovaniu potrebujú aspoň 10% kyslíka.
  • Nesporulujúce anaeróby - sú to baktérie, ktorým pre svoj rast stačí znížená tenzia kyslíka. Bežne osídľujú povrchové sliznice ľudského organizmu. Maximum anaeróbov sa nachádza prirodzene v čreve, niekoľko percent sa nachádza aj v maternici. Ich výskyt spôsobuje ťažkosti len v prípade, že sa nejakým spôsobom zanesú do hlbších vrstiev slizníc, ktoré sú za normálnych okolností sterilné (operačný výkon, poranenie).
  • Sporulujúce anaeróby - sa takisto nachádzajú prevažne v črevách. Hlavnú úlohu pri zápalových procesoch zohrávajú toxíny produkované týmito baktériami.

V poslednom období stúpa počet chlamýdiových a mykoplazmových infekcií. Chlamýdiové infekcie sú bakteriálne infekcie, hovoríme im aj vnútrobunkové parazity. Chlamýdiová infekcia často krát prebieha asymptomaticky (bezpríznakovo) ale môže mať aj veľmi bohatý klinický obraz.

Mykoplazmy sú najmenšie a najjednoduchšie bunky vôbec. Sú to baktérie, ktoré sa v minulosti považovali za prechod medzi vírusom a baktériou, kvôli ich jednoduchosti.

Čo sa deje s maternicou pri infekcii?

Anatomické základy maternice

maternica-v-malej-panve
Anatomické uloženie maternice v malej panve

Maternica (latinsky uterus) je nepárový ženský pohlavný orgán tvaru obrátenej hrušky nachádzajúci sa v malej panve medzi močovým mechúrom a črevami s konečníkom. Anatomicky má dve časti. Užšia časť sa nazýva krčok maternice (cervix uteri) a väčšia časť - telo maternice (isthmus uteri).

Skladá sa z troch vrstiev. Vnútorná sliznica maternice sa nazýva endometrium, stredná vrstva svaloviny je myometrium a obalená je väzivom - perimetrium. Pri zápale tieto vrstvy zohrávajú významnú úlohu, pretože zápalový proces môže postihnúť iba sliznicu alebo prejsť na hlbšie vrstvy myometria až perimetria. Perimetrium je tvorené z pobrušnice, preto pri jeho zápale hrozí riziko zápalu pobrušnice a prenosu infekcie na orgány panvy čo je veľmi vážny, životu nebezpečný stav.

Zápalový proces, vznik a šírenie

Zápal maternice je zápalový proces vyvolaný bakteriálnou flórou postihujúci rôzne vrstvy uteru. Ak je lokalizovaný iba v miestach sliznicovej výstelky maternice nazývame ho endometritída. Z endometria sa môže šíriť hlbšie na svalovinu. Pri postihnutí myometria hovoríme o myometritíde. Zápal peritoneálneho povlaku maternice

Odtiaľ sa vie veľmi rýchlo rozšíriť na adnexy (maternicové prívesky) a peritoneum (pobrušnica). Pri zápale pobrušnice (peritonitídy) sa jedná o veľmi vážnu komplikáciu s neznesiteľnými bolesťami brucha. Tento stav zvyčajne môžeme vidieť pri infekcii vyvolanou baktériou neisseria gonorrhoeae - pôvodca kvapavky. Tá môže spôsobiť až pyometriu pri upchatí krčka maternica a následného plnenia maternice hnisavým výpotkom.

Endometritída ako taká vzniká hlavne ascendentnou cestou (smerom zdola hore) z iného ložiska. Najčastejším zdrojom infekcie je vagína alebo krčok maternice. Veľmi vzácne ide o hematogénny prenos (prenos krvnou cestou) a descendentne (smerom zhora dolu) napríklad pri pľúcnej tuberkulóze alebo iných infektoch dýchacích ciest (raritné).

K infekcii najčastejšie dochádza v období menštruácie, iatrogénne po potratoch a iných intrauterinných (vnútromaternicových) zákrokoch.

Ako sa prejavuje endometritída?

zena-drziaca-sa-za-brucho-pre-bolest
Typická je bolesť v podbrušku a menorea

Prejavy sa líšia v závislosti od toho, ktorá vrstva maternice je postihnutá zápalom. Odlišnosti v klinickom obraze sú aj na základe vyvolávajúceho infekčného agens a od toho, či sú prítomné komplikácie a postihnutie okolitých orgánov.

Priebeh ochorenia a jeho príznaky sú veľmi individuálne. V závislosti od vyvolávajúcej infekcie môžu prebiehať úplne bezpríznakovo až po ťažký bolestivý priebeh s prítomnosťou komplikácií a septického stavu.

