Pomarančová koža: Prečo mám pomarančovú kožu na stehnách či zadku? (+ Štádiá)

Pomarančová koža: Prečo mám pomarančovú kožu na stehnách či zadku? (+ Štádiá)
Zdroj foto: Getty images

Pomarančová koža je prevažne kozmetický problém. Postihuje prevažne ženy. Zhoršuje ju nadváha či obezita, ale nie je podmienkou jej vzniku. Rizikom je nevhodná strava, nedostatok pohybu a samozrejme, aj genetická predispozícia.

Pomarančová koža je typickým príznakom pre celulitídu. To je ochorenie, ktoré trápi počas života väčšinu žien. Najčastejšie sa vyskytuje z dôvodu nerovnomerného a zmeneného hromadenia tuku, najmä v oblasti bokov, stehnách a na zadku.

Zmeny sa týkajú vrstvy pod kožou, kde prebiehajú degeneratívne a dystrofické poškodenia.

Príčinou vzniku nie je nadváha alebo obezita. Ale porucha cirkulácie krvi, lymfy zadržiavanie vody.

Je ale niekoľko štádií vývoja pomarančovej kože, takže nie je vždy hneď rozoznateľná a môže začať pomerne nebadane. Pomarančová koža sa vyskytuje u 9 z 10 žien. Takže ide o pomerne masívny problém, ktorý sa ale dá istou formou korigovať.

Žena si skúša štípacou skúškou či má celilitídu, na stehne a zadku
Štípací test na celulitídu. Zdroj foto: Getty images

Štádiá celulitídy:

  1. nerovnosť pokožky sa objaví iba pri teste, takzvaný štípací test, stlačením kože medzi dvoma prstami
  2. na pokožke je vidieť nerovnosť pri napnutí svalov
  3. viditeľné nerovnosti na koži, bez ovplyvnenia
  4. výrazné nerovnosti, opuchy, aj bolestivosť

Veľakrát je priamy súvis medzi pomarančovou kožou a jedálničkom. Sú určité jedlá alebo potraviny, ktorých nadmerná konzumácia môže napomáhať vzniku pomarančovej kože.

Napríklad, ide o biele pečivo, knedľu, majonézu, cukor, hranolky, údeniny, nezdravá je tiež nadmerná konzumácia klasického oleja, na ktorom sa pečie či vypráža väčšina jedál. Ale tiež veľa kávysladkých nápojov môže škodiť. Namiesto toho je najzdravšou alternatívou čistá voda.

Veľký vplyv na pomarančovú kožu má aj obezita. Pretože, sa tak zväčšuje povrch kože, kde sa môžu deformácie prejaviť, a preto sa odporúča ženám, ktoré trpia týmto symptómom pravidelný pohyb a cvičenie, aby znížili svoju hmotnosť.

Nie je to ale všeliek. Zväčšenie počtu a zväčšenie objemu tukových buniek v podkožnej vrstve je klasickým cvičením len ťažko odstrániteľné. Pomarančová koža sa vyskytuje niekedy aj u mužov, ale trápi najčastejšie ženy.

Ženské stehno, celulitída
Celulitída na stehne. Zdroj foto: Getty images

Celulitída, čo je ochorenie, ktoré je sprevádzané pomarančovou kožou, sa vyskytuje len na určitých partiách tela. Ide najmä o oblasť stehien, sedacích svalov, bruchabokov.

Pričom celulutída pod kožou spôsobuje dystrofiu, čiže degeneráciu a zjazvenie postihnutého tkaniva. Hrbolky, ktoré sa vyskytujú na koži, nie sú spôsobené zbytočnými zásobami tukov, ale ide o zmeny podkožného tukového väziva, ktoré zadržiava vodu v tomto tkanive.

Z hľadiska zdravotníckeho ide skôr o estetický problém. Veľké riziko pre vznik celulitídy a pomarančovej koži predstavuje hladina hormónov v krvi. Aj preto sa najčastejšie objavuje celulitída, napríklad počas obdobia puberty, tehotenstva, menopauzy alebo ak žena užíva hormonálnu antikoncepciu.

Problémom je aj zlá činnosť pečene, nedostatočná funkčnosť lymfatickéhokrvného systému, nadmerná konzumácia alkoholu alebo aj fajčenie.

Niekedy je rizikom aj dedičná predispozícia, ale nie je to vždy tak.

Celulitída, stehná, žena
Vznik celulitídy podmieňuje viacero rizikových faktorov. Zdroj foto: Getty images

Rizikové faktory pre vznik celulitídy:

  • dedičná predispozícia
  • hormonálne poruchy, nerovnováha
  • hormonálna antikoncepcia, liečba
  • sedavý spôsob života, nedostatok pohybu
  • sedavé zamestnanie
  • tesné oblečenie (zníženie prekrvenia kože)
  • stres
  • alkohol
  • kofeín
  • fajčenie
  • nevhodná strava (nasýtené tuky), biele pečivo, cukor 
  • nedostatok vitamínov a prvkov
  • zhoršená cirkulácia krvi a lymfy v koži

Pomarančová koža pri celulutíde sa začína prejavovať najprv len na pohmat, neskôr aj bez stlačovania kože. Pričom, pokiaľ sú už nerovnosti hrubé, takáto pomarančová koža je prakticky neliečiteľná. V skorších štádiách sa dá celulitída a jej príznaky zmierniť, či už zmenou stravovania, zdravším pohybom, ale aj rôznymi masážami, saunovaním či aplikovaním špeciálnych krémov. Ide o dlhodobú liečbu.

Infografika znázorňuje rizikové faktory vzniku celulitídy a to čo pri nej naopak pomáha
Rizikové faktory pre vznik celulitídy a čo pri nej môže pomôcť
fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané