Výtok z ucha - žltý, tmavý, krvavý či hnisavý? Spoznajte príčiny

Výtok z ucha - žltý, tmavý, krvavý či hnisavý? Spoznajte príčiny
Zdroj foto: Getty images

Ušný maz tvoria mazové žľazy vonkajšieho zvukovodu. Je dôležitý pre samočistiacu schopnosť ucha. Nečistoty za jeho pomoci putujú smerom von z ucha. Ale ak nastane situácia jeho zvýšenej produkcie, môže za ňou byť zápal. Krvavý výtok býva prítomný napríklad pri závažných poraneniach hlavy.

Výtok z ucha a ušný maz je teda sekrétom mazových žliaz a slúži k samoočiste zvukovodu. Tieto žľazy sú uložené vo vonkajšej časti zvukovodu.

Sekrét obsahuje aj časti odlúpenej, opotrebovanej kože, chĺpky, ale aj prach a nečistoty z prostredia. Jeho sfarbenie môže byť žlté, hnedé. Konzistencia kašovitá, až tuhá.

Výtok z ucha alebo aj otorrhoea (otorea) je príznak, ktorý sa obvykle spája so zápalovými ochoreniami a procesmi v uchu a nemal by sa určite podceniť. Obvykle okrem samotného výtoku môže človek pozorovať na sebe aj iné príznaky:

  • bolesť ucha (napríklad pichavá)
  • žena si drží rkami hlavu, bolí ju hlava, má naružované pery na červeno
    Pridružené bolesti hlavy, hučanie v hlave a v ušiach = vyšetrenie. Foto: Thinkstock Photos

    svrbenie, škrábanie v uchu

  • pocit plného ucha
  • hučanie, šušťanie, pískanie v uchu
  • zvýšená telesná teplota, až horúčka
  • zhoršený sluch
  • bolesť hlavy
  • hučanie v hlave

Najmä u detí by sa nemal výtok z ucha, najmä ak je sprevádzaný aj menšími stopami krvi, brať na ľahkú váhu a vždy by mala nasledovať návšteva ušného lekára.

Ucho sa rozdeľuje na tri časti. A to vonkajšie, ktorého súčasťou je aj vonkajšia časť zvukovodu, strednévnútorne ucho.

Problémy so sluchom nastávajú pri rôznych situáciách. Ale výtok z ucha je väčšinou príznakom zápalových problémov a to buď vo vonkajšom uchu alebo v strednom uchu.

Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha je najčastejším zápalom danej oblasti. Výtok zo stredného ucha vyteká pri poškodení, pretrhnutí ušného bubienka. Zápal stredného ucha môže byť aj hnisavý.

Ako pridružené príznaky sa vyskytujú aj:

  • zhoršenie sluchu
  • závraty
  • opuch a sčervenanie
  • bolesť v uchu
malé dieťa batoľa si drží uško rukou
Časté u menších, ale aj väčších detí. Foto: Thinkstock Photos

Odborne sa táto choroba volá otitídau detí je veľmi častá. Prejavuje sa aj bolesťami v uchu, zvýšenou telesnou teplotou a niekedy tiež horúčkou a pocitom pichania v uchu.

Niekedy má človek aj pocit zhoršeného sluchu alebo zaľahnutia v ušiach. Sú prípady, kedy tento zápal sprevádza hučanie a bolesti v hlave.

Veľakrát nastáva zápal stredného ucha aj v súvislosti s infekciou horných dýchacích ciest. Z tadiaľ sa šíri cez eustachovu trubicu.

Jedná sa o častú komplikáciu a najčastejšie sa vyskytuje u detí. Pridruženým príznakom je aj u detí výtok z ucha.

Tubotympanický katar je tiež jednou komplikáciou. Dochádza k hromadeniu tekutiny v strednom uchu. Tá pri hromadení zhustne a to má za následok zhoršenie sluchu.

Jednou formou zápalu je aj sekretorická otitída. Čo je vlastne nehnisavý zápal stredného ucha. Aj pri nej sa hromadí v strednom uchu tekutina, ktorá tlačí na sluchové kostičky.

Okrem bolesti má za následok aj zhoršenie sluchu. Najčastejšie je komplikáciou nádchy a chrípky.

Typickou formou ochorenia je akútny zápal. Príde veľmi rýchlo a niekedy je aj obojstranný, takže postihne obe uši. Výtok v tomto prípade možno teda badať vo zvýšenej miere.

Chronický zápal zas nesprevádzajú teploty a obvykle človek necíti bolesť v uchu, ale skôr svrbenie a zaľahnutie. Najčastejšie sa rieši zápal antibiotikami.

Zápal vonkajšieho ucha

Druhou najčastejšou príčinou pre výtok z ucha je zápal vonkajšieho ucha a zvukovodu. Typicky sa tento zápal prejavuje najmä bolesťami. Pričom najčastejšie ho spôsobuje infekcia kože.

Môže byť vírusová, bakteriálna, aleaj plesňová. Niekedy dochádza k vzniku zápalu zvukovodu aj v dôsledku jeho upchatia pri nadmernej tvorbe ušného mazu.

Nadmerne sa môže maz v uchu vyskytnúť z dôvodu nesprávnej hygieny. Často sú na vine faktory okolitého prostredia a to hlavne znečistenie.

Zápal vonkajšieho ucha a zvukovodu sa prejavuje veľkou bolesťou a citlivosťou ucha na dotyk. Na rozdiel od zápalu v strednej časti, nie je súčasťou príznakov zvýšená teplota.

Aj tu je ale badateľný výtok z ucha, pretože z neho vyteká sekrét, pričom človek má zároveň pocit zaľahnutia v uchu. Obvyklým riešením je vyčistenie ucha a aplikácia antibiotických kvapiek. Vo väčšine prípadov je tak možné výtok a s ním spojené problémy pomerne rýchlo odstrániť.

Infografika udáva hlavné príčiny výtoku z ucha, pridružené príznaky pri zápaloch ucha a hovorí aj o tom, čo je ušný maz a kde vzniká
Najčastejšie príčiny výtoku z ucha, pridružené príznaky pri zápaloch 

Iné príčiny výtoku z ucha

Okrem už spomínaných zápalov, môžeme uviesť zápal chrupky ušnice, ale aj alergický ekzém. Tak isto môžu prebiehať v mokvavej forme.

Ako výtok sa berie aj krvácanie z ušíNásledkom úrazu alebo nárazu hlavy. To by malo byť dôvodom na okamžité odborné vyšetrenie, najlepšie na úrazovej chirurgii.

Pri úraze ušnice sa môže vyskytnúť takzvaný othematóm alebo hematóm ušnice. Jeho komplikáciou môže byť aj zápal a taktiež výtok.

Video o výtoku z ucha

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • orl-lfuk.sk - stránka ORL kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava a informácie o ochoreniach ucha
  • wikiskripta.eu - informácie z Wikiskrípt
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané