späť na zoznam príznakov

Suchá koža

Suchá koža

Suchú kožu má na svedomí vplyv počasia. Iný príklad je pôsobenie chemických látok a hygienických potrieb. Vysúša ju prehnaná hygiena. Inú skupinu tvoria ochorenia, nie len kože, ale aj ostatných častí tela.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s suchou kožou

Suchá koža patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: sebostáza
V obsahu nájdete:


Suchá koža môže byť prejavom genetických predispozícii, pretože niektorí ľudia majú viac suchú a iní ľudia zas viac mastnú pokožku. Sebostáza, označuje stav, zníženej tvorby kožného mazu, to spôsobí vysúšanie pokožky.

Suchá koža vzniká aj pri nedostatku minerálov či vitamínov v tele a tiež pri dehydratácii. Vplyv na pokožku má aj vek. Pokožka starne a stráca svoju prirodzenú elasticitu a celkovú kondíciu, vysúša sa. Najlepšie je tento jav pozorovať na pokožke tváre. Kde sa tvoria vrásky.

Najčastejšie prejavy suchej kože:

  • koža praská
  • prítomné sú trhliny
  • šupiny na koži (napríklad biele), ich odlupovanie
  • zhrubnutie kože
  • svrbenie, štípanie, pálenie
  • začervenanie naznačuje zápal
  • pri zápale môže mokvať

Vplyv prostredia

Kožu vysúša aj extrémne teplé, studenésuché vonkajšie prostredie a veterné počasie. Okrem počasia podobne vplýva aj klimatizácia. V tomto prípade by sa mali používať hydratačné, čiže zvlhčujúce krémy.

Najviac trpí pokožka, ktorá je vystavená priamemu pôsobeniu vplyvov. Suchá koža býva hlavne na tvári, nose, ušiach, okolo očí. Prípadne sa suší pokožka rúk, prstov.

Spôsobiť ju môžu aj dráždivé látky. Negatívne pôsobí aj časté umývanie, kúpanie v horúcej vode, dezinfekčné prostriedky s obsahom alkoholu, ale aj niektoré mydlá a iné kozmetické prostriedky.

krém na namáhanú pokožku
Dôležité je správne ošetrenie zaťaženej pokožky. Potrebné sú vhodné krémy, ale aj vazelína.

Povolania, ktoré si vyžadujú časté umývanie rúk, sa vyznačujú tým, že ich pracovníci majú suchú a popraskanú pokožku na rukách. Niekedy sa koža vysúša extrémne a pridružia sa nepríjemné pocity, bolesť v podobe pálenia, pichania.

Zvýšená starostlivosť o pokožku je potrebná, aby sa zabránilo jej vysušeniu a následným komplikáciám. Ako môže byť aj praskanie a zápal kože. Dôležitá častá hydratácia, krémovanie. Treba je myslieť aj na dostatočný pitný režim.

Vysúšanie kože pri ochoreniach

Suchá pokožka môže byť symptómom ochorenia. Najčastejšie sa suchá koža vyskytuje pri kožných chorobách. Ale ako príznak sa prejavuje aj pri ochoreniach iných telových systémov. 

Jednou príčinou je lupienka

Pri lupienke je suchá koža hlavnou známkou choroby. Lupienka je neinfekčné kožné ochorenie, ktoré je vrodené a človek tak nemôže ovplyvniť jeho vznik. Odborne sa nazýva psoriáza

Pri lupienke sa vytvára na koži suchýšupinatý povrch, najmä tam, kde sa koža neobnovuje tak pravidelne ako na iných častiach tela. Príkladom je suchá koža v okolí kĺbov, lakťov, chrbtu, často aj vo vlasatej časti hlavy. O lupienke sa dočítate viac v samostatnom článku.

Lupiny

Ochorením kože sú aj lupiny, čo sú vlastne odumreté šupinky kože. Vyskytujú sa na tele bežne, ale pri lupinách je ich množstvo vysoké a viditeľné. Najčastejšie lupiny trápia ľudí vo vlasoch a s problémom dokonca aj v prípade príliš mastnej koži.

Plesňové ochorenie kože

Suchá koža na nohe, päte, či medzi prstami pri plesňovom zápale pokožky
Na plesňové ochorenia často trpí pokožka nôh

Kožným ochorením, ktoré je typické suchou kožou, svrbením a začervenaním kože je mykóza. Ide o hubové ochorenie spôsobené plesňami. Medzi známe ochorenie patrí napríklad Pityriasis versicolor.

