späť na zoznam príznakov

Opuch

Opuch

Opuch je veľmi častým symptómom a príznakom rôznych ochorení alebo zdravotných problémov. Vzniká pri ochoreniach žíl, ciev, srdca, ale aj pri mnohých problémoch s kožou, metabolizmom alebo pri rôznych lokálnych poraneniach. Opuchy môžu byť buď generalizované, kedy vznikajú na viacerých miestach na tele, alebo lokálne, kedy postihujú len určitú časť tela. Odborne sa volajú edémy a popri opuchu treba vnímať aj iné sprievodné symptómy.


Opuchy vznikajú rôznym spôsobom, či už ide o zvýšený krvný tlak vo vlásočniciach, prípadne o nedostatok bielkovín, prípadne o hromadenie lymfatickej tekutiny v niektorej časti tela. Veľmi často sú rôzne opuchy spôsobené aj poruchou riadnej činnosti obličiek alebo pečene, prípadne pri vysokom zavodnení organizmu. Najvážnejšie sú opuchy, ktoré vzniknú akútne a za veľmi krátky čas, čo môže signalizovať vážny problém alebo život ohrozujúci stav človeka.

Opuch aj pri ochoreniach tráviacej a vylučovacej sústavy

Častokrát opuchy signalizujú problémy tráviacej sústavy. Je to napríklad pri celiakii, čo je chronické autoimunitné ochorenie tenkého čreva, ktoré je citlivé na lepok. Človek má opuchy a pocit nadúvania. Nebezpečná je aj portálna hypertenzia, kde vznikajú opuchy po celom tele v dôsledku nedostatku bielkovín, prítomná je aj únava a chudnutie.

Pri zápale obličiek a ich zlyhávaní, ktoré sú súčasťou vylučovacieho systému, vznikajú opuchy na tvári a na viečkach v dôsledku zadržovania tekutín. Všimnúť sa dá aj opuch v oblastí dolných končatín. Opuch vysoko pod kolená a opuch celého tela býva prejavom neskorej fázy obličkvého zlyhávania.

Ochorenia srdcovo - cievneho systému a opúchanie

Opuchy sú často prítomné aj pri ochoreniach obehového systému a žíl. Problémy so srdcom vedú často krát k opuchnutiu, či už ide o vysoký krvný tlak, zápalové ochorenie srdcovej svaloviny zvané myokarditída alebo pri zápale srdcovej blany zvanom perikarditída. Samozrejme tieto ochorenia sú charakteristické aj inými symptómami, ktoré sa prejavia bolesťou na hrudi, únavou alebo inými ťažkosťami. Liečbu je treba zveriť do rúk odborníkom.

Zvlášť je treba zdôrazniť opuch oboch dolných končatín a teda aj opuch nôh pri zlyhávaní srdca. Pri dlhodobom opuchu býva ich opúchanie pomalšie, chronické. Avšak pri akútnom zlyhaní srdca nastáva náhle, teda akútne opuchnutie. Najzávažnejším prejavom v tomto prípade je opuch pľúc.

Objaviť sa môže aj opuch brucha. Ten je výsledkom zlyhania srdca, ale častejšie býva príznakom zlyhania pečene. Či už pri jej cirhóze alebo po zápalových ochoreniach. Odborne sa tento opuch brucha nazýva ascites.Typický je opuch pri zápale žíl dolných končatín najmä pri upchatí žily alebo stvrdnutí. Okrem opuchu býva prítomná zmena sfarbenia pokožky. Pri tomto type opuchu je dobré si uvedomiť, že zväčša opúcha jedna dolná končatina a nie obe, ako je to v prípade zlyhávania srdca. 

Ascites opuch brucha a popis
Výrazný opuch brucha, ascites pri zlyhaní funkcie pečene

Opuch pri a po zlomenine

Opuch v okolí poranenia alebo v mieste zlomeniny kosti je osobitou jednotkou. Pri úraze býva narušená lokálna cirkulácia, zvýšené prekrvenie, pri zlomeninách porušené cievy a tým spôsobené krvácanie. Pri zlomenine členka vzniká dobre viditeľný opuch a ako pripomienka sa vracia mesiace až roky po vyhojení.

Pri omrzlinách, čiže pri pôsobení chladu na telo človeka, vznikaj opuchy v mieste tohto pôsobenia a sú príznakom omrzlín prvého stupňa. Pri popáleninách, čiže pri styku kože s tepelnými podnetmi, môžu vzniknúť na týchto miestach tiež opuchy.

Kožné ochorenia a opuch

Viaceré ochorenia kože sa tiež samozrejme prejavujú opuchmi. Môže ísť o ružovku, čo je dermatózne ochorenie príbuzné akné, ktoré sa prejavuje začervenaním kože a tiež aj menším opuchom v oblasti menších pupienkov.

K lokálenmu opuchu prichádza aj pri paraztárnom kožnom ochorení zvanom svrab. Okrem opuchu sa vyskytuje aj začervenanie kože sprevádzané svrbením a tým pádom aj škriabaním, čo väčšinou vedie k zaneseniu infekcie a sekundárnemu zápalu kože. 

Opuch nôh v tehotenstve

preeklampsia v tehotenstve
Opuch nôh pri preeklampsii

Obdobie tehotenstva je výnimočné pre telo ženy. Tehotné majú skúsenosť s opuchom dolných končatín. Je to pomerne častý jav v tomto období. Treba však dať pozor ako tento opuch prebieha a či sa k nemu nepridružili iné sprievodné príznaky. Okrem výskytu bielkovín v moči a vysokého krvného tlaku sa vyskytujú opuchy dolných končatín pri preeklampsii a eklampsii. Preto ak je opuch nôh, členkov a predkolení príliš veľký a zasahuje vyššie pod kolená treba myslieť na preeklampsiu alebo eklampsiu. 

Zápal spolu s opuchom

Zápal a opuch je spojenie ktoré k sebe patrí. Každý zápal sa vyznačuje zvýšeným prekrvením, ktoré má za následok opuch daného miesta. Okrem toho je prítomné začervenanie a lokálne zvýšená teplota aj s bolesťou. Preto je dôležité pri opuchu myslieť aj na prípadný zápal. 

Opuchom sa môže prejaviť aj zápal prsnej žľazy, najmä pri zápale mliečnej žľazy, kedy dôjde k jej upchatiu. Tak isto aj zápal ďasna, jazyka, hrdla napríklad pri laryngitíde, mandlí, hlasiviek, sliznice nosa a prínosových dutín, ucha, očných viečok a vlastne zápal na akomkoľvek mieste sa prejaví opuchom. Preto je pri výskyte opuchu potrebné myslieť aj na možný zápal.

U mužov obzvlášť pozor ak opúchajú semenníky. Vtedy sa môže jednať o prejav ich zápalu alebo nádorového ochorenia. Napríklad u detí, ale aj u dospelých je treba myslieť aj na herniu. Čo je vlastne vyklenutie čreva pri prietrži do mieška

Alergická reakcia a opuch

Uštipnutie včelou a alergia
Alergická reakcia na uštipnutie včelou

Veľmi často vzniká opuch pri alergiách. Ak sa dostane imunitný systém a telo človeka postihnutého alergiou do kontaktu s alergénom, môže niekedy súčasťou neprimeranej reakcie tela byť aj opuch, väčšinou lokálny, ktorý vznikne rozšírením ciev a prienikom krvi do okolitého väziva, takže tam vznikne opuch.

Opuch po uštipnutí hmyzom može mať lokálny prejav. Nebezpečnejší je však anafylaktický šok. Ktorý sa môže prejavovať opuchom očných viečok, pier, slizníc ústnej dutny, jazyka, dýchacích ciest a tým obmedziť alebo úplne zamediť priechod vzduchu do pľúc. Ľudia s alergiou na uštipnutie včelou vedia aký je nebezpečný.

Aj pri problémoch metabolizmu a endokrinologických ochoreniach vznikajú opuchy. Je to či už pri hyperfunkcii štítnej žľazy alebo naopak pri nedostatočnej produkcii hormónov v štítnej žľaze. Prítomné sú napríklad výrazné opuchy na okrajových častiach tela, takže nemusí ísť len o lokálne opuchnutia na tele.Pri Cushingovom syndróme, čo je endokrinologická choroba charakteristická zvýšenou tvorbou kortizolu, sú prítomné opuchy na tvári a najmä opuchy na končatinách.

Lymfedém je ochorenie prejavujúce sa tiež typicky opuchom, najmä končatín. Vzniká následkom nesprávnej funkcie lymfatického systému. Dochádza k hromadeniu tekutiny (lymfy) v niektorej časti tela a v jej tkanivách. Dôsledok je napríklad opuchnutie jednej končatiny, z ktorej je odtok lymfy obmedzený. 

Niekedy sa prejavujú lokálnym opuchom aj nádorové ochorenia v ústnej dutine. Či už ide o nádor priamo v dutine alebo napríklad na pere. Nádorovým procesom môže byť postinutý aj jazyk, krk, krčné mandle, čo sa sprievodne prejaví opuchom. Fajčenie je práve ich najčastejším dôvodom.

Ako sa dá zvládnuť opuch nôh doma

Ako sa dá zvládnuť opuch nôh doma

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Viete, ako vplýva alkoholizmus na zdravie? Viete, ako vplýva alkoholizmus na zdravie?

Mali ste náročný deň v práci a doma vás čaká fľaška dobrého vína? Chuť na jeden, či dva, pohárik vás prenasleduje celou cestou domov? Je tento pocit vábenia len sporadický? Alebo sa v...

Čo si treba predstaviť pod pojmom zapálené hrdlo Čo si treba predstaviť pod pojmom zapálené hrdlo

Obdobie zimy sa podpisuje na našej nálade a aj na zdraví. Epidémie vrcholia a štatistiky chorých sa napĺňajú. Bolesť hrdla je jedným z príznakov, ktorý toto obdobie sprevádza. Čo zápal...

Domácou liečbou na zápal hrdla Domácou liečbou na zápal hrdla

Liečba zápalu hrdla spočíva v správnom odhade, či diagnostike zápalu. A to hlavne z dôvodu, že môže byť spôsobený buď vírusom alebo baktériou. Tu sa liečba jednotlivého typu rozchádza....

Prevencia pred rakovinou krčka maternice Prevencia pred rakovinou krčka maternice

Rakovina krčka maternice je celosvetový problém. Je druhým najčastejším onkologickým ochorením u žien do veku 45 rokov a treťou najčastejšou príčinou úmrtia žien. Len na Slovensku...

Ako rozoznať preeklampsiu v tehotenstve Ako rozoznať preeklampsiu v tehotenstve

Ste tehotná alebo tehotenstvo plánujete? Možno ste už počuli o preeklampsii. Ak nie, tak v nasledujúcom článku nájdete informácie o tom, ako ju rozoznať a včas vyhľadať pomoc. Príčina...

Naposledy aktualizované 23.02.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.