Základné príznaky spoločné pre väčšinu endometríd

  • Začiatok ochorenia sa väčšinou manifestuje vysokými teplotami so zimnicou. Teploty sú spojené s celkovou nevoľnosťou, slabosťou a malátnosťou ako pri väčšine horúčkovitých ochorení až úplnou schvátenosťou.
  • Pridružuje sa najskôr mierne pnutie v podbrušku, postupne sa meniace na bolestivosť. Tá sa zintenzívňuje pri defekácii (vyprázdňovaní) a vzhľadom na anatomickú blízkosť maternice s močovým mechúrom z prednej strany sa často objavuje aj bolestivosť pri močení (dyzúria). Bolesti často vyžarujú do oklia malej panvy.
  • Jedným so symptómov je obstipácia (zápcha) a meteorizmus (nadmerná plynatosť).
  • V úvode ochorenia alebo pri akútnej forme býva menorea, čo je silná a bolestivá menštruácia. Pri progredujúcej a chronickej forme zápalu maternice dochádza k postupnému zničeniu endometria. to má za následok naopak veľmi slabú menštruácia, ktorá vedie až k amenoree (vynechanie menštruácie) a úplnej sterilite.
  • Takmer vždy sú prítomné výtoky z pošvy. Ich charakter, množstvo a zápach je individuálny podľa toho, ktorá baktéria je vyvolávajúcou príčinou. Výtoky sú vodnaté, s prítomnosťou hnisu až nakoniec krvavé. Napríklad pri kvapavke sú hojné výtoky typicky páchnuce po rybách.

Správna liečba lieči zápal a zabraňuje komplikáciám

Endometritída je následok pôsobenia bakteriálnej infekcie. Keďže infekčných agens, ktoré ju spôsobujú je širšie množstvo je potrebný kultivačný mikrobiálny rozbor cervikálnej flóry a presné stanovenie bakteriálneho druhu a podľa toho začať liečbu anibiotikami, na ktoré je konkrétna baktéria citlivá. Skorou antibiotickou terapiou vieme nielen vyliečiť zápal maternice ale aj zabrániť rozšíreniu zápalu na ďalšie orgány pohlavnej sústavy ženy.

Pri bolestiach sú vhodné aj analgetiká no účinnejšie bývajú spazmolytiká, ktoré uvoľňujú svalovinu maternice (uvoľňujú kŕče) a tým veľmi účinne tlmia bolesť. Možno použiť aj spazmolytiká, ktoré sa bežne používajú pri menštruačných bolestiach ako napríklad no-spa.

Pri teplotách sa podávajú antipyretiká - lieky znižujúce teplotu.

Na podporu regenerácie endometria sa používajú estrogény. Ide o hormonálnu terapiu, ktorá pôsobí podporne na ženské pohlavné orgány.

Dôležitý je pokoj na lôžku a minimalizovanie fyzickej aktivity. Najvhodnejšou polohou pri endometritíde je poloha na chrbte s pokrčenými dolnými končatinami v kolenách. V tejto polohe je brušná stena uvoľnená čo napomáha pri tlmení bolesti. Je vhodná aj pri iných príčinách bolestí brucha.

Naposledy aktualizované 03.03.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Lucia Sýkorová

Lucia Sýkorová

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ste v tehotenstve a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor Ste v tehotenstve a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

Tehotenstvo je obdobie v živote ženy, ktoré je naplnené pocitmi šťastia, lásky, ale aj obavami ako to celé zvládneme, zo životných zmien, z pôrodu a či bude dieťatko v poriadku.  Začnú...

Petechie ako prejav bezvýznamných až smrteľných ochorení Petechie ako prejav bezvýznamných až smrteľných ochorení

Vznikajú mechanicky tlakom alebo úderom na kožu. Sú ale aj sprievodným javom mnohých ochorení a krvácavých stavov a neraz indikátorom správnej diagnózy. Spôsobiť ich môžu rovnako...

Kedy je čierna stolica normálna a kedy treba vyhľadať lekára? Kedy je čierna stolica normálna a kedy treba vyhľadať lekára?

Môže byť prvým príznakom závažného ochorenia ale aj výsledkom nášho stravovania . Čierna stolica (meléna) vzniká konzumáciou niektorých druhov liekov, potravín, výživových doplnkov...

Všetky príčiny hučania v ušiach nájdete tu na jednom mieste Všetky príčiny hučania v ušiach nájdete tu na jednom mieste

Prichádza nečakane, trvá nepredvídateľne dlho a nikdy nevieme, kedy sa zopakuje. Nepríjemné hučanie, šumenie, zvonenie či pískanie v ušiach je fenomén, ktorý sa objavuje opakovane v...

Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde? Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Každý z nás by chcel vyzerať dobre a preto často navštevujeme kadernícke salóny. Estetická stránka je pre dnešný život ľudí veľmi dôležitá. Neraz je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.