späť na zoznam článkov

Prečo vzniká pásový opar a aká liečba je v boji s ním najefektívnejšia?

Prečo vzniká pásový opar a aká liečba je v boji s ním najefektívnejšia?

Narúša komfort pacienta, spôsobuje silnú pálivú bolesť, prejavuje sa škaredými neestetickými pľuzgiermi, dlho sa hojí a môže zanechať nepekné jazvy kdekoľvek na tele. Hovoríme o pásovom opare (herpes zoster), ktorý spôsobuje 3.ľudský herpetický DNK vírus. Pôvodcom je varicella zoster virus, takzvaný VZV-virus, ktorý pretrváva v organizme ako následok ovčích kiahní (varicella). Za normálnych okolností zostáva skrytý hlboko v oblasti nervov. V prípade zníženia imunity z akýchkoľvek dôvodov sa začína množiť a vracia sa späť na povrch pozdĺž nervových vlákien ako už známy pásový opar.


Ako vzniká pásový opar?

Pásový opar je akútne vírusové ochorenie spôsobené VZV-vírusom, ktorý v tele zostáva po prekonaní ovčích kiahní v detstve. Je to sekundárne ochorenie. Vírus sa nachádza v oblasti senzitívnych nervov bazálnych gaglií, konkrétne miechových a mozgových nervov. Tu môže buď zotrvať nenápadne bez prejavenia sa choroby alebo sa môže manifestovať pri prepuknutí ochorenia.

chlapček s výsevom ovčích kiahní na tvári
varicella

K manifestácii (prejavu, prepuknutiu) ochorenia nedochádza u každého jedinca. Postihnutých býva asi len 10% populácie. Aby ochorenie prepuklo potrebuje mať vytvorené správne podmienky. Hlavným provokujúcim faktorom je oslabenie imunitného systému pri iných chronických infekciách natoľko závažných, imunodeficientných ochoreniach s nutnosťou imunosupresívnej terapie (AIDS), pri nádorových ochoreniach so zahájenou cytostatickou liečbou alebo chemoterapiou, pri Hodginovej chorobe, lymfóme alebo aj cukrovke (diabetes mellitus).

So stúpajúcim vekom sú obranné mechanizmy tela slabšie, preto aj výskyt pásového oparu vidíme skôr u staršej populácie. Takmer o 50% vyššie riziko je vo veku nad 65rokov. To však nevylučuje výskyt v akomkoľvek vekovom období. Provokujúcim faktorom sú aj rôzne druhy žiarenia.

Pri kontakte s chorým človekom sa iný, ktorý v detstve prekonal ovčie kiahne s vytvorením dostatočnej obranyschopnosti môže nakaziť len vo veľmi výnimočných prípadoch. Napriek tomu sú veľmi výnimočne zaznamenané aj takéto prípady.

 Príznaky herpes zoster virus v jednotlivých štádiách

1. Latentné štádium - bez prejavov

Jedná sa o obdobie, kedy pacient nemá navonok žiadne ťažkosti napriek tomu, že sa vírus v tele hostiteľa nachádza. Tí, ktorí prekonali kiahne ako deti a nikdy počas života nemali herpes zoster, mali dostatočne silnú imunitu na to, aby ňou potlačili reaktiváciu (znovuaktivovanie sa) vírusu herpes zoster. Latentné štádium môže trvať aj mnoho desiatok rokov bez toho, aby sa vírus naplno prejavil. U väčšiny ľudí sa však nikdy neobjaví.

2. Prodromálne štádium

škriabanie si zápästia
Svrbenie

Predchádza samotnú aktívnu fázu s pľuzgiermi. Začína sa nenápadne celkovou slabosťou, únavou, bolesťou svalov, kĺbov a hlavy, malátnosťou a mierne zvýšenou telesnou teplotou. Prvotné príznaky sú spoločné pre viaceré celkové ochorenia. Pripomína napríklad chrípkové príznaky alebo príznaky iných bežných infekcií.

Nastupuje nepríjemné, lokálne svrbenie, ktoré núti chorého sa začať škriabať. Čím viac to robí, tým skôr sa svrbivosť mení na bolestivosť, na ktorú sa napokon aj mení.

