späť na zoznam článkov

Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať?

Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať?

Rakovina vaječníkov (cancer ovaries) je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. V úvode bezpríznakový (asymptomatický). Počiatočné symptómy môžu byť spoločné pre viacero ochorení, preto pri podceňovaní niektorých z nich a bez pravidelných gynekologických prehliadok môžu byť následky fatálne (smrteľné). Kedy treba myslieť na to, že môže ísť o rakovinu vaječníkov sa dočítate v článku.


Čím sú nádory vo vaječníkoch typické?

Zhubné (malígne) nádory vo vaječníkoch (ováriách) sú veľmi časté, charakteristické sú svojím agresívnym rastom a metastázovaním. Môžu rásť až do veľkých rozmerov a svojim tlakom v malom priestore panvy spôsobovať ťažkosti. Častá je aj expanzia (rozpínanie, prerastanie) nádoru do brušnej dutiny, čo má za následok útlak tkanív a orgánov v bruchu a s tým spojené ďaľšie komplikácie.

Základná klasifikácia nádorov

Nádory môžu vzniknúť zo všetkých zložiek vaječníka. Samotná komplikovanosť anatómie vaječníkov spôsobuje rôznorodosť typov rakoviny. Ich klasifikácia sa menila s vedeckým pokrokom v oblasti medicíny.

Podľa malignity (zhubnosti):

  1. benígny – nezhubný (nepravý) nádor - v skutočnosti ide o úplne iný útvar (cysta, abces, podkožný tuk, myóm a iné)
  2. semimalígny – s hraničnou zhubnosťou tzv. border line
  3. malígny – zhubný (pravý nádor – rakovina)

 Podľa miesta vzniku nádorového bujnenia

  1. primárne – nádor vznikol priamo vo vaječníku
  2. sekundárne – nádor sa do vaječníka dostal metastázovaním (primárny nádor sa nachádza v inom orgáne prevažne z tráviaceho ústrojenstva – žalúdok, črevo, pankreas)

Podľa typu tkaniva, z ktorého nádor vznikol:

  1. epitelové nádory – tvoria sa z povrchového epitelu t.j. tkaniva, ktoré vystiela vonkajší a vnútorný povrch kože, slizníc, orgánov (cystadenom, cystický adenofibróm, cystadenokarcinóm) – nízka malignita.
  2. germinálne nádory – sú z buniek zúčastnených pri vzniku plodu
  3. gonadostromálne nádory – vznikajú zo špecializovanej strednej vrstvy pohlavných buniek (teratóm, dysgerminóm) Ide o nádory aktívne, ktoré často produkujú hormóny (estrogén, zriedka hormóny z nadobličiek).

Prečo vzniká?

Veľkú úlohu zohráva genetická predispozícia, nesprávny životný štýl ako pri veľa iných ochoreniach a antikoncepčné tabletky ako také, hlavne však ich nesprávne užívanie. Riziko sa zvyšuje o 20% pri opakovanom užívaní. Podľa mnohých odborníkov ide o karcinogénnu (rakovinotvornú) látku. Zloženie antikoncepcie je rovnaké ako zloženie substitučnej hormonálnej liečby no vo vyšších dávkach. Rozdiel je ten, že antikoncepcia nie je liek a nie je nutné ju užívať. Ako prevencia vzniku rakoviny je teda aj zmena ochrany proti otehotneniu. Tento dôležitý fakt si však verejnosť ešte natoľko neuvedomuje. Už v júny 2015 sa stretlo 21 odborníkov Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny v Paríži, kde skonštatovali, že hormonálna liečba rakovinu spôsobuje.

Kedy treba na toto závažné ochorenie myslieť? Ako sa prejavuje navonok?

žena v ružovej košeli držiaca sa v oblasti podbruška pre bolesť
silné bolesti v podbrušku

 

Prvotné štádia mnohých ochorení sú zo začiatku bezpríznakové, čo platí aj pre rakovinu vaječníkov. Často môže byť náhodne zistená pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Najsmutnejšie však zostáva, že až 80% týchto diagnóz býva zistená v neskorom štádiu. Početnosť príznakov stúpa so samotným rastom nádoru. Medzi prvé varovné príznaky patrí mierna bolesť v podbrušku na postihnutej strane (nádor oboch vaječníkov je vzácny), mierne pnutie, ktoré sa zintenzívňuje pri fyzickej aktivite z dôvodu prekrvenia a väčšieho tlaku. Bolesť je podobná menštruačnej bolesti alebo bolesti pri predmenštruačnom syndróme.

Neznesiteľné bolesti sa objavujú v neskoršom štádiu, kedy zväčša je už diagnóza tohto zákerného ochorenia potvrdená. Bolesti už nemusia byť lokaliyované v podbrušku ale vyžarujú smerom nahor až k žalúdku, niekedy sú bolesti celoplošná alebo s vyžarovaním dozadu do chrbta. Degeneratívne zmeny ako napríklad krvácanie z nádoru, uškrtenie stopky nádoru alebo jeho ruptúra (prasknutie) sú bolestivé stavy, ktoré sú vo veľa prípadoch dôvodom návštevy lekára. Krvácať zvykne aj cieva vedĺa nádoru, ktorá je ním nahlodaná. Pri nádore veľkých rozmerov, prípadne pri prerastaní býva brucho ťažšie priehmatné. Je možné nahmatať na ňom tuhú rezistenciu čiže útvar skrytý v bruchu.

Útlak vaječníka zväčšujúcim sa nádorom spôsobuje rôzne poruchy menštruačného cyklu a to  slabú menštruáciu až jej úplné vynechanie (amenorea). Nádory hormonálne aktívne sa môžu manifestovať (prejavovať navonok) aj naopak silným menštruačným krvácaním krvácaním tzv. metrorágiou a typickou virilizáciou (mužskými znakmi ako je mužské ochlpenie, zhrubnutie hlasu). Expanzia nádoru s útlakom do brušnej dutiny spôsobuje široké spektrum príznakov ako je napríklad zápacha, nafukovanie, porucha motility čreva, nevoľnosť, zvracanie. Spoločné symptómy pre väčšinu onkologických ochorení sú aj celková slabosť, zvýšená únava, znížená telesná vitalita, nechutenstvo, pokles telesnej hmotnosti (zväčša v posledných - terminálnych štádiách).

Diagnostické metódy

Na rozdiel od rakoviny krčka maternice pri ovariálnych nádoroch zatial neexistuje skríningové vyšetrenie. Následkom toho je diagnostika včasného štádia asi len u 25% žien. Zvyšných 75% je zdiagnostikovaných až v pokročilom štádiu. V diagnostike sa uplatňuje vyšetrenie onkomarkerov a ich pozitivita v krvnom sére potvrdzujúcich nádorové ochorenie bez presnej lokalizácie, ďalej je to sonografia, laparoskopia, počítačová tomografia (CT), nukleárna magnetická rezonancia (MRI), prípadne odber tkaniva na histologické vyšetrenie.

Dá sa rakovina vaječníkov liečiť?

V liečbe má prednostné postavenie operácia gynekologickým onkológom s odberom tkaniva na histológiu. U mladých žien sa uprednostňuje čiastočná resekcia (odrezanie) postihnutej časti ovaria z dôvodu zachovania fertility (plodnosti), čo nie je možné v každom prípade. Druhý vaječník pritom zostáva plne funkčný a žena môže otehotnieť. Niekedy býva nutná celková ovarektómia (odstránenie vaječníkov). Tu nastáva problém pre ženy, ktoré ešte nemajú deti. V prípade odstránenia ochoch ovarií oplodnenie nie je možné. V prípade že nádor prerastá do maternice odstraňuje sa celá maternica (hysterektómia).

dlane, v ktorých sú písmená v tvare hope - nádej
symbol nádeje v dlaniach ženy

Aká je prognóza?

Chemoterapia nie je odporúčaná pri všetkých druhoch ovariálnych nádorov. Nerobí sa pri BTO (borderline tumor of ovary) – v preklade hraničný nádor vaječníka, respektíve pri hraničných výsledkoch. Vtedy nie je celkom jasné či sa jedná o zhubný nádor, preto by chemoterapia mohla viacej ublížiť ako byť prospešná. Prognóza aj napriek vyššie uvedenej liečbe je nepriaznivá. Napriek všetkým pokrokom, ktoré medicína za posledné roky dosiahla len 20% všetkých pacientiek s malígnym (zhubným) nádorom vaječníkov prežíva 5rokov aj napriek agresívnej liečbe. Len na Slovensku umierajú desiatky žien ročne na toto ochorenie.

Naposledy aktualizované 20.12.2017

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Lucia Sýkorová

Lucia Sýkorová

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alergia na prach a jej prejavy? Pozor na roztoče v posteli Alergia na prach a jej prejavy? Pozor na roztoče v posteli

Alergia na prach patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce alergie, a je tiež vstupnou bránou pre ďalšie ochorenia. Prejavuje sa u vás časté kýchanie? Začervenané oči? Alebo problémy s...

Ricínový olej na vlasy, riasy, mihalnice. Ricínový olej na vlasy, riasy, mihalnice.

O priaznivých účinkoch rôznych olejov ste už počuli. Veľmi obľúbeným je napríklad argánový olej na vlasy alebo šípkový olej proti vráskam .  Inak to nie je ani pri ricínovom oleji,...

Ako zvýšiť testosterón prírodne? Tabletky aj injekcie pomôžu tiež Ako zvýšiť testosterón prírodne? Tabletky aj injekcie pomôžu tiež

Muži sa s problémom klesajúceho testosterónu stretávajú už pomerne skoro, zhruba po tridsiatom roku veku. Tento pokles má na ich život veľmi negatívny vplyv. Preto je treba klesajúci...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Čo môže spôsobiť zápal maternice?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ? Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ?

Výskyt ekzémov vo svete celosvetovo narastá . Ich nárast súvisí s neustálym zhoršovaním podmienok životného prostredia, kvality potravín, používaním kozmetických a čistiacich...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.