Mykózou trpia najčastejšie partie, ktoré sú vystavené nadmernej vlhkosti. Ako je to napríklad v pracovnej obuvi. Mykóza a vysušenie kože sa vyskytuje na nohách a na pokožke medzi prstami, ale aj na päte.

Príkladom iných ochorení kože je napríklad seboroická dermatitída. Najčastejšie sa vyskytuje vo vlasovej časti pokožky, ale aj v oblastiach nosa, v podpazuší a niekedy aj na hrudníku. Ide o zápalové ochorenie. 

Ostatné ochorenia, ktoré sa prejavujú suchou kožou

Aj niektoré ochorenia imunitného systému sa prejavujú na pokožke, napríklad ekzém. Je to napríklad atopický ekzém, čo je ochorenie imunitného charakteru, ktoré vznikne genetickou odchýlkou a prejavuje sa aj svrbením kože.

Niekedy môže byť príznakom dráždenia alebo zápalu nervu. Prejavom je suchá pokožka, ktorá je zároveň hladká a vlasy a nechty sú pri tomto nervovom ochorení nadmieru lámavé.

Kondícia pokožky odzrkadlí aj funkciu obličiek. Pri ochoreniach obličiek je jedným prejavom aj suchá koža. Dochádza k tomu zvlášť pri alkoholovej neuritíde spôsobenej nadmernou konzumáciou alkoholu. Negatívne na pokožku vplýva aj fajčenie. 

Problém so suchou kožou majú aj ľudia trpiaci na cukrovku. Spôsobuje ju aj diabetická neuropatia, čo je postihnutie nervov pri cukrovke, konkrétne ich štruktúry a tiež aj funkcie.

Keďže je koža veľmi závislá aj od krvného obehu, vplývajú na ňu viaceré ochorenia žílcievneho systému. Napríklad je suchá pokožka typická pre ischemickú chorobu dolných končatín, kedy dochádza k nedokrveniu nôh a koža je suchá a stráca aj ochlpenie.

Z dôvodu porúch žíl alebo tepien vznikajú aj tzv. Bercové vredy, kedy dochádza k chronickému defektu kože, následným odumretím tohto tkaniva a v poslednom štádiu aj k jeho rozkladu.

Nedostatok hormónov v tele, napríklad pri hypotyreóze, čiže poruche štítnej žľazy, sa prejavuje tiež na pokožke. Tá je najprv suchá len čiastočne, ale pokiaľ ochorenie postupuje ďalej, suchá koža sa dokonca odlupuje a môže byť nažltnutá.

Avšak, suchá koža je prítomná aj pri hypertyreóze. Čo je vlastne stav, kedy štítna žľaza tvorí nadbytok hormónov. Prítomné sú príznaky ako suchá koža, aj na hlave, lámavé a krehké vlasy, zhrubnutie pokožky na nohách a chodidlách. Okrem toho sa môže prejaviť ochorenie štítnej žľazy aj na váhe, a to buď nárastom alebo naopak úbytkom. 

Suchou a drsnou pokožkou sa prejavuje aj metabolická choroba zvaná fenylketonúria. Čo je dedičná choroba spôsobená poruchou metabolizmu aromatických kyselín, kedy nedochádza k premene aminokyselín.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny suchej kože
Suchá koža má tieto najčastejšie príčiny

Suchá koža súvisí aj s dehydratáciounadmerným výdajom tekutín z organizmu. K tomu dochádza pri hnačke a pri vracaní. Vyskytuje sa napríklad pri zápaloch čreva, ktoré sprevádzajú hnačky a zvracanie.

Koža môže byť suchá aj pri nedostatku výživy a živín alebo pri nevhodnom stravovaní. To je časté najmä pri poruchách výživy, napríklad pri anorexii. Anorexia je duševné ochorenie a porucha príjmu potravy, kedy človek odmieta jedlo a tak sa pripravuje aj o dôležité živiny či vitamíny pre pokožku.

Podobne je to aj pri bulímii. Dochádza k tomuto javu a tiež k dehydratácii. Keďže pri tomto ochorení sa striedajú záchvaty nadmerného jedenia s vyvolávaním vracania či hnačiek.

Suchá koža u detí

Suchá koža na nohe novorodenca, dojčaťa
Koža u novorodencov a dojčiat nie je ešte vyvinutá, treba jej venovať zvýšenú starostlivosť

U novorodencov a u dojčiat je pokožka suchá, lebo ešte nemá vyvinutú vlastnosť viazať vodu, mazové žľazy neplnia svoju úlohu naplno. Ochranná funkcia sa musí dostatočne vyvinúť a do tej doby je potrebná zvýšená starostlivosť.

Pokožka u detí je citlivá, a to viac ako u dospelého. Preto sa odporúča starostlivý výber hygienických potrieb, pomôcok. Rovnako je dôležitá dostatočná ochrana pokožky vzhľadom na počasie.

Dehydratácia u detí vzniká rýchlo. Suchá pokožka, vysušené pery môžu byť jej prvým prejavom. Pitný režim treba dodržiavať, pri záťaži a zvýšenej strate tekutín zvýšiť. K vyšším stratám tekutín dochádza v horúčavách, pri horúčke, vracaní alebo hnačke.

Ale aj v detskom období je potrebné myslieť na ostatné príčiny. Odborné vyšetrenie je potrebné, ak ťažkosti pretrvávajú, zhoršujú sa, pridružia sa komplikácie alebo celkové príznaky.

Video o najčastejších príčinách suchej kože

Video o najčastejších príčinách suchej kože

Ďalšie zaujímavé zdroje

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči suchá koža?

Liečba

Lieky na suchú kožu bez predpisu

BALMANDOL OLEJ 1X225ML/300MG SPIRIG PHARMA AG, EGERKINGEN BALMANDOL OLEJ 1X225ML/300MG

Balmandol sa môže použiť i bez odporučenia lekára ako doplnková liečba kožných chorôb, ktoré sprevádzajú prejavy suchej kože s praskajúcou alebo...

AL LECIDERM PACK TELOVA PENA+MAST OMEGA PHARMA AL LECIDERM PACK TELOVA PENA+MAST

Liečivá telová pena bola vyvinutá špeciálne pre ošetrenie suchej a popraskanej pokožky. Je vhdná pre citlivú pokožku, psoriatikov a atopikov....

BIODERMA ATODERM GÉL DOUCHE 500ML LABORATOIRE BIODERMA BIODERMA ATODERM GÉL DOUCHE 500ML

Jemný sprchový gél s osviežujúcou vôňou na suchú až veľmi suchú pokožku. Bioderma Atoderm sprchový gél pre citlivú a suchú pokožku. Je...

Spirularin gél na suchú pokožku a nohy 100ml Ocean Pharma GmbH Spirularin gél na suchú pokožku a nohy 100ml

Intenzívna starostlivosť pre suchú pokožku a nohy. S aktívnou ochranou mikroriasami a prirodzenou mikrobiologickou inhibíciou.

BASIC90 masť 50ml PHARMALINK BASIC90 masť 50ml

BASIC 90 mast je bez konzervačních látek a parfemace, vhorná na všechny typy pokožky.

BIODERMA Atoderm krém 200ml BIODERMA LABORATOIRE BIODERMA Atoderm krém 200ml

Atoderm Krém vďaka výživným a obnovujúcim aktívnym zložkám spevňuje kožnú bariéru a tým zabraňuje prieniku dráždivých látok. ...

Ukázať všetky lieky na suchú kožu bez predpisu

Všetky lieky

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ? Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ?

Výskyt ekzémov vo svete celosvetovo narastá . Ich nárast súvisí s neustálym zhoršovaním podmienok životného prostredia, kvality potravín, používaním kozmetických a čistiacich...

Blíži sa leto a vás trápi alergia na slnko? Blíži sa leto a vás trápi alergia na slnko?

Slnko je hviezda, ktorej vďačíme za život v podobe v akej ho poznáme. Vyžaruje z nej svetlo a teplo, ktoré tak milujeme. Napriek atmosférickej bariére však na Zem dopadá aj nebezpečné...

Je alergia na chlad skutočne alergiou? Je alergia na chlad skutočne alergiou?

Pod pojmom alergia si väčšina z nás predstaví svrbivú vyrážku na koži, žihľavku, opuch či kýchnutie. Ide o precitlivosť organizmu na cudzorodé látky - alergény pri opätovnom styku s...

Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti

Príznaky poruchy činnosti štítnej žľazy majú telesnú aj duševnú stránku. Nefunkčná štítna žľaza môže produkovať nadbytok hormónov alebo je jej funkcia nedostatočná. Symptómy hypertyreózy...

Aké sú najčastejšie príznaky dehydratácie? Aké sú najčastejšie príznaky dehydratácie?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

Naposledy aktualizované 06.03.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Zuzana Martinkovie 25.11.2017 22:06

suché až ekzematické škvrny pod kolenami a v jamkách na rukách a šupinky po celom tele

Čo mi pomohlo

garnier repairing care - ten bordový od notina

maria 11.12.2017 15:28

mne pomohol so suchymi miestami na pleti bepanthen.