Bolestivé lymfatické uzliny: Čo značia, ak bolia a sú zväčšené?

Bolestivé lymfatické uzliny: Čo značia, ak bolia a sú zväčšené?
Zdroj foto: Getty images

Sú príznakom pre zápal v danej oblasti ich zväčšenia. Signalizujú časté zápaly horných dýchacích ciest, a teda zväčšením a dotykovou bolestivosťou uzlín v oblasti hlavy a krku. Môžu byť príznakom pri zápale prsnej žľazy, a to v podpazuší. Rovnako, tak aj v prípade zápalu na akomkoľvek mieste tela.

Bolestivé lymfatické uzliny znamenajú väčšinou prítomnosť nejakej infekcie v tele. Ľudský organizmus má uzliny na viacerých miestach - na krku, pod dolnou čeľusťou, v podpazuší, na trieslach, čiže slabinách, v hrudníku medzi pľúcami a tiež na ďalších miestach.

Signál zápalu

Uzliny sú akýsi signalizátor zápalu, pretože, ak niekde v tele je infekcia, uzliny blízko nej sa zväčšia a po dotyku sú bolestivé. To preto, lebo v nich prebiehajú imunitné reakcie a väčšinou zápal začína práve tu.

TIP: o zväčšených lymfatických uzlinách sú informácie v článku o príznaku.

V prípade infekcie a zápalu však nemusia byť uzliny zväčšené príliš. Skôr len mierny opuch a okolie na povrchu kože pri lymfatických uzlinách je začervenané. Aj to je vonkajší symptóm toho, že sa niečo v uzlinách deje.

Pokožka má ale nielen červenú farbu, ale je aj teplá. A v prípade, že ide o väčší zápal alebo neliečenú infekciu, môžu sa lymfatické uzliny natoľko zduriť, že ich je vidno ako menšiu hrčku. To je ale veľmi zriedkavé a ide potom už o iný typ príznaku ako bolesť.

Uzliny hlavy a krku

Model lymfatických uzlín hlavy a krku
Lymfatické uzliny hlavy a krku

Na obrázku nižšie je vidieť, ako sú rozložené lymfatické uzliny v oblasti hlavy a krku. Pri rôznych zápaloch, ale aj iných ochoreniach sa v príslušnej oblasti môže objaviť ich zväčšenie, samozrejme, aj bolestivosť.

1. uzliny pred ušnicou
2. za ušami
3. parotické, povrchové a hlboké
4. zátylne
5. podčeľustné
6. podbradové, niekoľko drobných uzlín
7. - 9. bočné krčné, vonkajšie krčné, povrchové a hlboké
10. predné krčné
11. uzliny nad kľúčnou kosťou

Čoho príznakom sú bolestivé uzliny?

Bolestivé zväčšené uzliny v mieste, kde je infekcia v organizme, veľakrát spôsobujú postihnutému človeku väčšie problémy ako bolesti samotnej choroby, ktorá sa cez uzliny prejavuje. Napríklad ak ide o bolesti v krku, veľakrát je bolesť z lymfatických uzlín na krku alebo pod dolnou čeľusťou väčšia ako samotná bolesť v hrdle.

Pri väčšine infekcií ale uzliny bolia len po dotyku na danom mieste a samé o sebe nemusia byť až takým veľkým problémom pre človeka. Bolestivosťou uzlín sa prejavuje viacero skupín chorôb.

Ide jednak o zápalové ochoreniainfekčné choroby dýchacích ciest, ako napríklad zápal nosohltanu, angína, teda tonzilitída alebo zápalové ochorenia na orgánoch horných dýchacích ciest.

Žena, drží si krk rukami, má bolestivé lymfatické uzliny ako následok zápalu, lekár píše nález
Bolesť značí zápal

No bolestivé uzliny môžu signalizovať aj úplne iné choroby. Napríklad uzliny vzadu na hlave na úrovni uší môžu byť príznakom pre toxoplazmózu. Prípadne, pod ušami môže bolestivosť uzlín upozorniť na zápal stredného ucha.

