Tlak na hrudníku: Akú príčinu má obávaná bolesť na hrudi?

Tlak na hrudníku: Akú príčinu má obávaná bolesť na hrudi?
Zdroj foto: Getty images

Tlaková bolesť na hrudi býva prítomná pri srdcových ťažkostiach. Samozrejme, pri nich to nekončí a može ju zapríčiniť i iné ochorenie.

Tlak na hrudi je určitým typom bolesti. Môže sa prejavovať vo forme tlakového zvierania hrude, ale môže byť aj tupý

Prípadne, vystreľujúci z iných častí tela priamo do hrudníku, alebo naopak, šíri sa z hrudníka do iných častí.

TIP: Viac všeobecných informácií v článku o bolesti na hrudi.

Tlaková bolesť môže pochádzať z rôznych oblastí. Napríklad pri patologických zmenách prsníkov, pri problémoch s pľúcami či už nádorového alebo zápalového ochorenia.

Dokonca ju spôsobujú tiež ťažkosti s chrbticou. Vtedy bolesť vystreľuje dopredu na hrudník.

Srdcovo - cievne ochorenia ako príčina tlaku na hrudi

Tlak na hrudníku vzniká napríklad pri fyzickom zaťažení a pohybovej aktivite, keď má telo deficit kyslíka. Sprevádza pocit ťažkosti na hrudníku, a to najčastejšie ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Medzi tieto ochorenia patrí ischemická choroba srdca.

Ischemická choroba srdca, sa prejavuje zvieravou tlakovou bolesťou, tá sa označuje aj angina pectoris.

Vyskytuje sa bolesť na hrudi, aj zvýšenie krvného tlaku a pridružiť sa môže bledosť postihnutého človeka. Pričom bolesť pociťuje človek najmä za hrudnou kosťou v strede hrudi.

Angína pectoris môže mať stabilnú formu, vtedy sa jej hovorí stabilná angína pectoris. Jej priebeh je vždy rovnaký, nemení sa. Trvá do 15 - 20 minút. Väčšinou nastupuje po fyzickej či psychickej záťaži.

Ustupuje pri prerušení aktivity, upokojení sa.

Nestabilná forma angíny pectoris je odlišná. Jej vyvolávateľ nemusí byť zjavný. Bolesť na hrudi môže začať bez príčiny. Charakter či intenzita sa môže líšiť. A aj pridružené príznaky. Je rizikom infarktu myokardu.

Infarkt myokardu je akútny stav, ktorý sa vyznačuje typickou bolesťou na hrudi. Tá môže mať rôzny charakter. A to napríklad tlak, zvieranie, pálenie či iný neurčitý pocit na hrudi, alebo pri srdci.

Pritom, táto bolesť sa môže z hrude šíriť do okolia. Vystreľovanie bolesti môže byť typicky do ľavej hornej končatiny, do krku, čeľuste, ale aj do zubov či do oblasti brucha.

EKG vyšetrenie muža, elektródy na hrudníku, vyšetrujú ho dve lekárky
EKG vyšetrenie na vylúčenie srdcového infarktu. Zdroj foto: Getty images

Pridružujú sa príznaky ako:

  • dýchavičnosť
  • búšenie srdca
  • pocit nepohodlia - diskomfotu na hrudníku
  • bledosť
  • potenie
  • únava
  • slabosť
  • strach zo smrti, úzkosť

Prvá pomoc pri infarkte myokardu v magazínovom článku.

Model, mladý muž sa drží na hrudi, má bolesti na hrudníku, infarkt srdcového svalu, ukážka uzáveru, trombózy, aterosklerózy cievy
Infarkt srdcového svalu. Zdroj foto: Getty images

Pri hypertenzii, čiže vysokom krvnom tlaku, dochádza v niektorých prípadoch k bolestiam na hrudi, tie môžu mať tlakový charakter. Pridružuje sa aj problém s dýchaním, teda dýchavičnosť.

U niekoho sa môže prejaviť aj búšením srdca. Toto je typické hlavne vtedy, ak človek trpí aj ischemickou chorobou srdca. Samotný vysoký tlak spôsobuje aj bolesti hlavynadmernú únavu.

Viaceré ochorenia srdca sa taktiež prejavujú bolesťou alebo tlakom na hrudi. Samozrejme, aj inými symptómami. Napríklad perikarditída, čiže zápal osrdcovníka, je charakteristická bolesťou na hrudníku.

Prítomné sú aj únava, dýchavičnosť, bolesť medzi lopatkami a niekedy aj bolesť, ktorá vystreľuje do krku.

Samotný zápal postihuje osrdcovník, čo je blana zložená z dvoch listov a v jej vnútri je srdce. Ochorenie je nebezpečné v tom, že osrdcovník má za úlohu udržovať srdce vo fixovanej polohe a chráni ho pred infekciami, takže môže dôjsť aj k poruche funkcie srdca.

Zápalové ochorenie ale môže preniknúť aj priamo k srdcu, a to v prípade myokarditídy. Myokarditída je zápale myokardu, čiže svaloviny srdca. Jej zápal môžu spôsobiť tak baktérie, ako aj vírusy, prípadne parazity.

