späť na zoznam príznakov

Bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov

Tento druh bolesti je výsledkom degeneratívnych zmien, ktoré nie sú prítomné iba vo vyššom veku. Bolesti kĺbov sa vyskytujú často, ako následok infekčného ochorenia, zápalu alebo príznak iného ochorenia, a to napríklad chrípky. Veľmi často sú dôsledkom neprimeranej záťaže a zlého držania tela. Spôsobí ju aj nevhodná obuv.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Bolesťou kĺbov

Bolesť kĺbov patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: artralgia
V obsahu nájdete:


Bolesť kĺbov môže súvisieť napríklad s preťažení kĺbov a končatín, prípadne s prirodzeným opotrebovaním, dočasnou únavou, neškodným prechladnutím, ale tiež môže ísť o príznak vážnejšieho ochorenia.

Ochorenie sa týka buď samotného kĺbu, prípadne môže ísť len o sekundárny príznak iného ochorenia, ktoré má príčinu niekde inde. Práve z toho dôvodu, by sa nemali symptómy súvisiace s bolestivým kĺbom nikdy podceniť a zanedbať.

Po úraze

Práve úraz je častou príčinou bolesti kĺbov a kostí. Pri úraze môže ísť o narazenie, ale aj zlomeninu. Po páde alebo tupom poranení je vhodné vyšetrenie, pri ktorom sa používa RTG alebo CT. O ďalšom potupe rozhoduje lekár, a to na základe vyšetrení.

Neprimeraná záťaž, držanie tela ale aj počasie 

Bolesť kĺbov a svalov je častá po cvičení, ale aj po nadmernej fyzickej záťaži. Únava svalov a kĺbov sa prejavuje ako bolesť. Podľa druhu záťaže, môže práve záťaž a únava za bolesť kĺbov celého tela, ale aj jednotlivých častí.

Po cvičení je možné pociťovať bolesť chrbtice alebo končatín, ramien, lakťov, či kolien. Lokalizácia záleží od miesta pôsobenia záťaže alebo od toho, kde sa záťaž prenášala.

Podobne je to aj pri sedení alebo sedavej práci. Nadmerná záťaž, ktorá je vyvolaná polohou v sede na kĺby, spôsobí bolesť. Najčastejšie, ak je sedenie dlhodobé. Vhodná je po určitej dobe, napríklad po hodine sedenia, zmena polohy, a to státie, či chôdza.

Za bolesťami kĺbov môže byť preťaženie nadváhou človeka, čo sa dá riešiť jedine zmenou životného štýlu a jedálnička. Zvyšovanie váhy nastáva aj v tehotenstve, kedy je tak isto prítomná zvýšená bolestivosť kĺbov.

Okrem toho sa počas tehotenstva zvyšuje celkový nárok na výživu. Nedostatok živín, vitamínov, minerálov a iných potrebných látok môže spôsobiť viacero príznakov, a taktiež aj bolesť kĺbov alebo svalov.

Významný faktor tvorí držanie tela. Nesprávna forma neprimerane a neprirodzene zaťažuje oblasť kĺbov, a to hlavne chrbtice. Dlhodobé negatívne pôsobenie vplýva na degeneratívne zmeny a samozrejme, aj na vznik bolesti.

S držaním tela a vhodnou polohou súvisí aj poloha v spánku. Aj použitie vhodného matraca. Napríklad, poloha na bruchu zaťažuje neprimerane chrbticu a hlavne jej krčnú oblasť. Následkom toho sú bolesti kĺbov, chrbtice v noci a po spánku.

Správna obuv je rozhodujúca. Zlá podrážka, nesprávne tvarovaná vložka, ale aj vysoké podpätky, či topánka čo tlačí, zvyšujú záťaž na kĺby dolných končatín a nôh. Následkom toho vznikajú bolesti nôh, členkov, kolien, ale aj bedier.

animovaný obrázok znázorňuje meteosenzitivizmus a ako vplýva zlé počasie na náladu človeka
Zmeny počasia pôsobia na ľudí a mnohí meteosenzitívni ľudia sa sťažujú na bolesť kĺbov

Niektorí ľudia sú citliví na zmenu počasia. Meteosenzitivita spôsobuje bolesť kĺbov, ale okrem nej aj iné ťažkosti, a to napríklad:

 • bolesť hlavy
 • svalov
 • operačných jaziev
 • bolesť v mieste zlomenín
 • tráviace ťažkosti
 • zmeny nálad
 • malátnosť, slabosť, únavu
 • poruchy koncentrácie
 • ťažkosti s dýchaním

Ochorenia kĺbov

V prípade, že bolesti kĺbu nepredchádzal úraz, poranenie, pád, narazenie alebo iná externá príčina, prípadne ak nebol nadmerne zaťažovaný fyzickou aktivitou, dá sa predpokladať, že ide o bolesť, ktorá je symptómom nejakého ochorenia alebo problému.

Najčastejšie ide buď o primárnu bolesť, čiže problém je priamo v samotnom kĺbe. Veľakrát sa bolesťou prejavujú aj iné choroby v organizme, či už infekčné, zápalové alebo aj nádorové.

Ochorenia, ktoré priamo súvisia s kĺbmi, sa prejavujú na konkrétnom postihnutom kĺbe, prípadne na viacerých kĺboch naraz. Ide napríklad o:

 • zápal kĺbu, čiže artritídu
 • reumatoidná artridída
 • psoriatická artritída
 • DNA, je známa už od staroveku, ako choroba kráľov a vyšších vrstiev
 • artróza, osteoartróza
 • Bechterevovu chorobu

Artritída je zas zápalové ochorenie týkajúce sa priamo konkrétneho kĺbu. Ochorenie môže mať infekčnú aj neinfekčnú formu. Tento názov aj združuje reumatoidnú artritídu, psoriatickú artritídu a aj ochorenie DNA.

Reuma, ako sa jej ľudovo hovorí, odborne reumatoidná artritída, je autoimunitné ochorenie. Postihuje predovšetkým malé kĺby. A to hlavne kĺby prstov, neskôr ruky samotnej a aj oblasť zápästia. Následne postihuje lakte, kolená a aj krčnú chrbticu.

DNA, teda lámka, je spôsobená nerovnováhou medzi vytváraním a vylučovaním kyseliny močovej a jej solí z organizmu. Pričom, ak je prebytok tejto kyseliny v tele, ukladá sa vo forme kryštálov a to najčastejšie v kĺboch. Ale tiež aj formou obličkových kameňov.

Bolesť sa prejavuje hlavne v oblasti kĺbov. Ako prvá vzniká bolesť kĺbov prstov, a to palca na nohe alebo ruke. Okrem bolesti je prítomný opuch, začervenanie a obmedzená hybnosť.

Existuje niekoľko rôznych foriem artritíd, ktoré sa tiež prejavujú bolesťami kĺbov. Naopak veľké kĺby postihuje artróza, čo je degeneratívne, ale nezápalové ochorenie a vedie k postupnej strate kĺbovej chrupavky a k obmedzeniu hybnosti.

Hlava a priehľad čeľustného kĺbu
Poruchy čeľustného kĺbu spôsobujú bolesť daného kĺbu, a to hlavne pri prežúvaní

Bolesť čeľustného kĺbu vzniká pri poruchách temporomandibulárneho kĺbu. Okrem samotnej bolesti je možné cítiť bolesť v sánke, a to hlavne pri žuvaní, stuhnutie svalov, obmedzenú hybnosť, pukanie alebo praskanie v kĺbe, bolesť v uchu, pískanie v ušiach, ale aj bolesť za okom.

Tieto poruchy sa vyskytujú následkom úrazu, pri poruchách zhryzu, degeneratívnych ochoreniach, reume, ako následok škrípania zubov. Prítomné sú aj pri strese, depresii a aj po zápaloch.

Bechterevova choroba je ochorenie, ktoré sa vyvíja veľmi pomaly a prejavuje sa najmä tuhnutím kĺbov, ich bolesťami a veľakrát aj bolesťou chrbtice. Tuhnutie nastáva v dôsledku toho, že choroba spôsobuje nahradzovanie chrupavky a väziva v kĺbe kostným tkanivom, ktoré je tvrdé.

Ostatné ochorenia, ktoré sú príčinou bolestí kĺbov

Medzi takéto choroby, ktoré majú príčinu inde, ale medzi symptómy patrí aj bolesť kĺbov, patria napríklad:

 • chlamýdiová infekcia
 • syfilis
 • kvasinková infekcia
 • kliešťova encefalitída
 • lymská borelióza
 • chrípka, známa bolesť svalov a kĺbov celého tela
 • infekčná endokarditída
 • zápal pľúc
 • žltačka
 • leukémia
 • Crohnova choroba
 • hemofília
 • adenom hypofýzy
Infografika znázorňuje príčiny bolesti kĺbov
Príčiny bolesti kĺbov na jednom mieste

Video o príčinách bolesti kĺbov

Video o príčinách bolesti kĺbov

Ďalšie zaujímavé zdroje

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči bolesť kĺbov?