Medzi okom a uchom sú zas lymfatické uzliny, ktoré bolia pri zápale spojiviek. Na krku sa lymfatické uzliny zduria a bolia pri záškrte, angíne a iných ochoreniach v ústnej dutine.

Ak sa zväčšia a sú bolestivé uzliny v podpazuší, môže ísť o zápal prsnej žľazy. Rozlišovacím znakom medzi zápalom a napríklad nádorom je práve bolesť. Lebo pri nádorovom ochorení prsnej žľazy uzliny nebolia, sú iba zväčšené.

Bolestivé uzliny pri slabinách, čiže trieslach, signalizujú infekčnézápalové ochorenia buď v oblasti dolných končatín alebo v rámci pohlavných orgánov, napríklad pri syfilise, herpetických ochoreniach spôsobených vírusmi alebo pri chlamýdiovej infekcii, ktorá napadá najmä ženské pohlavné orgány.

Sú však aj choroby, ktoré spôsobujú bolestivosť viacerých uzlín. Napríklad infekčná mononukleóza, HIV alebo ovčie kiahne. Podobne, zdurenie všetkých lymfatických uzlín nastáva pri ochoreniach, ako je napríklad infekčná mononukleóza, toxoplazmóza, ale aj pri HIV.

Bolestivé uzliny môžu upozorniť aj na menej rozšírené ochorenia, ako sú napríklad šarlach, mastitída prípadne chronický únavový syndróm. Avšak, tu sú ,samozrejme, prítomné aj ďalšie symptómy, ktoré môžu viac napovedať o konkrétnej diagnóze.

Pozor na zväčšenie uzlín, ale bez ich bolesti

Zväčšenie lymfatických uzlín prebieha aj pre nádorové ochorenia, ale v tomto prípade nie je prítomná dotyková bolesť. Tak sa aj dajú odlíšiť zväčšené uzliny pri leukémii a lymfóme, ale aj iných nádorových ochoreniach.

Model ženy, prsná žľaza, podpazušné lymfatické uzliny
Nie každé zväčšenie uzliny v podpazuší značí rakovinu

Lymfatické uzliny pri rakovine sú zväčšené, guľaté a nepohyblivé, akoby prirastené k okoliu. Pri zápale, ako tzv. reaktívne uzliny, čiže napr. pri zápale v ústnej dutine alebo na koži (reaguje uzlinka na krku) Takéto sú zväčšené, pohyblivé a vretenovitého tvaru, môžu pobolievať.
Samozrejme, pre určenie týchto závažných ochorení je potrebné odborné lekárske vyšetrenie.

Varovné príznaky zväčšenia lymfatickej uzliny:

  • náhle zväčšenie a rýchly rast
  • zväčšenie nad 3 cm
  • chýba začervenanie
  • chýba bolesť
  • pevná konzistencia
  • v oblasti podpazušia, krku a nad kľúčnou kosťou
  • zvýšenie telesnej teploty do 38°C
  • únava
  • chudnutie
  • výrazné potenie v noci
  • svrbenie kože
  • dýchavičnosť
  • opuchy tela, napríklad hlavy, krku, podpazušia, slabín, dolných končatín
  • zväčšené uzliny na viacerých miestach naraz, napríklad na krku a súčastne v podpaží a v slabinách (môže ísť o lymfóm)
  • bolesti brucha - značia zväčšené uzliny v bruchu, veľmi časté u detí, až úporné bolesti bruška, napr. aj s teplotou
  • suchý kašeľ - zväčšené uzliny v mediastine, teda v hrudníku
Infografika uvádza varovné príznaky, ktoré je potrebné si všimnúť pri zväčšení a bolesti lymfatických uzlín
Pozor na varovné príznaky

Video o lymfatických uzlinách

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané