späť na zoznam príznakov

Svalové kŕče

Svalové kŕče

Svalové kŕče sa prejavujú ako mimovôľové sťahy svalov. Ich príčina nie je vždy úplne známa. Môžu sa vyskytnúť aj ako následok a mnohokrát aj ako prvý prejav iného ochorenia. Najčastejšie sa vyskytujú u starších ľudí a u žien v tehotenstve.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Svalové kŕče patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: krampus
V obsahu nájdete:


Rozdeľujeme ich na primárne svalové kŕče, kedy môžu byť bežnou reakciou na preťaženie určitého svalu alebo svalovej skupiny. Napríklad pri nadmernej fyzickej či športovej činnosti. Ako sekundárne svalové kŕče sú prejavom nejakého základného ochorenia, napríklad ochorenia obličiek, poruchy elektrolytov, pri cukrovke alebo aj pri ochoreniach pečene.

Primárne a sekundárne svalové kŕče

Svalový kŕč odborne nazývaný aj krampus, je vlastne vôľou neovládané sťahovanie svalu alebo skupiny svalov. Tieto kŕče môžu vznikať ako následok neznámej príčiny. Vtedy ich nazývame primárne. Ich výskyt je pomerne častý. Odhaduje sa, že počas života má skúsenosť s nimi až 75 % populácie.

Ak je ale svalový kŕč následkom nejakého známeho ochorenia, tak mu hovoríme, že je sekundárny. Najčastejšie sa vyskytujú pri cukrovke, ochoreniach pečene (cirhóza), nedostatočnej obličkovej činnosti, u dialyzovaných pacientov, pri poruchách elektrolytov. Ďalej sú prítomné u pacientov s ochoreniami štítnej žľazy, ako následok neurologických ochorení a aj ako následok užívania liekov.

U detí sa vyskytujú aj takzvané febrilné kŕče, ktoré majú súvis s horúčkou a po jej znížení ustupujú.

Kŕče svalov môžu byť lokálne, ktoré postihujú len určitý sval alebo skupinu svalov. Druhou skupinou sú kŕče generalizované, čiže celotelové kŕče svalstva, často krát sprevádzané bezvedomím.

Primárne príčiny svalových kŕčov

Ako už bolo napísané, tak nie sú prejavom ochorenia. Po vyšetreniach teda nie je známa žiadna diagnóza. Ich výskyt je aj u zdravých ľudí. Medzi rizikové skupiny patrí:

  • vek nad 50 rokov
  • v tehotenstve sú 7x častejšie
  • plochá noha
  • bolestivé kožné ochorenie, varixy na dolných končatinách
  • konzumácia alkoholu

Svalové kŕče v pokoji bývajú prítomné u väčšiny ľudí v noci (asi 70 % prípadov). Cez deň sa

svalové kŕče pri športe najčastejšie u futbalistov
Kŕč svalov predkolenia pri futbalovom zápase

vyskytujú v nižšej miere. Ako hlavné svalové partie bývajú posihnuté svaly nôh, lýtka, stehenné svaly. Nočné svalové kŕče majú za výsledok zhoršenú kvalitu spánku.

Ich príčinou je aj svalová námaha, športová aktivita a ako dôsledok nadmerného zaťaženia svalstva kŕče svalov. Ovplyvňuje ich aj únava, alebo vyčerpanie. Najčastejšiu skúsenosť s nimi majú futbalisti.

Prítomné môžu byť aj pri dehydratácii ako následok hnačky alebo pri práci v príliš horúcich podmienkach. Rovnako ich výskyt ovplyvňuje aj nedostatok niektorých minerálov, medzi hlavné patrí horčík.

Sekundárne svalové kŕče

Bývajú príčinou známeho ochorenia. Niekedy sú ich prvým príznakom a pri pátraní po príčine sa zistí, že ich vyvolávateľom je práve nejaké zatiaľ nezistené ochorenie.

Neurologické ochorenia a kŕče

Svalové kŕče sú typické pre viaceré nervové ochorenia, napríklad aj pre epilepsiu. Ide o chorobu, ktorá sa prejavuje epileptickými záchvatmi. Počas nich dochádza práve k svalovým kŕčom a pri generalizovanej forme tiež k spomínanému bezvedomiu. 

V niektorých prípadoch myopatie, najmä pokiaľ ide o svalovú dystrofiu, čo je jedna z jej foriem, sa objavujú svalové bolesti a tiež svalové kŕče a táto choroba je častá najmä u detí v predškolskom veku. Iným príkladom je amyotrofická laterálna skleróza (ALS).

Svalové kŕče, ale aj znížená citlivosť napríklad na rukách a nohách sa prejavujú aj pri zápale nervov, čiže neuritíde. Časté sú aj pocity brnenia, stuhnutia alebo pálenia postihnutej končatiny a prítomná je aj svalová slabosť.

Problémy s ovládaním a koordináciou pohybov majú aj ľudia s Parkinsonovou chorobou, ktorá vzniká v dôsledku úbytku mozgových buniek. Na začiatku sa prejavuje jemnými svalovými kŕčmi, ktoré potom prerastú do stuhnutia aj trasenia svalstva.

Svalové kŕče, cievy, metabolizmus

Pri niektorých chorobách ciev môžu vznikať problémy najmä v končatinách. Napríklad pri ischemickej chorobe dolných končatín dochádza k poruchám prekrvenia najmä na konci dolných končatín a človek trpí svalovými zášklbmi a kŕčmi.