Liečba

Lieky na bolesť kĺbov bez predpisu

Panadol Novum 500mg por.tbl.flm.12x500mg GlaxoSmithKline Panadol Novum 500mg por.tbl.flm.12x500mg

Panadol Novum 500 mg obsahuje paracetamol, liečivo proti bolesti aj horúčke. Panadol Novum 500 mg sa vstrebáva rýchlejšie než štandardné tablety s...

MIG 400 400mg 10tbl Berlin-Chemie MIG 400 400mg 10tbl

Liek na miernu až strednú bolesť. Pomáha pri bolestiach zubov, kĺbov, hlavy a menštruačných bolestiach. Neobsahuje farbivá.

MIG 400 400mg 30tbl Berlin-Chemie MIG 400 400mg 30tbl

Je protizápalový a bolesť utišujúci liek. Pomáha pri bolestiach hlavy, kostí, zubov a menštruačných bolestiach.

BRUFEN TBL FLM 30X400MG Abbott BRUFEN TBL FLM 30X400MG

Brufen 400 sa používa na tlmenie miernej až stredne silnej bolesti ako je bolesť hlavy, chrbta, zubov, menštruačná bolesť, bolesť pri poranení...

Aspirin tbl.20x500mg Bayer Aspirin tbl.20x500mg

Aspirin® v klasickej forme je vhodný pre liečbu ľahkých a stredne silných bolestí, obzvlášť pri bolesti hlavy, bolesti...

Panadol Extra Novum 12x500mg GlaxoSmithKline Panadol Extra Novum 12x500mg

Panadol Extra Novum obsahuje kombináciu dvoch liečiv, ktorá je účinná proti bolesti a horúčke: paracetamol a kofeín.

Ukázať všetky lieky na bolesť kĺbov bez predpisu

Všetky lieky

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti

Príznaky poruchy činnosti štítnej žľazy majú telesnú aj duševnú stránku. Nefunkčná štítna žľaza môže produkovať nadbytok hormónov alebo je jej funkcia nedostatočná. Symptómy hypertyreózy...

Žltačka a spôsoby prenosu Žltačka a spôsoby prenosu

Žltačka je pomenovanie, ktorým sa u nás nesprávne označuje zápal pečene, čiže hepatitída. Hlavným dôvodom tohto pomenovania je príznak, teda zožltnutie kože, odborne tiež ikterus....

Kolagén je dôležitý pre našu pleť aj na kĺby Kolagén je dôležitý pre našu pleť aj na kĺby

Collagen, ako sa niekedy tiež nazýva, je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá patrí medzi skleroproteíny. Táto extracelulárna látka je základným stavebným kameňom spojivového tkaniva,...

Chrípka v tehotenstve Chrípka v tehotenstve

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka. Chrípka je vysoko infekčné vírusové ochorenie. Pri vypuknutí epidémie...

Chrípka u detí - ako jej prechádzať, aký má priebeh a ako sa lieči Chrípka u detí - ako jej prechádzať, aký má priebeh a ako sa lieči

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka. Každý rodič má určite skúsenosti...

Naposledy aktualizované 10.03.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
artrostop - Andrea 25.08.2016 12:32

Robila som šport niekoľko rokov a po presťahovaní do Bratislavy som chcela rekreačne behávať ale dalo sa len na betóne, rok som k´ôli bolesti nebehala a potom mi mamka kúpila tento výrobok http://lieky24.sk/3366-walmark-proenzi-arthrostop-rapid-plus-180-90-tbl-8588004822467.html?search_query=proenzi+&results=7 a d vtedy je to už niekoľko rokov a som ok, nebolia ma kľby a dokonca si myslím, že mám aj lepšie vlasy a nechty hihi

Čo mi pomohlo

ArthroStop Rapid Plus tento http://lieky24.sk/3366-walmark-proenzi-arthrostop-rapid-plus-180-90-tbl-8588004822467.html?search_query=proenzi+&results=7