Kapucínka: zdravotné benefity, účinky a využitie. Rastlinné „antibiotikum“?

Kapucínka: zdravotné benefity, účinky a využitie.  Rastlinné „antibiotikum“?
Zdroj foto: Canva

Kapucínka väčšia je v tradičnom liečiteľstve považovaná za významnú rastlinu. Disponuje množstvom zdravotných benefitov vrátane podpory imunity. Poznáte všetky jej účinky na zdravie, obsah živín či možnosti pestovania?

Charakteristika

Kapucínka väčšia je rastlina známa najmä pre svoje antibakteriálne a protizápalové pôsobenie. Je preto prezývaná aj prírodným antibiotikom. Ľudovo je známa aj ako žerucha kapucínska.

Účinky, obsah živín, kontraindikácie, využitie, pestovanie a mnoho zaujímavých informácií o byline sa dočítate v článku.

Kapucínka väčšia (latinsky Tropaeolum majus) je bylina, ktorá zaujme na prvý pohľad už svojím výzorom. Má pestré oranžové, žlté i červené kvety, dlhú stonku a okrúhle listy.

Botanicky patrí do čeľade Tropaeolaceae. Má využitie najmä v prírodnom liečiteľstve, no i v kuchyni či ako okrasná rastlina.

Pôvodne pochádza z Južnej a Strednej Ameriky. Je to jednoročná rastlina, ktorá sa do Európy dostala v 16. storočí vďaka medzinárodným obchodníkom.

V súčasnosti je jednou z popredných rastlín prírodnej medicíny. Je využívaná pri rôznych ochoreniach, prechladnutí, znížení obranyschopnosti, či zápaloch dýchacích a močových ciest.

Priaznivé účinky majú všetky časti rastliny vrátane semien, stonky, kvetov i listov.

Na slovenskom trhu sa dá zohnať najmä v lekárňach, a to v podobe čaju, tabletiek, tinktúr, kvapiek, ale aj ako semienka.

Jej spracovanie môže mať viaceré formy:

  • Rastlina čerstvá.
  • Rastlina sušená.
  • Rastlina drvená.
  • Čajová zmes.
  • Tinktúra.
  • Roztok, kvapky.
  • Extrakt vo výživovom doplnku (tablety, kapsule, prášok).

Obsah živín a zloženie

Listy, kvety i semienka kapucínky sú bohaté na rôzne prospešné látky prírodne pôsobiace proti baktériám, vírusom a plesniam.

Kapucínka disponuje množstvom výživných látok. Hlavnou skupinou sú silice s obsahom síry, ktorým bylina vďačí protizápalovým antibakteriálnym účinkom.

Obsiahnutý glukotropeolín je látkou, glykozidom, ktorá má významný vplyv na pôsobenie rastliny pri rôznych infekciách a zápaloch.

Zastúpenie má vitamín C, ktorý je známy pre svoje antioxidačné a imunostimulačné účinky.

Okrem vitamínu C možno nájsť v Kapucínke aj vitamíny skupiny B, stopové prvky minerálov fosfor, vápnik, draslík, meď, mangán i železo.

Ďalej antioxidanty luteín, zeaxantín, betakarotén, antokyaníny, fenoly, flavonoidy a množstvo esenciálnych mastných kyselín.

Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) - rozkvitnuté farebné kvety
Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) - rozkvitnuté farebné kvety. Zdroj foto: Canva.

Vnútorné použitie

O Kapucínku stúpa záujem v chrípkovom období pre jej prírodné antibiotické a protizápalové účinky. Je prezývaná ako rastlinné antibiotikum.

Podpora imunity a obranyschopnosti

Vďaka obsahu prospešných látok je kapucínka dobrým pomocníkom pri podpore imunitného systému. Je to vďaka antioxidačnému a protizápalovému pôsobeniu, vysokému obsahu vitamínu C, polyfenolov a antokyánov.

Chráni tak bunky organizmu pred oxidačným pôsobením voľných radikálov.

Antibakteriálne a protizápalové pôsobenie

Zlúčeniny obsiahnuté v kapucínke majú prírodné protizápalové účinky, ktoré môžu napomáhať pri liečbe a zmiernení stavov spojených so zápalovým procesom. Zdroje uvádzajú najmä vylučovací a respiračný systém.

Bojuje proti patogénom v organizme a účinkuje tak pri viacerých ochoreniach. V tradičnej medicíne sa kapucínka používa ako prírodný antibiotický prostriedok.

Kapucínka nachádza svoje uplatnenie aj pri vonkajšej aplikácii na plesne a kožné mykózy, nakoľko obsahuje účinné látky s antimikriobiálnym pôsobením.

Čitaj viac: Stravou proti zápalu? Potraviny pre prírodnú podporu zdravia

Podpora zdravia dýchacích ciest

Kapucínka sa v prírodnej medicíne používa na liečbu a prevenciu dýchacích problémov, ako je nachladnutie, kašeľ, bronchitída, a celkovo zápaly dýchacej sústavy.

 V bylinkárskej literatúre sa spomína aj jej účinok proti stafylokokom a streptokokom.

Podpora zdravia močových ciest

V rámci protizápalového pôsobenia sa kapucínka v tradičnom liečiteľstve uplatňuje najmä v prípade zápalov močového ústrojenstva.

Pri výskyte problémov v urologickej alebo gynekologickej oblasti, ľudia tiež často siahajú po kapucínke. V tomto prípade je vhodný bylinný čaj. Má močopudné čistiace účinky.

Čítaj viac: Zápal a nachladnutie močových ciest: aká je rýchla pomoc a liečba?

