Pomaranč ako zdroj vitamínu C: aké sú zdravotné benefity tohto citrusového ovocia?

Pomaranč ako zdroj vitamínu C: aké sú zdravotné benefity tohto citrusového ovocia?
Zdroj foto: Getty images

Pomaranč je celosvetovo populárnym citrusovým ovocím. Okrem šťavnatej a osviežujúcej chuti, ponúka človeku mnohé zdravotné benefity. Poznáte ich všetky?

Charakteristika

Pomaranč je citrusový plod, ktorý rastie na strome pomarančovníka - odborne Citrus sinensis. Sú obľúbené pre ich šťavnatú kyslo-sladkú chuť a disponujú bohatou zásobárňou nutrične výživných látok.

Obsah živín, využitie, účinky, kontraindikácie, pestovanie a mnoho zaujímavých informácií sa dočítate pokračovaním v článku.

Pomaranč je krížencom ovocia, mandarínky a pomela. Pomarančové stromy sú pestované v tropických a subtropických klímach. Pomarančovník je strom s priemernou výškou 9-10 metrov. Má oválne, striedavo usporiadané listy.

Guľovité plody pomarančovníka môžu byť rôznych veľkostí a tvarov. Nezrelé ovocie je zelenej farby a zrelé oranžovej, alebo červenej farby, v závislosti od odrody.

Plody pomarančovníka, pomaranče, sú najčastejšie konzumované čerstvé alebo spracované vo forme šťavy. Využitie však nachádza aj jeho nejedlá aromatická kôra.

Pomaranč pôvodom pochádza zo subtropických oblastí Číny a Vietnamu, kde sa ich pestovanie uvádza už pred 4 000 rokmi. Do Európy sa prostredníctvom obchodu priviezli v 15. storočí a rozšírili celosvetovo.

Zloženie a obsah živín

Pomaranč patrí k plodom s najbohatšími účinkami na ľudské zdravie.

Pomaranče sú veľmi šťavnaté nakoľko obsahujú veľa vody, a to až vo výške 87%. Obsahujú i vlákninu vo forme pektínu.

Je primárne bohatý na vitamín C. Jeden pomaranč poskytuje viac ako 100% dennej dávky vitamínu C. Ďalej sú obsiahnuté vitamíny skupiny A i B.

Z minerálov obsahuje draslík, horčík, železo, vápnik, meď, selén, fosfor, mangán i zinok. Pomaranče sú najmä zdrojom draslíka.

Pomaranče obsahujú látky tiamín, riboflavín, niacín, antioxidanty karotenoidy i flavonoidy, luteín, zeaxantín, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.

Pomaranče sa skladajú primárne z cukrov (glukóza, fruktóza) a vody, no disponujú nízkym glykemickým indexom a nízkym obsahom kalórií.

Pomaranč je tak vhodný aj pri chudnutí a zároveň pomáha zlepšovať celkové zdravie a kondíciu tela.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 1 ks čerstvého pomaranču

Energia 86 kcal
Sacharidy 21,7 g
Vláknina 4,42 g
Tuky 0,221 g
Bielkoviny 1,73 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 1 ks čerstvého pomaranču

Presné hodnoty sa môžu líšiť podľa veľkosti a odrody ovocia

Vitamín A 20,2 mcg Draslík  333 mg
Vitamín B1 0,16 mg Horčík 18,4 mg
Vitamín B2 0,074 mg Vápnik 73,6 mg
Vitamín B3 0,519 mg Železo 0,184 mg
Vitamín B5 0,46 mg Zinok 0,129 mg
Vitamín B6 0,11 mg Fosfor 25,8 mg
Vitamín B9 55,2 mcg Meď 0,083 mg
Vitamín C 97,9 mg Mangán 0,046 mg
Vitamín E 0,331 mg Selén 0,92 mcg
Citrusový plod - pomaranč.

Vnútorné použitie

Zdravotné benefity pomarančov vychádzajú z ich bohatého zloženia a to najmä vďaka vysokému obsahu vitamínu C.

Podpora imunity a obranyschopnosti

Vďaka obsahu vitamínu C, selénu a mnohých antioxidantov je pomaranč silným ochrancom imunitného systému a obranyschopnosti.

Je prírodnou prevenciou pred prechladnutím či chrípkou. Pravidelná konzumácia citrusových plodov podporuje imunitný systém a disponuje antivírusovými a antibakteriálnymi vlastnosťami.

