späť na zoznam príznakov

Znížená telesná teplota

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Znížená telesná teplota

Znížená telesná teplota patri medzi príznaky Systémových príznakov
Ďalšie názvy: hypotermia, podchladenie
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "znížená telesná teplota"

Znížená telesná teplota môže svedčiť o zlyhaní termoregulačných mechanizmov v tele, ale môže byť spôsobená aj vonkajšími faktormi, napríklad teplotou okolia. Podchladenie môže spôsobiť človeku viaceré problémy, napríklad pokiaľ je spôsobené teplotou okolia, dochádza napríklad k poruchám srdcového rytmu, čiže k arytmii, môže zlyhať srdce, do organizmu sa nedostáva vplyvom zníženej srdcovej činnosti dostatok kyslíka a dokonca zlyháva aj termoregulácia.

Hoci väčšina ľudí má telesnú teplotu v rozmedzí od 36 do 37 stupňov Celzia, bežná hodnota sa môže u každého líšiť a je individuálna. Napríklad starší ľudia ale aj malé deti majú niekedy úplne bežne nižšiu teplotu a nejde o chorobný stav. Niekedy súvisí teplota tela aj s metabolizmom v organizme, pričom pri kľude je nižšia ako vtedy, ak musí organizmus napríklad spracovávať nejaké látky. V prípade zníženej teploty vplyvom prostredia ale hrozia aj problémy.

Typicky ide o omrzliny, čo je síce ochorenie kože, ale príčinou je najmä nízka teplota okolitého prostredia. Omrzliny vznikajú pri poškodení kože nízkou teplotou počas dlhšej doby a medzi veľké riziká vzniku omrzlín patrí najmä porucha prekrvenia končatín. Aj preto najčastejšie vznikajú omrzliny na rukách a nohách, kde je prekrvenie najslabšie. Pokiaľ telesná teplota klesne pod 34 stupňov Celzia, dochádza aj k poruchám vedomia, neskôr aj k zlyhaniu dýchania.

Práve z tohto dôvodu je znížená telesná teplota dlhodobo nebezpečná, avšak obvykle sa bez vonkajších faktorov nedosahujú také kritické hodnoty, ktoré by mohli spôsobiť zástavu srdca alebo dýchania. Hypotermia, ako sa stav nízkej telesnej teploty nazýva, je charakteristický nechceným poklesom teploty tela pod obvyklú hodnotu bežnej teploty človeka. Väčšinou dochádza aj k stiahnutiu ciev, ktoré tak znižujú tepelnú stratu. Dýchanie je rýchlejšie a plytkejšie.

Pokiaľ sa dostane telesná teplota nižšie až o 4 stupne pod bežnou hladinou teploty človeka, nastávajú najvážnejšie príznaky, ako neschopnosť reči, použitia rúk, zmodranie kože a v bunkách sa zastavujú metabolické procesy. Neskôr dochádza aj k zlyhávaniu hlavných telesných orgánov. Smrť najčastejšie nastáva pri poklese vnútornej teploty pod 24 stupňov Celzia. Znížená telesná teplota je však zároveň aj rizikovým faktorom pre niektoré situácie.

Napríklad malé deti, kojenci, ale aj starší ľudia so zníženou telesnou teplotou sú viac náchylnejší na prechladnutie v dôsledku zníženej telesnej teploty a preto by sa mali pred vonkajšími podmienkami lepšie chrániť. Problémy sú aj pri nadmernom požívaní alkoholu, ktorý rozťahuje cievy. V dôsledku roztiahnutia ciev ale dochádza viac k úniku telesného tepla a hoci má človek subjektívny pocit tepla v dôsledku metabolizmu, v skutočnosti u neho nastáva podchladenie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
chripka pri 35.3 teploty - Eva 14.02.2017 11:33

Cítila som sa zle a tak som si zmerala teplotu 35.3 bolo mi zle ako pri vysokej,bolela ma hlava a bola som malátna ale nebola mi zima.Ked ma niekto teplotu dá si aspon paralèn a čo my tiež si môžeme niečo dať?Skôr potrebujem poradiť ja ako radiť iným.Pri chripke keď vás bolí celè telo je to ťažkè.