späť na zoznam príznakov

Bolestivé lymfatické uzliny

Bolestivé lymfatické uzliny

Choroby s príznakom "bolestivé lymfatické uzliny"

Bolestivé lymfatické uzliny znamenajú väčšinou prítomnosť nejakej infekcii v tele. Ľudský organizmus má uzliny na viacerých miestach - na krku, pod dolnou čeľusťou, v podpaží, na trieslach, čiže slabinách, v hrudníku medzi pľúcami a tiež na ďalších miestach. Uzliny sú akýsi signalizátor zápalu, pretože ak niekde v tele je infekcia, uzliny blízko nej sa zväčšia a po dotyku sú bolestivé. To preto, lebo v nich prebiehajú imunitné reakcie a väčšinou zápal začína práve tu.

V prípade infekcie a zápalu však nemusia byť uzliny zväčšené príliš, skôr len mierne a okolie na povrch kože pri lymfatických uzlinách je začervenané. Aj to je vonkajší symptóm toho, že sa niečo v uzlinách deje. Pokožka má ale nielen červenú farbu, ale je aj teplá a v prípade, že ide o väčší zápal alebo neliečenú infekciu, môžu sa lymfatické uzliny natoľko zduriť, že ich je vidno ako menšiu hrčku, to je ale veľmi zriedkavé a ide potom už o iný typ príznaku ako bolesť.

Bolestivé uzliny v mieste, kde je infekcia v organizme, veľakrát spôsobujú postihnutému človeku väčšie problémy ako bolesti samotnej choroby, ktorá sa cez uzliny prejavuje. Napríklad ak ide o bolesti v krku, veľakrát je bolesť z lymfatických uzlín na krku alebo pod dolnou čeľusťou väčšia ako samotná bolesť v hrdle. Pri väčšine infekcií ale uzliny bolia len po dotyku na danom mieste a samé o sebe nemusia byť až takým veľkým problémom pre človeka.

Bolestivosťou uzlín sa prejavuje viacero skupín chorôb. Ide jednak o zápalové ochorenia a infekčné choroby dýchacích ciest, ako napríklad zápal nosohltanu, angína alebo zápalové ochorenia na orgánoch horných dýchacích ciest. No bolestivé uzliny môžu signalizovať aj úplne iné choroby. Napríklad uzliny vzadu na hlave na úrovni uší môžu byť príznakom pre toxoplazmózu, prípadne pod ušami môže bolestivosť uzlín upozorniť na zápal stredného ucha.

Medzi okom a uchom sú zas lymfatické uzliny, ktoré bolia pri zápale spojiviek, na krku sa zduria a bolia pri záškrte, angíne a iných ochoreniach v ústnej dutine. Bolestiví uzliny pri slabinách, čiže trieslach, signalizujú infekčné a zápalové ochorenia buď v oblasti dolných končatín alebo v rámci pohlavných orgánov, napríklad pri syfilise, herpetických ochoreniach spôsobených vírusmi alebo pri chlamýdiovej infekcii, ktorá napadá najmä ženské pohlavné orgány.

Sú však aj choroby, ktoré spôsobujú bolestivosť viacerých uzlín, nielen na jednom mieste v tele. Napríklad u rôznych infekčných mononukleózach, pri nádorových ochoreniach, HIV alebo pri ovčích kiahňach. Bolestivé uzliny môžu upozorniť aj na menej rozšírené ochorenia, ako sú napríklad šarlach, mastitída prípadne chronický únavový syndróm, avšak tu sú samozrejme prítomné aj ďalšie symptómy, ktoré môžu viac napovedať o konkrétnej diagnóze.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 20.01.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Uzliny v slabinách - Marek 24.02.2017 08:12

Mne diagnostikovali lymskú boreliózu ktorú som dostal z kliešťa a momentálne sa liečim.Myslíte že bolesť uzlín v slabinách na dotyk a aj pri pohybe može byť z tejto choroby ? Ďakujem za odpoveď.

Lymfaticke uzliny v čreve - Janka 24.07.2016 22:58

V čreve mám zväčšene lymfaticke uzliny 9x5mm a nevedia mi zistit čo mi je ..neviete mi poradiť?

lesia 11.08.2016 08:33

je potrebné vylúčiť IBD

Andrej 25.11.2016 10:28

Dobry den, momentalne mam ten isty problem a nevedia mi na nic prist a uz ani neviem na ake vysetrenie ist. Povodne som myslel ze to je slepak,siel som na pohotovost ked mi prisli na tuto diagnozu a len pokrcili ramena ze nevedia. Ako ste to prosim Vas vyriesili popr.ake vysetrenie,liecbu ste mali. Ďakuje m za odpoved

Ako dlho to bolí - Fabre 04.04.2016 20:15

Bolela ma uzlina na krku od Piatka po Nedeľu v Pondelok som už šiel k doktorvi dal mi lieky ako dlho potvrá kým bolesť ustúpy? Lebo ani jesť poriadne neviem. Ďakujem

vlado 05.04.2016 13:49

Neviem, či to je to isté, čo som mal viackrát aj ja, ale mne to vždy prešlo po pár dňoch. Nič mi na to nezaberalo, len proste vydržať. Ak by problém pretrvával, tak by som s tým šiel zas doktorovi.

Fabre 09.04.2016 13:03

Už ma nebolí no teraz ma začala bolieť uzlina na druhej strane rovnako veľmi ako tá na ľavej