späť na zoznam príznakov

Žlté bielka očí


Choroby s príznakom "žlté bielka očí"

Žlté bielka očí sú obvykle príznakom pre zvýšenie bilirubínu v krvi, čo je charakteristický symptóm žltačky, ktorá je obvykle spojená aj so zožltnutím pokožky. Okrem toho môže byť bilirubín zvýšený aj pri iných ochoreniach, napríklad pri Gilbertovom syndróme alebo pri Crigler-Najjarovom syndróme. Obvykle sa okrem zožltnutia bielka v očiach vyskytujú aj iné príznaky, pokiaľ tomu tak nie je, najlepšie je aj tak navštíviť lekára kvôli diagnostike zažltnutia.

Najčastejšie sa žlté bielka spájajú s hepatitídou, čiže žltačkou infekčného typu. Odborne sa toto ochorenie volá ikterus a dochádza pri ňom k charakteristickému zažltnutiu zafarbenia kože, sliznice a tiež očného bielka. Toto zažltnutie spôsobuje už zmienený bilirubín, ktorý je v prípade žltačky vo zvýšenej miere prítomný v krvi. Hepatitída ale nie je kožná choroba, ale infekčné ochorenie pečene, pričom tá je napadnutá vírusovou infekciou, ktorá spôsobí poruchu funkcie.

Je viacero druhov vírusov hepatitídy, ale u nás sú najčastejšie A, B a C. Kým vírus typu A je najmenej závažný, pri type B je už možný prechod akútnej hepatitídy aj do chronickej formy. Najrizikovejším z tohto pohľadu je vírus typu C, ktorý vo väčšine prípadov prejde do chronického štádia. Ochorenie je každopádne pomerne zdĺhavé a lieči sa medikamentózne podľa konkrétneho typu ochorenia a vírusu, ktorý ho spôsobil. Pri type A je nutná aj hospitalizácia.

Problémy s bilirubínom môžu byť spôsobené aj inýmo ochoreniami pečene, ale napríklad aj nepriechodnosťou žlčových ciest alebo pri rozpade červených krviniek. V tomto prípade ale nie sú žlté bielka očí taký charakteristický príznak a vyskytujú sa skôr zriedkavejšie. Častejšie však sú napríklad pri nádorových ochoreniach v pečeni pri žltej zimnici, pri poruchách prekrvenia a krvného obehu priamo v pečeni alebo pri genetickej či toxickej poruche pečeni.

Medzi genetické poruchy, pre ktoré sú žlté bielka očí pomerne typickým príznakom, patrí aj Gilbertov syndróm. Tento syndróm je tiež charakteristický zvýšenou hladinou bilirubínu, v tomto prípade ide o nekonjugovaný bilirubín, ktorý je voľný a dostáva sa do pečene, kde by mal byť vplyvom enzýmu konjugovaný, čiže zlučovaný. Pokiaľ ale dochádza k poruchám pečene a enzýmu v nej, tak tento bilirubín je prítomný v krvi a typické je zožltnutie očných bielok.

Crigler-Najjarov syndróm je pomerne vzácne dedičné a geneticky podmienené ochorenie, ktoré spôsobuje problémy pri metabolizme bilirubínu práve mutáciou enzýmu, ktorý bilirubín v pečeni konjuguje. Narušenie funkcie tohto enzýmu vedie k porušeniu konjugácie a bilirubín tak nemôže byť vylučovaný z tela žlčou, čiže sa hromadí v organizme a v krvi a v dôsledku toho dochádza k neprirodzenému zažltnutiu tak pokožky ako aj k prítomnosti žltých bielok očí.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Viete, ako vplýva alkoholizmus na zdravie? Viete, ako vplýva alkoholizmus na zdravie?

Mali ste náročný deň v práci a doma vás čaká fľaška dobrého vína? Chuť na jeden, či dva, pohárik vás prenasleduje celou cestou domov? Je tento pocit vábenia len sporadický? Alebo sa v...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Žlté oko - Jana 28.11.2016 01:45

Mám jedno oko žlté. Vyšetrenie zraku je negatívne. vie mi niekto poradiť príčinu a liečbu?

Monika 08.04.2016 20:16

Mam zlte ocne bielka. Zltacku nemam, pecen mam v 100% dobrom stave. Jedine mam zvyseni bilirubin. A vsak podla lekarar na toto nie je liek a vraj je to dedičné, co nepokladam za pravdive. Pretoze v rodine to nikto nema. V predoslej praci som robila s lepidlom ktorym sa napustali konektory na opticke kable. Od vtedy mam problem z ocami. Najprv alergicka reakcia, na co mi pomohla od ocnej lekarky mast a nakoniec mi ozltli ocne bielka. Bohuzial dodnes ma to drzi a uz to je skoro 2 r. :-/ robili mi sono,odber krvi.

Monika 08.04.2016 20:19

Taktiez som bola na vysetreni stitnej zlazi, ocne vysetrenie. Nic sa nezistilo.

Stuplicek 09.09.2016 14:33

Ja mám presne tento istý problém,,obvodný má poslal na infektologii,tam mi nezistili nič,iba táto sama odpoveď,nie je liek,je to dedicne... Pečeň je ok.Oci má bolievaju,aj pijem čaj z ostropesca,tabl.si dávam a nemám pocit,ze by to ustupovali.Niekedy som mávala krásne biele oči a teraz ,.....Určite sa poznačili aj choroby,ale všetko sa liečilo.Tak neviem,ci sa to ešte niekedy bude dať napraviť.

barbora 12.02.2017 21:27

Ja som bola na cistenie pecene u jedneho pana az v ruzomberku.Zlte oci su z pecene.