Podpora zdravia tráviacej sústavy

Bylinka pôsobí stimulačne, dezinfekčne, napomáha tráveniu a vstrebávaniu živín. Je prevenciou zápchy, pálenia záhy a podporuje zdravé vylučovanie. 

Vonkajšie použitie

Antiseptický účinok

Vďaka antisepickým vlastnostiam môže mať táto bylinka priaznivé účinky aj pri vonkajšom použití. Účinná je ako pomoc na hojenie rôznych malých povrchových rán a odrenín.

Vyčistenie rany pomocou odvaru napomáha procesu hojenia a pôsobí dezinfekčne. Je spájaná i s priaznivým pomocným účinkom pri ekzémoch, či mykotických a plesňových ochoreniach kože.

Podpora kvality vlasov

Kapucínka sa využíva aj ako prírodný prostriedok v boji s vypadávaním vlasov. Je vhodná na kombináciu s inými bylinami osvedčenými pri vypadávaní vlasov, ako napr. žihľava či rozmarín.

Kapucínka môže byť pri vonkajšom použití nápomocná aj pri problémoch s lupinami na pokožke hlavy.

Súhrn účinkov

  • Protizápalové pôsobenie.
  • Antioxidačný účinok.
  • Podpora imunity a obranyschopnosti.
  • Antimikrobiálny účinok.
  • „Prírodné antibiotikum“.
  • Podpora zdravia respiračnej sústavy.
  • Podpora zdravia vylučovacej sústavy.
  • Močopudný (diuretický) účinok.
  • Podpora tráviacej sústavy.
  • Podpora stavu a kvality vlasov.

Nežiadúce účinky a kontraindikácie

Aj keď je kapucínka všeobecne považovaná za bezpečnú rastlinu, nemusí byť vhodná pre každého.

Či už bylinu vyskúšate užívať vnútorne alebo lokálne, otestujte si užívanie v menšom množstve. Ak spozorujete zdravotné ťažkosti, prestaňte kapucínku užívať.

Pri konzumácii v nadmernom množstve môže spôsobiť nežiadúce účinky, ako sú tráviace problémy, bolesť brucha, nevoľnosť či hnačka.

Pri hotových produktoch s obsahom kapucínky je potrebné sa riadiť stanoveným dávkovaním.

Nemali by ste ju užívať ani vtedy, ak máte vážnejšie problémy s obličkami, črevné alebo žalúdočné vredy.

Ako pri mnohých rastlinách, tak aj u Kapucínky môže dôjsť k alergickým reakciám u ľudí s citlivosťou na určité rastlinné zložky. Príznaky môžu zahŕňať kožnú vyrážku, svrbenie, opuch a iné symptómy alergickej reakcie.

Kapucínka môže taktiež nevhodne interagovať s niektorými liekmi na riedenie krvi.

Keďže neexistuje dostatok vedeckých dôkazov o bezpečnosti konzumácie kapucínky počas tehotenstva alebo dojčenia, odporúča sa byť v gravidite opatrný a pred konzumáciou sa poradiť s lekárom.

Kapucínku by tak vo všeobecnosti nemali užívať deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy. 

Zber a skladovanie

Pestovanie kapucínky je jednoduché a nenáročné. Jej krásne kvety vám skrášlia záhradu aj balkón.

V našom klimatickom pásme sa kapucínka pestuje ako letnička v záhrade, pričom sa väčšinou vysádza priamo zo semien. Pestovanie je však možné aj v kvetináči na balkóne.

Rastlina obľubuje slnečné stanovište. Vyžaduje minimálne 6 hodín priameho slnečného svetla denne na to, aby mohla riadne prosperovať a kvitnúť. 

Neobľubuje tieň, mráz a vietor. Kapucínku príliš neprelievajte, nakoľko obľubuje suchšiu, no priepustnú pôdu. Zálievka je mierna a pravidelná.

Kapucínku si pomerne jednoducho vypestujete zo semien, ktoré sa vysievajú na jar približne v polovici apríla až mája. Vysádza sa, až keď je pôda dostatočne vyhriata nad 15°C a nehrozia neskoré mrazy.

Semená vyklíčia do dvoch až troch týždňov. Začína kvitnúť v lete a pokračuje až do prvých mrazov.

Kvety a listy sa zbierajú v lete, po odkvitnutí je zase možný zber plodov a semien. Následne sušíme v tenkých vrstvách v tieni a suchu.

Kapucínku najjednoduchšie zberáme odtrhnutím rukou, prípadne zostrihnutím nožničkami, pričom udržiavame rastlinu v kompaktnom resp. celistvom tvare.

Rozkvitnutá Kapucínka väčšia v záhrade
Rozkvitnutá Kapucínka väčšia v záhrade. Zdroj foto: Canva.

Využitie v kuchyni

Kapucínka je jedlá rastlina, ktorá sa v kuchyni využíva rôznymi spôsobmi. Jej kvety, listy a dokonca aj semienka sa dajú použiť na prípravu i zdobenie rôznych jedál a pokrmov.

Kapucínkové kvety majú jemne pikantnú chuť, ktorá pripomína chuť reďkovky. Listy majú taktiež pikantnú chuť, no podobnú rukole. Semienka kapucínky majú zase pikantnú, jemne horčicovú chuť.

Celkovo je tak rastlina skvelým doplnkom do zeleninových šalátov, omáčok, nátierok alebo ako ozdoba na rôzne pokrmy.

Známy je bylinný čaj z listov a kvetov Kapucínky, ktorý má mierne antiseptické i močopudné účinky a je považovaný za dobrú voľbu pre imunitný, respiračný i vylučovací systém.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.