späť na zoznam príznakov

Svrbenie kože

Svrbenie kože

Svrbenie kože môže byť spôsobené lokálnym vonkajším podnetom na kožu, prípadne reakciou nervov v mieste podráždenia, ale môže ísť aj o príznak nejakého vážnejšieho ochorenia. To najmä v prípade, ak svrbenie vzniklo bez zjavnej príčiny a sprevádzajú ho aj iné symptómy v organizme. Navyše intenzívnym svrbením je človek nútený tento stav upokojiť poškrabaním sa, čo môže niekedy spôsobiť poranenia pokožky, najmä pokožky hlavy a pokožky chrbta.


Je svrbenie kože na celom tele alebo len lokálne?

Medzi vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú lokálne svrbenie (napríklad na nohách, rukách, bruchu, krku, hlave alebo chrbte), patria obvykle poštípania alebo pohryznutia hmyzom, bodnutia od hmyzu, prípadne podráždenie nejakou chemickou látkou. Svrbenie bez zjavnej vonkajšej príčiny je ale problematické a prejavuje sa obvykle nielen na jednom mieste, niekedy dokonca po celom tele. V tomto prípade sa dá uvažovať o rôznych dermatologických, infekčných či nervových ochoreniach.

Podľa iných symptómov a rozsahu svrbenia je možné určiť, či ide o systémové ochorenie, ktoré postihuje celé telo a jeho prejavy sú generalizované, alebo ide len o lokálny zdravotný problém, ktorý súvisí s určitou oblasťou tela. Liečba svrbenia obvykle spočíva najmä v odstránení príčiny, ale zároveň sa podávajú ľuďom, ktorých trápi intenzívne svrbenie kože aj medikamentózne prípravky, ktoré toto svrbenie tlmia, aby sa zabránilo škrabaniu a zraneniam kože.

Medzi časté príčiny patria aj alergie

Časté svrbenie kože sprevádza napríklad rôzne alergie, ktoré môžu vzniknúť na základe vonkajšieho podnetu aj bez vedomia postihnutého človeka. Svrbením sa môžu v určitých miestach prejavovať aj ochorenia žlčového charakteru, pokiaľ sa žlč hromadí v krvnom obehu, prípadne ak dochádza k poruchám lymfatického systému alebo vylučovacieho systému, čiže ide o podnety z podkožných oblastí. So svrbením sa často vyskytujú aj rôzne iné príznaky.

Problémom sú aj alergie, ktoré sa prejavujú napríklad problémami na koži, plným nosom alebo nadmerným slzením z očí. Ide v podstate o precitlivenosť na niektoré látky a alergie sú ochorenie imunitného systému, ktorý na tieto látky prehnane reaguje. Niekedy je možné svrbenie kože pozorovať aj pri cukrovke, môžu sa vyskytnúť aj kožné infekcie, výnimočne je aj súčasťou niektorých ochorení lymfatického systému, napríklad pri Hodgkinovom lymfóme.

Mykóza a svrbenie kože
Za svrbením pokožky môžu byť aj mykózy

Červené flaky ukážu na žihľavku

Veľmi častou príčinou svrbenia pokožky sú kožné ochorenia, napríklad mykózy. Mykózy spôsobujú rôzne druhy húb a plesní a podľa pôvodcu je možné rozoznať viacero druhov mykóz, pričom najčastejšie sú dermatofytózy. Problémom je aj kožné ochorenie žihľavka, pre ktoré je typická začervenaná koža s malými pupienkami a svrbenie je lokálne práve v tejto začervenanej oblasti. Problém spočíva priamo v kožných bunkách a ich reakcia môže byť aj imunologická.

Podobne kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje svrbením pokožky, je aj lupienka. Lupienka patrí vôbec medzi najčastejšie ochorenia a sú pre ňu typické červené zápalové ložiská, šupiny na koži a tiež začervenaná koža, ktorá človeka svrbí. Mladé ženy postihuje aj periorálna dermatitída, čo je chronické kožné ochorenie, ktoré poškodzuje najmä vzhľad kože. Ochorenie je charakteristické výskytom menších pupienkov, začervenaním a bolesťou kože.

Vyrážky alebo bez vyrážok?

Ochorením kože, ktoré môže byť aj dedičné, je tzv. EBA, čiže epydermolysis bullosa, ako sa ochorenie odborne nazýva. Má viacero rôznych foriem, ktoré môžu byť nezápalové ale aj zápalové a spoločným znakom je výskyt pľuzgierov. Svrbenie pokožky je typické aj pre zápal žíl, najmä na dolných končatinách, kedy dochádza k zápalu aj stvrdnutiu žily a v mieste zapálenia je koža bolestivá, lokalita zápalu je teplejšia na dotyk a ochorenie postihuje najmä dospelých.

Pokiaľ dochádza k zvýšenému výskytu vyrážky, je možné uvažovať napríklad aj o ovčích kiahňach, ktoré sprevádza tiež pomerne intenzívne svrbenie. Najčastejšie postihuje ochorenie deti, ale niekedy aj dospelých a nebezpečné je najmä zoškrabanie si vyrážky, po ktorej vzniká jazva. Šarlachové vyrážky sa vyskytujú pri infekčnom ochorení známom ako šarlach, ktoré spôsobuje baktéria Streptococcus pyogenes a najčastejšie má ochorenie priebeh tzv. šarlachovej angíny.

Pásový opar
Ak má človek pásovy opar, svrbenie bude dôverne poznať

Pozor na infekcie

Veľmi často je svrbenie spôsobené aj viacerými infekčnými ochoreniami, ktoré môžu pôsobiť ľubovoľne v organizme. Napríklad pri taenióze, čo je ochorenie spôsobené prítomnosťou pásomnice v tele človeka, sa prejavuje infekcia aj svrbením kože. Svrbením aj začervenaním pokožky sa môže ohlásiť u človeka aj kvasinková infekcia, ktorá spôsobuje zápaly najmä na kožných záhyboch, pričom súčasťou prejavov sú napríklad aj tvorba pľuzgierov alebo menších pupienkov.

Vírusové infekčné ochorenie, ktoré sa tiež vyskytuje pomerne často u mladých ľudí, je aj opar, ktorý spôsobujú herpetické vírusy. Najčastejšie je pálenie a svrbenie kože a výskyt pľuzgierov. Formou takéhoto ochorenia je aj pásový opar. Viaceré parazitárne kožné infekcie sa tiež prejavujú svrbením na koži, napríklad svrab, ktorý spôsobuje podkožka svrabová, ktorá sa priamo dostáva do podkožných vrstiev, kde sa množí. Je to typické ochorenie spôsobené nízkou hygienou.

Môžu za tým byť aj pečeň, obličky aj imunita

Svrbenie pokožky môže trápiť aj ľudí s ochorením v tráviacej alebo vylučovacej sústave. Napríklad pri cirhóze pečene, kedy dochádza k nekróze pečene a k tvorbe väziva v nej, môže byť na pokožke niekedy prítomné škrabanie bez zjavnej príčiny. Nadmerne svrbí koža aj pri iných problémoch pečene, napríklad pri vysokom cholesterole. Pri zápale obličiek, ktoré sa neliečili alebo sa neskoro liečili, sa môže dlhodobo vyskytovať svrbenie v prípade ich zlyhávania a to tak pri akútnom ako aj chronickom zlyhávaní.

Pokiaľ sa vyskytuje so svrbením aj ekzém, môže ísť o atopický ekzém, čo je imunitné ochorenie:

  • vznikajúce na základe vrodenej genetickej predispozície
  • ktoré postihuje deti, ale ak sa prenesie do dospelosti, je už celoživotným problémom
  • typické najmä svrbením v noci
  • ktoré má štádia vzplanutia a štádia upokojenia prejavov

A čo svrbenie pokožky v tehotenstve?

Počas tehotenstva je svrbenie kože pomerne bežná záležitosť a netreba v tom primárne hľadať hneď nejaký väčší problém. Hormonálne zmeny, ktoré počas tehotenstva prebiehajú, prinášajú určitý druh nepohodlia a tak môžu ženy pociťovať svrbenie najmä v oblasti dlaní, rúk, chodidiel a na brušku. Najčastejšie svrbí okolie brucha a prsníkov v dôsledku ich zväčšovania, na čo reaguje pokožka vznikom strií, čo sú menšie jazvy. Riešením je používanie špeciálnych krémov a iných prípravkov.

Okrem strií môže byť za svrbením v tehotenstve aj tzv. tehotenská dermatóza, ktorá má viacero foriem:

Druhy tehoteských dermatózOveľa vážnejšie je, ak sa vyskytujú príznaky, ktoré poukazujú na tehotenskú cholestázu, čo je ochorenie pečene sprevádzané aj únavou, tmavým sfarbením moču, svetlým sfarbením stolice a nechutenstvom. Tejto chorobe sa niekedy hovorí aj tehotenská žltačka a prejavuje sa najmä veľmi intenzívnym svrbením na dlaniach a chodidlách. Pre tehotnú nehrozia z choroby príliš veľké problémy, ale naopak pre plod môže mať táto choroba až fatálne následky, napríklad predčasný pôrod či úmrtie v maternici.

Dermatológ o možných príčinách svrbenia pokožky

Dermatológ o možných príčinách svrbenia pokožky

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aj Vás trápia suché lakte? Nerobte si z toho ťažkú hlavu, povieme Vám ako na ne Aj Vás trápia suché lakte? Nerobte si z toho ťažkú hlavu, povieme Vám ako na ne

Krásna pokožka je snom každej z nás. Potrpia si na ňu dokonca aj muži. Na to, aby sme ju udržali krásnu a jemnú jej však musíme venovať dostatočný čas a potrebnú starostlivosť ....

Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde? Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Každý z nás by chcel vyzerať dobre a preto často navštevujeme kadernícke salóny. Estetická stránka je pre dnešný život ľudí veľmi dôležitá. Neraz je...

Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ? Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ?

Výskyt ekzémov vo svete celosvetovo narastá . Ich nárast súvisí s neustálym zhoršovaním podmienok životného prostredia, kvality potravín, používaním kozmetických a čistiacich...

Osýpky alebo ovčie kiahne? Tu je návod ako ich ľahko rozoznať Osýpky alebo ovčie kiahne? Tu je návod ako ich ľahko rozoznať

Únava , neskôr vzostup teplôt s následným kožným výsevom . Sú to symptómy spoločné pre dve závažné, vysokovirulentné infekcie typické pre detský vek . Ako ich od seba odlíšiť?...

Je to kurie oko alebo vírusová bradavica? Je to kurie oko alebo vírusová bradavica?

Vyskytujú sa prevažne na tvári , krku , rukách , chodidlách ale môžu sa objaviť kdekoľvek inde na tele .  Pôsobia rušivo, neesteticky a spôsobujú bolesť v mieste, na ktorom sa...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Dobrý deň - Terka 02.02.2018 08:44

Dobrý svrbí ma cele telo a neviem z čoho, vadí mi to aj pri práci co mam robiť poraďte mi

Čo mi pomohlo

Neskúšala som ešte nič len krémy ale nepomáha nic

ekzém od bábätka po 25 - Eva Matejčíková 28.12.2017 11:41

Silné šupinkovité červené škvrny na líci a krku, v záhyboch rúk a kolien

Čo mi pomohlo

protopan box najmä telové mlieko na premasťovanie pokožky a vylúčenie čokolády, kakaa a mandarínok z jedálnička

Svrbenie - Stefan 07.01.2017 12:55

Ja mam ten isty problem ako pani Gabriela a začinam byt z toho bezradny lebo tito chripkovy doktori čest vynimkam malokedy dokazu prist na to čo vlastne človekovi je. To svrbenie trva tak mesiac a pol bez vonkajšich priznakov potom pominie a za par mesiacov sa to opakuje kožna doktorka mi nepomohla momentalne to riesim s alergologickou ale mam taky pocit ze to bude v niečom inšom. Najlepsie bude asi začat kompletnymi krvnymi vysledkami

babi ele 17.04.2017 16:25

Ja so svrbením zápasímuž niekoľko rokov. Začalo to na koži prsníkov, rozšírilo sa to na brucho a oblasť okolo pása. Prešla som všetkými možnými ambulanciami, nakoniec imunologická kožná, nezistili nič. Vraj to môže byť aj od sttresu. Jediné, čo mi uľaví, je masť Belogent, mám aj tabletky, ale tie neberiem, kvôli chorému žalúdku. Teraz mi začala písať dcéra, že ju tak svrbí celé telo, že nemôže spávať. Má aj vyrážky a tiež lekári nevedia, čo s tým. Znepokojuje ma to, lebo za tým musí byť skrytá príčina, ktorá môže byť aj závažná a bez liečenia ktovie, čo sa z toho môže vyvŕbiť.

Už nevladzem - Gabriela 30.09.2016 13:34

Už hádam druhý mesiac má svrby celé telo...bola som na možnom dali mi mastičku, a lieky na upokojenie..a umývam sa v hypermangane ..no a nic mito nepomohlo....keď ma to začne svrbiet je to hrozné nemôžem prestať...a v noci sa nato zobudím že sa skriabem....ale na druhý deň si nájdem normálne modryny že svrbenia....prosím dajte mi vedieť cotoje...

vlasta 07.10.2016 09:08

Skuste si kupit lakmusove papierika na pH mocu a skomtrolujte ci nemate prekysleny organizmus

ena 01.01.2017 22:35

Hovorí sa, že topiaci sa aj slamky chytá, preto Vám píšem, možno Vám pomôžem. Mala som podobné problémy ako Vy, no tie ma trápili 14rokov. Celý ten čas som sa liečila na kožnom oddelení s diag.atopický ekzém.Po skúšaní všetkého možného aj nemožného som sa dostala na gastroenterológiu, a tam mi zistili celiakiu . Krvným odberom aj vzorkou z ten.čreva. Po nasadení bezlep.diéty sa mi koža krásne do 3 týždňov upravila. :-) Hoci atop.ekzém ostal, je to ako máčny máčik v porovnaní predtým. Treba sa jednoducho o seba viac starať, viac sa krémovať, nosíť bavlnené veci, neskúšať hocakú kozm.a drog., viac odpočívať a menej sa stresovať :-(...:-).a Určite skúste riešiť to trávenie, jeho ,,problémy" sa prejavujú práve svrbením kože, vyrážkami. Veľmi Vám Držím palce, verím tomu, že sa Vám to porieši :-).