Antioxidačný účinok a podpora celkového zdravia

Antioxidačné vlastnosti pomaranča majú i prírodný protizápalový a protirakovinový potenciál.

Polyfenolické zlúčeniny, flavonóny a iné antioxidanty pomáhajú prírodne znižovať akútny i chronický zápal, a zmierňujú nežiadúce účinky voľných radikálov.

Podpora zdravie srdca a ciev

Flavonoidy, vitamín C i vláknina v pomarančoch podporuje ochranný účinok proti srdcovocievnym chorobám. Pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak a cholesterol.

Toto šťavnaté ovocie obsahuje veľké množstvo draslíka, ktorého dostatok je dôležitý pre optimálnu hladinu tlaku v krvi.

Pravidelná konzumácia vitamínu C znižuje riziko vzniku aterosklerózy, cievnych mozgových príhod a iných kardiovaskulárnych ochorení.

Prevencia chudokrvnosti

Anémia, chudokrvnosť, je stav s nízkymi hladinami červených krviniek alebo hemoglobínu.

Síce pomaranče nie sú najsilnejším zdrojom železa, sú zdrojom organických kyselín, ako je vitamín C (kyselina askorbová) a kyselina citrónová. Tie pomáhajú zvyšovať  vstrebávanie železa v tráviacom trakte.

Podpora zdravia obličiek

Pomaranče sú citrusy, a teda dobrým zdrojom kyseliny citrónovej a citrátov, ktoré pomáhajú predchádzať tvorbe obličkových kameňov.

Pomaranče podporujú látkovú premenu, energetický metabolizmus i vylučovanie. Navyše, pomaranče sú z veľkej časti tvorené vodou a nášmu organizmu tak doplnia i tekutiny.

Podpora trávenia a prevencia zápchy

Vláknina podporuje zdravie tráviaceho traktu, črevného mikrobiómupomáha stimulovať peristaltiku čriev a predchádza tak zápche.

Pomaranče uľahčujú a podporujú trávenie, a vstrebávanie niektorých látok.

Podpora zdravia očí a zraku

Obsah flavonoidov v pomarančoch pomáha zlepšovať celkové zdravie očí a zraku. Obsiahnuté antioxidanty luteín a zeaxantín, čo sú karotenoidy nachádzajúce sa vo veľkom množstve v očiach, chránia oči pred oxidatívnym poškodením a degeneratívnymi zmenami na sietnici.

Priaznivo tak pôsobia na očné tkanivo a sú spájané s nižším rizikom vzniku očných chorôb, ako je napríklad makulárna degenerácia. 

Vonkajšie použitie

Podpora zdravia a stavu pokožky i vlasov

Antioxidant vitamín C podporuje tvorbu a vstrebávanie kolagénu. Kolagén je zodpovedný i za udržiavanie pevných vlasových tkanív. Pomaranč tak vďaka svojmu zloženiu podporuje dobrý stav pokožky, vlasov i nechtov.

Okrem vnútornej konzumácie je vitamín C využívaný i v kozmetike pre rozjasnenie, vyživenie a prevenciu hyper-pigmentácie pokožky. Vitamín C je možné nájsť v krémoch, či sérach a rôznych pleťových produktoch.

Súhrn účinkov pomaranču

  • antioxidačné pôsobenie,
  • protizapalový prírodný účinok,
  • podpora imunity a obranyschopnosti,
  • podpora celkového zdravia a kondície,
  • podpora zdravia kardiovaskulárnej sústavy,
  • regulácia vysokého krvného tlaku,
  • podpora tráviacich procesov,
  • prevencia zápchy,
  • podpora vylučovania a zdravia obličiek,
  • podpora zdravia očí,
  • podpora tvorby a vstrebávania kolagénu v tele,
  • podpora stavu pokožky, vlasov i nechtov.
Pomaranč a čerstvá pomarančová šťava
Pomaranč a čerstvá pomarančová šťava. Zdroj foto: Getty images.

Zber a skladovanie

Pestovanie

Citrusy sú teplomilné, subtropické až tropické rastliny. Pomarančovníky sú pomerne veľké stromy, ktoré majú vysoké nároky na dostatok tepla s svetla. Optimálna teplota na rast citrusov je 22 – 30 ˚C. Najlepšia orientácia je na juh a na západ.

V našich klimatických podmienkach je preto pestovanie zložité. U nás sa pestujú citrusy naštepené na podpníkoch, v kvetináčoch a rozmnožené z odrezkov.

Kvetináč pre pestovanie by mal byť hlbší a širší, nakoľko dostatočná hĺbka zabezpečí vyzretej rastline potrebnú stabilitu.

Citrusy nemajú radi dlhodobo premočenú pôdu, a preto je dôležité dopriať im priepustný substrát. Je nevyhnutné správne a dostatočné hnojenie.

Pri vysokých teplotách je potrebné zvýšiť frekvenciu polievania, rovnako i v prípade suchého počasia, avšak neprežeňte to. Presný opak platí pri zvýšenej vlhkosti vzduchu, kedy závlahu znižujeme.

Z pohľadu svetelného režimu je kritické správne zimovanie. Ak ale nemáte inú možnosť ako zimovanie pri izbových teplotách, doprajte rastline dostatok svetla. 

Vyhnite sa v studených mesiacoch prekúrenému a tmavému prostrediu. Citrusy naopak majú radi letnenie v exteriéri.

Doba zberu závisí od konkrétnej odrody. Vyberte si dozrezý oranžový plod, ktorá vonia sladkou, sviežou a citrónovou arómou.

Ak pre pomaranče nemáte konkrétne určenie a nie ste si istí, že ich stihnete skonzumovať či spracovať v priebehu týždňa, vyhraďte im miesto v chladničke.

Pestovanie pomarančovníkov v kvetináči
Pestovanie pomarančovníkov v kvetináči. Zdroj foto: Getty images.

Nežiadúce účinky a kontraindikácie

I keď je pomaranč vitamínovou bombou, aj pri konzumácii citrusového ovocia existujú možné riziká.

Negatívne reakcie, ako je pálenie záhy či tráviace problémy, sa zvyčajne vyskytujú iba pri konzumácii nadmerného množstva tohto ovocia.

Pri nadmernej konzumácii pomarančov môže dôjsť k podráždeniu sliznice žalúdka nakoľko obsahujú vyšší obsah kyselín.

Buďte preto opatrní, ak trpíte gastroezofageálnym refluxom, žalúdočnými vredmi a inými akútnymi ohoreniami tráviaceho traktu.

Opatrní s množstvom by mali byť i jedinci užívajúci lieky na vysoký krvný tlak.

Pozor, pomaranč ako citrusový plod, môže byť potravinovým alergénom. Reakciou je napríklad tŕpnutie jazyka, kožný výsev, opuch slizníc či dýchacie problémy.

Citrusy v tehotenstve kontraindikované nie sú, pokiaľ žena netrpí touto potravinovou alergiou. Pred konzumáciou je potrebné ovocie riadne poumývať a nejesť ich nadmerné množstvo.

Využitie pomarančov

Pomaranče kupujte len čerstvé oranžovej farby, ktoré sú voňavé a pevné, no poddajné miernemu tlaku.

Najbežnejšou formou využitia je konzumácia čerstvého ošúpaného pomaranču. Hrubá nejedlá šupa chráni vnútornú dužinu pred jej vysušením a stratou dôležitých látok.

Pomaranč je vhodným ovocím na dochutenie jedál, a to najmä zeleninových a ovocných šalátov. Plátok pomaranču sa hodí i k niektorým druhom ryby či mäsa (treska, kačica, kura..). Jedlu dodá chuť, arómu i výzor.

Zaujímavým druhom pre konzumáciu je červený pomaranč, ktorého pôvodom je Sicília. Červená farba sa vytvorí vďaka klimatickým podmienkam, keď je počas dňa strom vystavený oveľa vyšším teplotám oproti v noci.

Populárne je i odšťavenie pomarančov a pitie čerstvej pomarančovej šťavy. I keď sa konzumácia plodu považuje z hľadiska prijatia živín za výhodnejšie, pri pití šťavy však uprednostnite čerstvý pomarančový džús bez pridaného cukru.

Zaujímavosťou je i pomarančový džem a marmeláda.

Využitie nájde i umytá, ideálne nepostrekovaná pomarančová šupka. Prekladom je aromatická vonná ozdoba do bytu, ozdoba koláčov, punču či ako hnojivo do niektorých kvetov.

Pomaranč v kuchyni ako dochutenie jedla
Pomaranč v kuchyni ako dochutenie jedla. Zdroj foto: Getty images.
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.