Ako sekundárne sa vyskytujú napríklad pri fenylketonúrii, čo je metabolická porucha aromatických kyselín ovplyvnená najmä dedičnými predispozíciami. Pri celiakii ako dôsledok problémov so vstrebávaním živín a rôznym kostným a pohybovým poruchám.

Aj pri infekčných ochoreniach

Opistotonus pri tetane ako kŕč svalov
Opistotonus je typyckým kŕčom svalov tela pri ochorení tetanus

Viaceré infekčné ochorenia sa môžu prejavovať problémami so svalstvom. Pri zápale mozgových blán sa môže infekcia dostať do celého tela a človek môže pociťovať bolesti svalov a niekedy aj kŕče v svaloch. Dobrým príkladom je aj tetanus.

Pri infekcii pásomnicou nastáva ochorenie zvané tenióza a postihuje primárne tráviacu sústavu. Pásomnica žije v čreve hostiteľa. Pokiaľ sa infekcia rozšíri aj do mozgu, nastávajú poruchy videnia, bolesti hlavy, psychické poruchy a kŕče.

Kŕče pri oslabenej imunite

Vážnou parazitárnou infekciou je aj toxoplazmóza, ktorá má vážnejší priebeh u ľudí s oslabenou imunitou. Typické sú bolesti hlavy, malátnosť a môže dôjsť aj k napadnutiu mozgu, poruchám vedomia, čiastočnej obrne a kŕčom.

U ľudí s ochorením AIDS, čo je ochorenie imunitného systému, ktoré spôsobuje vírus HIV. Môžu sa prejavovať  sa v prípade komplikácii, kedy postihnú človeka rôzne neuropsychiatrické poruchy a poruchy vedomia.

Lieky, alkohol, drogy v súvislosti so svalovými kŕčmi

Zvláštnou skupinou sú kŕče, ktoré sa vyskytujú na základe užívania liekov. V minulosti k nim dochádzalo napríklad pri užívaní diuretík, čo sú lieky na odvodnenie. V dnešnej dobe sa jedná hlavne o statíny a fibráty, ktoré sú určené na liečbu zvýšenej hladiny cholesterolu.infografika o svalových kŕčoch

Treba spomenúť aj to, že svalové kŕče sú často príčinou dlhodobého alkoholizmu. Rovnako sa vyskytujú aj pri zneužívaní iných návykových látok a častý výskyt svalových kŕčov je aj v prípade predávkovania, čiže intoxikácie liekmi. Ďalším prípadom je, kedy k nim dochádza napríklad pri otravách hubami.

Svalové kŕče v nohách a ich príčiny, liečba a prevencia

Svalové kŕče v nohách a ich príčiny, liečba a prevencia

Ďalšie zaujímavé zdroje

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči svalové kŕče?

Liečba

Lieky na svalový kŕč bez predpisu

MAGNESIUM 250 GENERICA TBL. 30 Generica MAGNESIUM 250 GENERICA TBL. 30

Minerálny prípravok s obsahom horčíka. Prípravok sa používa na doplnenie dennej dávky horčíka.  

BIO-MAGNEZIUM 30TBL Pharma Nord BIO-MAGNEZIUM 30TBL

Dôležitosť horčíka pre ľudské zdravie spočíva v tom, že je súčasťou viac než 300 enzymatických systémov, z nich niektoré sú nevyhnutné pre...

MAGNÉSIUM RAPID SPREJ 100ML MAGNÉSIUM RAPID SPREJ 100ML

Prípravok obsahuje prírodné magnézium s garanciou farmaceutickej kvality, ktoré je absorbované kožou a okamžite preniká do buniek:

Magnesium B6 60tbl Walmark Walmark Magnesium B6 60tbl

Laktát horečnatý dihydrát - organická forma Mg2+. Magnesium pre nervový a svalový systém. Magnesium pre zdravé kosti a zuby.  

Ukázať všetky lieky na svalový kŕč bez predpisu

Všetky lieky

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Hyperventilácia - nie len sťažené dýchanie a tŕpnutie tváre, rúk, nôh až svalové kŕče Hyperventilácia - nie len sťažené dýchanie a tŕpnutie tváre, rúk, nôh až svalové kŕče

Hyperventilácia potrápi telo aj dušu. Pokorí človeka za pár minút, ak ju nezvládne hneď na začiatku. Stŕpne z nej telo, končatiny, svaly budú v kŕči. Dýchavičnosť a búšenie srdca navodia...

Tetánia či tetanický syndróm, čo o nej vieme, aké má príznaky? Tetánia či tetanický syndróm, čo o nej vieme, aké má príznaky?

Bolesť hlavy, vyčerpanosť, úzkosť, tŕpnutie tela, ale aj bolesť na hrudi či búšenie srdca. Tieto a ďalšie príznaky sa dajú zhrnúť pod pojem tetanie. Viac informácií uvádzame v článku o...

Aké sú najčastejšie príznaky dehydratácie? Aké sú najčastejšie príznaky dehydratácie?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

Dehydratácia u detí môže byť nebezpečná Dehydratácia u detí môže byť nebezpečná

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Ako rozoznať preeklampsiu v tehotenstve Ako rozoznať preeklampsiu v tehotenstve

Ste tehotná alebo tehotenstvo plánujete? Možno ste už počuli o preeklampsii. Ak nie, tak v nasledujúcom článku nájdete informácie o tom, ako ju rozoznať a včas vyhľadať pomoc. Príčina...

Naposledy aktualizované 23.02.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.