Bolesť je v mieste, kde sa neskôr objavia vezikuly. Táto bolesť býva silnej, neznesiteľnej až dokonca tangujúcej intenzity. Charakterovo je pálivá, trhavá s častým vyžarovaním do okolia. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti chrbta na jednej polovici a vyžaruje cez bočnú stranu hrudnej steny až k rebrám alebo do hrudníka. Často je v tejto fáze ťažko odlíšiteľná od iných chorôb prejavujúcich sa hrudnými symptómami. Pripomínať môže akútny infarkt myokardu, zápal pohrudnice či obličkovú bolesť (renálna kolika).

Začína sa vytvárať červený erytém (začervenanie) na koži v tvare pásu, čo značí prechod do ďaľšieho štádia.

3. Aktívne štádium

pľuzgiere na koži so začervenaním kože
Vezikulárne makuly v oblasti kožného erytému

Po predchádzajúcom prodromálnom štádiu sa v priebehu 12 až 24 hodín v erytéme (začervenaní) objavujú malé vezikulárne pľuzgieriky. Pôsobia povrchovo ale v skutočnosti zasahujú aj do hlbších vrstiev kože a slizníc. Pľuzgiere sú naplnené čírou tekutinou s miliónmi vírusových častíc a postupne sa v priebehu jedného dňa zväčšujú a zoskupujú do väčšieho ložiska, pričom niektoré z nich sa môžu zlievať dohromady a vytvárať opticky väčšie makuly. Pľuzgier je možné samostatne nájsť aj mimio ložiska ale je to skôr sporadické. Tekutina sa z primárne čírej mení na zakalenú - nepriehľadnú vplyvom leukocytov.

Celý tento proces je zároveň veľmi bolestivý, vyskytnúť sa opakovane môže aj predchádzajúce nepríjemné svrbenie kože. Postihnutá časť kože býva aj s lokálnym opuchom a opuchom v blízkom okolí kože

Vezikuly začínajú za normálnych okolností vysychať najskôr za jeden týždeň. Toto obdobie však býva rôzne dlhé. Vysychaním sa menia na hnedočervené mokvajúce vriedky, ktoré sú zároveň vstupnou bránou sekundárnej bakteriálnej infekcie.

V oklolí vriedku sa tvorí akoby červený prstenec, ktorý ho robí ohraničeným.

vysychanie herpetických pľuzgierov - ohraničené vriedky
Vysychanie vezikúl (ohraničené vriedky)

 Vriedky sa skôr či neskôr zhoja. Krusta (chrasta) je najskôr sfarbená dožlta, je mäkká a po jej náhodnom, nechcenom odtrhnutí vzniká mokvajúca a veľmi bolestivá rana. Zvykne mierne krvácať. Bolesť je pulzujúceho charakteru.

Nepoškodená krusta postupne hnedne a stáva sa tvrdšou. Je dôležité aby sa chrasty zhojili bez ich ďaľšieho mechanického poškodenia, pretože by mohli zanechať neestetické jazvy.

hnede chrasty po herpes zoster s miestnymi fialovými jazvami
Jazvy po herpes zoster, miestne ešte krusty

 

Aké komplikácie a následky môžmeme očakávať v priebehu a po vyliečení herpesu?

Pásový opar je nepríjemné ochorenie sprevádzané bolesťou ale nie vždy je škodný. Dokonca by sa dalo povedať, že vo väčšine prípadov prebieha bez následkov alebo aspoň väčších následkov. V ojedinelých a ťažších prípadoch k nim dochádza. Zoster vírus a jeho nebezpečie je závislé aj od miesta, kde sa nachádza.

Herpes zoster hemoragicus - je stav kedy sa vezikulky neplnia iba sérom ale čiastočne aj krvou za vzniku hemoragického (krvácajúceho) exantém a zväčšením lymfatických uzlín.V okolí sa náchádzaju gangrenózne zmeny a vzniká gangrenózny herpes.

Pľuzgiere sa môžu meniť na nekrózy (odumreté tkanivo). Tomuto stavu hovoríme herpes zoster gangraenosus. Odumreté tkanivo je živnou pôdou pre baktérie a hrozí vznik sekundárnej infekcie až život ohrozujúceho septického stavu.

Pri postihnutí ucha ide o herpes zoster oticus. Pľzgiere sa nachádzaju v oblasti vonkajšieho ucha ale aj vo vnútri. Možu poškodiť aj vnútorný zvukovod a spôsobiť tým poruchu sluchu rôzneho stupňa, závraty a ochrnutie tvárového nervu.

Z ucha sa vie ľahko presunúť hlbšie a byť na príčine herpetickej encephalitíde (zápal mozgu). Zriedkavejší no závažnejší stav je akútna diseminovaná encephalitída. Oba však ohrozujú život chorého.

Herpes zoster ophtalmicus je postihnutie oka konkrétne tvorba vredov na rohovke a v okolí oka až tváre. To má za následok rôzne poruchy až úplnú stratu zraku. Šírenie herpesu na tvár spôsobuje ochrnutie tvárového nervu.

Bolesti nie sú iba symptómom počas aktívnej fázy herpesu ale niekedy pretrvávajú mesiace až roky po prekonaní pásového oparu. Nazývajú sa neuralgie a majú dlhšie trvanie bolesti, preto pacient väčšinou vyhľadáva lekára.

Ako si poradiť s herpes zoster vírusom?

Liečba herpes zoster nemá význam počas štádia latencie. Vírus v tele zotrváva a nereaguje na celkové virostatiká v tejto fáze. Najefektívnejšie je  zahájiť terapiu do 72 hodín od vzniku príznakov, teda v čase keď sa na tele vyskytujú pľuzgiere. Začatá terapia by sa mala dobrať podľa ordinácie lekára a v prípade rezistentnej infekcie alebo šírenia sa vezikúl do okolia by sa v nej malo pokračovať dlhšie až pokial sa nezačnú objavovať suché chrastičky. To nám indikuje fázu hojenia, v ktorej už virostatiká nie sú potrebné.

Najznámejšie virostatiká

1. Aciklovir - poznáme ho pod rôznymi náyvami ako Herpesin, Acylovir, Telviran, Zovirax, Zovirax duo, Virolex. Vyrába sa vo forme lokálnych krémov ale aj systémovo pôsobiacich tabliet. Krém sa nanáša na postihnuté miesto v tenkej vrstve a nemalo by sa zabudnúť aj na okolie asi 0,5cm v okolí vezikúl. Pri jednoduchých herpesoch ako napríklad herpes simplex je liečba dlhá približne 5dní. Nemala by presiahnuť dĺžku 10dní a viac. Krém je možné použiť u tehotných žien, dojčiacich mamičiek a detí. Vstrebávanie lieku je minimálne a nie je merateľné. Perorálna (cez ústa) forma lieku sa však v týchto prípadoch nedoporučuje.

2. Valaciklovir - možno ho nájsť aj pod názvom Valtrex. Ide o metabolický prekurzor acikloviru čo znamená, že sa po užití v tele mení na Aciklovir. Po tom ako sa dostane do buniek je jeho koncentrácia v nich vysoká. Liečba sa odporúča začať čo najskôr. Menšia efektívnosť po 72 hodinách nie je vedecky preukázaná. Je veľmi účinný pri liečbe pásového oparu a mal by sa užívať 5dní, maximálne 10dní ako prí aciklovire. Ak sa použije včas už pri prvých príznakov, dokáže zabrániť kožným léziám.

3. Famciclovir - v organizme sa mení vplyvom metabolizmu na Penaciclovir. Generický názov Famciclovir je aj názvom, pod ktorým ho bežne nájdeme v lekárni. Po užití dosahuje vysoké koncentrácie v sére čo znamená, že sa nemusí užívať až tak často. Zvyčajne sa ordinuje jedna tableta 3x denne. Liečba herpes zoster týmto preparátom je účinnejšia a rýchlejšia ak sa súbežne podáva Raloxifén, ktorý mení základnú látku v lieku rýchlejšie na Penacicilovar. Pôsobí tak ako inhibítor. Čo sa týka gravidity a dojčenia stále nie je dostatok klinických štúdií, ktoré by potvrdili vplyv lieku na graviditu a počkodenie plodu a laktáciu (dojčenie). Nežiadúce vplyvy však nie sú jednoznačne vylúčené.

4. Brivudin - inak aj Zovudex je veľmi účinné virostatikum viazané na lekársky predpis. Je v tabletkovej forme a užíva sa jedna tableta jedenkrát denne. Znovu platí, že zahájenie liečby by nemalo presahovať 72 hodín. Samotná terapia zväčša trvá 7dní, v závažnejších a recidivujúcich (pretrvávajúcich) formách, treba navštíviť lekára a neprekračovať svojvoľne dobu liečenia. Vo všeobecnosti je indikovaný iba na krátkodobú liečbu. Liek je kontraindikovaný (zakázaný) u tehotných a dojčiacich a vzhľadom na nedostatok vedomostí a veľké množstvo nežiadúcich účinkov sa nepoužíva na liečenie detí.

Čo robiť pri vážnejšej forme herpes zoster?

Samotná terapia virostatikami v závažných formách HZV-vírusu nemusí vždy stačiť. Pozitívne výsledky prináša kombinácia acikloviru s kortikosteroidmi (samotné kortikosteroidy nemajú význam). Podávajú sa do svalu alebo do žily a urýchľujú priebeh ochorenia, zlepšujú liečbu, tlmia bolesť.

Ako anlgetikum však nie sú samostatne dostatočné. Pri silných bolestiach ako aj neuralgiách sa doporučuje pridať pacientovi analgetickú liečbu (liečba proti bolesti). Na bolesti počas aktívnej fázy ochorenia stačia preparáty ako Ibuprofen, Paralen, Novalgin, Acylpirin, Anopyrin, Medypirin. Pri neznesiteľných bolestiach sa používa Tramal. Tento liek patrí do triedy opioidov, pôsobí na centrálny nervový systém a pri dlhodobom užívaní hrozí riziko závislosti.

Samotný pásový opar, nepríjemný a dlhý priebeh a v neposlednom rade neuralgie ako bolestivé komplikácie znižujú kvalitu života pacienta.  Čím viac recidív sa u jednotlivca objaví, čím horší majú priebeh a čím silnejšie sú neuralgie a iné následky, tým horšie to chorý prežíva. V niektorých prípadoch, minimálne počas prepuknutia choroby je potrebná aj antidepresívna terapia. Zlepšuje psychický stav pacienta a mierni depresie čím zlepšuje prežívanie chorého.

Naposledy aktualizované 20.01.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Lucia Sýkorová

Lucia Sýkorová

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alergia na prach a jej prejavy? Pozor na roztoče v posteli Alergia na prach a jej prejavy? Pozor na roztoče v posteli

Alergia na prach patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce alergie, a je tiež vstupnou bránou pre ďalšie ochorenia. Prejavuje sa u vás časté kýchanie? Začervenané oči? Alebo problémy s...

Ricínový olej na vlasy, riasy, mihalnice. Ricínový olej na vlasy, riasy, mihalnice.

O priaznivých účinkoch rôznych olejov ste už počuli. Veľmi obľúbeným je napríklad argánový olej na vlasy alebo šípkový olej proti vráskam .  Inak to nie je ani pri ricínovom oleji,...

Ako zvýšiť testosterón prírodne? Tabletky aj injekcie pomôžu tiež Ako zvýšiť testosterón prírodne? Tabletky aj injekcie pomôžu tiež

Muži sa s problémom klesajúceho testosterónu stretávajú už pomerne skoro, zhruba po tridsiatom roku veku. Tento pokles má na ich život veľmi negatívny vplyv. Preto je treba klesajúci...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Čo môže spôsobiť zápal maternice?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ? Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ?

Výskyt ekzémov vo svete celosvetovo narastá . Ich nárast súvisí s neustálym zhoršovaním podmienok životného prostredia, kvality potravín, používaním kozmetických a čistiacich...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.