Ochorenie vzniká infekciou vo svalovine srdca, čo vyvolá imunitnú odpoveď a vzniká zápal. Nebezpečenstvo je v poškodení srdcového svalu a vo vytvorení ložísk odumretého tkaniva. Čo  má za následok poruchu funkcie zvyšného zdravotného tkaniva.

Vzniknúť môže aj pri aneuryzme.

To je patologická výduť v stene cievy. Najčastejšie spôsobená jej aterosklerózou a poškodením cievnej steny. K takémuto tlaku dochádza vtedy, pokiaľ ide o aneuryzmu ciev nachádzajúcich sa v hrudnej dutine. 

Prečítajte si tiež články: 
Disekcia aorty
Ochorenia aorty
Všeobecne o aneuryzme

Ne - kardiálne príčiny tlakových ťažkostí na hrudníku

V hrudnej dutine sa okrem srdca a ciev nachádza respiračný systém a aj časť tráviaceho systému.

Hrudný kôš je zložený z kostí a svalov. A aj z rebier, chrbtice a iných mäkkých štruktúr. Problémy môžu vychádzať z ktorejkoľvek časti.

Respiračný systém môže byť dôvodom

V pľúcnych cievach na základe krvnej zrazeniny vzniká prekážka, a vtedy ide o pľúcnu embóliu. Tá je charakteristická bolesťoutlakom na hrudníku, ale aj sťaženým dýchaním.

Veľakrát je pľúcna embólia spojená so žilovou trombózou dolných končatín. Tu sa vytvára krvná zrazenina, ktorá následne putuje do pľúc.

Inou príčinou z respiračného systému sú infekcie.

Zápal dolných dýchacích ciest alebo pľúc. Zápal môže postihovať aj pohrudnicu, teda pleuru. Pričom tento zápal je nazvaný ako pleuritída.

Model respiračného systému, uloženie v hrudníku
Respiračný systém, pľúca. Zdroj foto: Getty images

Bolesť na hrudi môže mať aj iné príčiny, ako sú napríklad pneumotorax a pľúcna hypertenzia.

Nádorové ochorenie postihuje pľúca, ale aj iné časti respiračného systému. Vzácne môže nádorové ochorenie vzniknúť aj v mediastíne.

Pričom, tieto nádory sú väčšinou benígne. Na rozdiel od rakoviny pľúc. Aj tieto ochorenia spôsobujú tlakové ťažkosti na hrudi.

Bolesť vyžarujúca z tráviacej sústavy

Bolesť na hrudník môže vyžarovať aj z tráviacej sústavy. Je to častým javom hlavne pri gastroezofágovej refluxovej chorobe, čiže GERD. Ale aj pri spazme pažeráka. Spazmus je vlastne stiahnutie svaloviny pažeráka, napríklad pri prehltnutí horúceho sústa či pri jeho väčšej veľkosti.

Príčinou môže byť aj vredová choroba gastroduodéna

Problémy s pohybovým aparátom

Medzi nepríjemne vnímané ťažkosti, ktoré sa prejavujú aj vyžarovaním bolesti do hrude či obmedzením hybnosti, patria problémy s chrbticou. Preťažené môže byť aj svalstvo v danej oblasti.

Inou príčinou je Tietzov syndróm, čo je vlastne zápal chrupaviek rebier.

Viac informácií je aj v magazínovom článku Čo znamená bolesť medzi lopatkami

Ťažkosti následkom úrazu

Tlak na hrudníku môže vzniknúť aj po fraktúre hrudnej kosti alebo rebier. Komplikované sú závažnejšie zlomeniny hrudného koša. Môže pri nich nastať krvácanie či prenikanie vzduchu do pohrudnicovej dutiny.

To ohrozuje zdravie a život postihnutého.

Mladý muž, biznismen má ťažkosti, bolesti na hrudi, možno má infarkt srdcového svalu alebo je pracovne preťažený
Pracovné preťaženie a dlhodobý stres. Zdroj foto: Getty images

Psychika a jej súvislosť s bolesťami na hrudi

Dlhodobý stres a zvýšená psychická záťaž spôsobujú celkovo zhoršenú kondíciu zdravia človeka. Samozrejme, z duševnej stránky vyplývajú aj telesné ťažkosti.

Príkladom je aj úzkosť. Tá môže imitovať problém so srdcom. Okrem úzkosti sa na ťažobe či tlaku na hrudi podieľajú depresia, neuróza alebo neurocirkulačná asténia.

V každom prípade, ak sa vyskytne bolesť na hrudníku alebo tlak v oblasti hrudníka, a to bez zjavnej príčiny fyzického preťaženia, je lepšie navštíviť lekára.

Infografika uvádza dôležité otázky, ktoré treba klásť pri ťažkostiach na hrudi, a rizikové faktory a vyšetrenia
Dôležité informácie, ktoré treba zistiť pri bolesti na hrudi
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané