späť na zoznam článkov

Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať?

Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať?

Rakovina vaječníkov (cancer ovaries) je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. V úvode bezpríznakový (asymptomatický). Počiatočné symptómy môžu byť spoločné pre viacero ochorení, preto pri podceňovaní niektorých z nich a bez pravidelných gynekologických prehliadok môžu byť následky fatálne (smrteľné). Kedy treba myslieť na to, že môže ísť o rakovinu vaječníkov sa dočítate v článku.


Čím sú nádory vo vaječníkoch typické?

Zhubné (malígne) nádory vo vaječníkoch (ováriách) sú veľmi časté, charakteristické sú svojím agresívnym rastom a metastázovaním. Môžu rásť až do veľkých rozmerov a svojim tlakom v malom priestore panvy spôsobovať ťažkosti. Častá je aj expanzia (rozpínanie, prerastanie) nádoru do brušnej dutiny, čo má za následok útlak tkanív a orgánov v bruchu a s tým spojené ďaľšie komplikácie.

Základná klasifikácia nádorov

Nádory môžu vzniknúť zo všetkých zložiek vaječníka. Samotná komplikovanosť anatómie vaječníkov spôsobuje rôznorodosť typov rakoviny. Ich klasifikácia sa menila s vedeckým pokrokom v oblasti medicíny.

Podľa malignity (zhubnosti):

  1. benígny – nezhubný (nepravý) nádor - v skutočnosti ide o úplne iný útvar (cysta, abces, podkožný tuk, myóm a iné)
  2. semimalígny – s hraničnou zhubnosťou tzv. border line
  3. malígny – zhubný (pravý nádor – rakovina)

 Podľa miesta vzniku nádorového bujnenia

  1. primárne – nádor vznikol priamo vo vaječníku
  2. sekundárne – nádor sa do vaječníka dostal metastázovaním (primárny nádor sa nachádza v inom orgáne prevažne z tráviaceho ústrojenstva – žalúdok, črevo, pankreas)

Podľa typu tkaniva, z ktorého nádor vznikol:

  1. epitelové nádory – tvoria sa z povrchového epitelu t.j. tkaniva, ktoré vystiela vonkajší a vnútorný povrch kože, slizníc, orgánov (cystadenom, cystický adenofibróm, cystadenokarcinóm) – nízka malignita.
  2. germinálne nádory – sú z buniek zúčastnených pri vzniku plodu
  3. gonadostromálne nádory – vznikajú zo špecializovanej strednej vrstvy pohlavných buniek (teratóm, dysgerminóm) Ide o nádory aktívne, ktoré často produkujú hormóny (estrogén, zriedka hormóny z nadobličiek).

Prečo vzniká?

Veľkú úlohu zohráva genetická predispozícia, nesprávny životný štýl ako pri veľa iných ochoreniach a antikoncepčné tabletky ako také, hlavne však ich nesprávne užívanie. Riziko sa zvyšuje o 20% pri opakovanom užívaní. Podľa mnohých odborníkov ide o karcinogénnu (rakovinotvornú) látku. Zloženie antikoncepcie je rovnaké ako zloženie substitučnej hormonálnej liečby no vo vyšších dávkach. Rozdiel je ten, že antikoncepcia nie je liek a nie je nutné ju užívať. Ako prevencia vzniku rakoviny je teda aj zmena ochrany proti otehotneniu. Tento dôležitý fakt si však verejnosť ešte natoľko neuvedomuje. Už v júny 2015 sa stretlo 21 odborníkov Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny v Paríži, kde skonštatovali, že hormonálna liečba rakovinu spôsobuje.

Kedy treba na toto závažné ochorenie myslieť? Ako sa prejavuje navonok?

žena v ružovej košeli držiaca sa v oblasti podbruška pre bolesť
silné bolesti v podbrušku

 

Prvotné štádia mnohých ochorení sú zo začiatku bezpríznakové, čo platí aj pre rakovinu vaječníkov. Často môže byť náhodne zistená pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Najsmutnejšie však zostáva, že až 80% týchto diagnóz býva zistená v neskorom štádiu. Početnosť príznakov stúpa so samotným rastom nádoru. Medzi prvé varovné príznaky patrí mierna bolesť v podbrušku na postihnutej strane (nádor oboch vaječníkov je vzácny), mierne pnutie, ktoré sa zintenzívňuje pri fyzickej aktivite z dôvodu prekrvenia a väčšieho tlaku. Bolesť je podobná menštruačnej bolesti alebo bolesti pri predmenštruačnom syndróme.

Neznesiteľné bolesti sa objavujú v neskoršom štádiu, kedy zväčša je už diagnóza tohto zákerného ochorenia potvrdená. Bolesti už nemusia byť lokaliyované v podbrušku ale vyžarujú smerom nahor až k žalúdku, niekedy sú bolesti celoplošná alebo s vyžarovaním dozadu do chrbta. Degeneratívne zmeny ako napríklad krvácanie z nádoru, uškrtenie stopky nádoru alebo jeho ruptúra (prasknutie) sú bolestivé stavy, ktoré sú vo veľa prípadoch dôvodom návštevy lekára. Krvácať zvykne aj cieva vedĺa nádoru, ktorá je ním nahlodaná. Pri nádore veľkých rozmerov, prípadne pri prerastaní býva brucho ťažšie priehmatné. Je možné nahmatať na ňom tuhú rezistenciu čiže útvar skrytý v bruchu.

Útlak vaječníka zväčšujúcim sa nádorom spôsobuje rôzne poruchy menštruačného cyklu a to  slabú menštruáciu až jej úplné vynechanie (amenorea). Nádory hormonálne aktívne sa môžu manifestovať (prejavovať navonok) aj naopak silným menštruačným krvácaním krvácaním tzv. metrorágiou a typickou virilizáciou (mužskými znakmi ako je mužské ochlpenie, zhrubnutie hlasu). Expanzia nádoru s útlakom do brušnej dutiny spôsobuje široké spektrum príznakov ako je napríklad zápacha, nafukovanie, porucha motility čreva, nevoľnosť, zvracanie. Spoločné symptómy pre väčšinu onkologických ochorení sú aj celková slabosť, zvýšená únava, znížená telesná vitalita, nechutenstvo, pokles telesnej hmotnosti (zväčša v posledných - terminálnych štádiách).

Diagnostické metódy

Na rozdiel od rakoviny krčka maternice pri ovariálnych nádoroch zatial neexistuje skríningové vyšetrenie. Následkom toho je diagnostika včasného štádia asi len u 25% žien. Zvyšných 75% je zdiagnostikovaných až v pokročilom štádiu. V diagnostike sa uplatňuje vyšetrenie onkomarkerov a ich pozitivita v krvnom sére potvrdzujúcich nádorové ochorenie bez presnej lokalizácie, ďalej je to sonografia, laparoskopia, počítačová tomografia (CT), nukleárna magnetická rezonancia (MRI), prípadne odber tkaniva na histologické vyšetrenie.

Dá sa rakovina vaječníkov liečiť?

V liečbe má prednostné postavenie operácia gynekologickým onkológom s odberom tkaniva na histológiu. U mladých žien sa uprednostňuje čiastočná resekcia (odrezanie) postihnutej časti ovaria z dôvodu zachovania fertility (plodnosti), čo nie je možné v každom prípade. Druhý vaječník pritom zostáva plne funkčný a žena môže otehotnieť. Niekedy býva nutná celková ovarektómia (odstránenie vaječníkov). Tu nastáva problém pre ženy, ktoré ešte nemajú deti. V prípade odstránenia ochoch ovarií oplodnenie nie je možné. V prípade že nádor prerastá do maternice odstraňuje sa celá maternica (hysterektómia).

dlane, v ktorých sú písmená v tvare hope - nádej
symbol nádeje v dlaniach ženy

Aká je prognóza?

Chemoterapia nie je odporúčaná pri všetkých druhoch ovariálnych nádorov. Nerobí sa pri BTO (borderline tumor of ovary) – v preklade hraničný nádor vaječníka, respektíve pri hraničných výsledkoch. Vtedy nie je celkom jasné či sa jedná o zhubný nádor, preto by chemoterapia mohla viacej ublížiť ako byť prospešná. Prognóza aj napriek vyššie uvedenej liečbe je nepriaznivá. Napriek všetkým pokrokom, ktoré medicína za posledné roky dosiahla len 20% všetkých pacientiek s malígnym (zhubným) nádorom vaječníkov prežíva 5rokov aj napriek agresívnej liečbe. Len na Slovensku umierajú desiatky žien ročne na toto ochorenie.

Naposledy aktualizované 20.12.2017

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Lucia Sýkorová

Lucia Sýkorová

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prečo vzniká pásový opar a aká liečba je v boji s ním najefektívnejšia? Prečo vzniká pásový opar a aká liečba je v boji s ním najefektívnejšia?

Narúša komfort pacienta, spôsobuje silnú pálivú bolesť, prejavuje sa škaredými neestetickými pľuzgiermi, dlho sa hojí a môže zanechať nepekné jazvy kdekoľvek na tele. Hovoríme o pásovom...

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu?

Možno ho vidieť na pere, nose,  nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa aj na koži. Má rôzne klinické prejavy a formy a sekundárne môže vyvolať infekciu aj iných orgánov a systémov....

Ako sa prenáša salmonelóza a ako sa voči nej brániť? Ako sa prenáša salmonelóza a ako sa voči nej brániť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najzámejšie infekčné ochorenie...

Krvácanie z nosa, čo všetko sa za ním skrýva? Krvácanie z nosa, čo všetko sa za ním skrýva?

Medzi najčastejšie krvácania, ktoré všetci dobre poznáme patrí krvácanie z nosa (epistaxis). Jeho zdrojom je hlavne veľké krvné zásobenie v prednej časti nosovej priehradky v mieste...

Štikútka u novorodenca je celkom prirodzená Štikútka u novorodenca je celkom prirodzená

Štikútka (singultus) alebo čkanie je reflexne vyvolaná prudká a rýchla kotrakcia bránice. Je to podráždenie frénického a vágového nervu smerujúce do dýchacieho centra a odtiaľ cez...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.