Genitálny herpes: Ako vyzerá, aké má príznaky? Spôsob prevencie

Genitálny herpes: Ako vyzerá, aké má príznaky? Spôsob prevencie
Zdroj foto: Getty images

Genitálny herpes je jedno z najčastejších sexuálne prenosných ochorení. Jedná sa o ľahko prenosné infekčné ochorenie vyskytujúce sa u mužského i ženského pohlavia. Ako správne rozpoznať genitálny herpes? Akými spôsobmi sa môže vírus preniesť a aké sú dostupné možnosti liečby?

Charakteristika

Genitálny herpes, prezývaný aj ako genitálny opar, je vírusové ochorenie spôsobené Herpex Simplex typom vírusu. V prípade infekcie oblasti genitálií sa zvyčajne jedná o podtyp HSV-2.

Genitálny herpes je časté infekčné ochorenie prenosné najmä pohlavným stykom. Je zaraďovaný do skupiny STD – sexual transmittes diseases (sexuálne prenosných chorôb).

Genitálny herpes je charakteristický svojimi nepríjemnými vonkajšími prejavmi v oblasti genitálií.

Herpes simplex genital sa prejavuje na sliznici a koži v okolí pohlavných orgánov. U ženy najmä v okolí pošvy, pyskov ohanbia a u muža zvyčajne na konci pohlavného údu.

Charakteristickým znakom genitálneho oparu je jeho latentnosť. Vírus dokáže dlhodobo prežívať v ľudskom organizme a „spať.“ Nerozmnožuje sa a sťahuje sa do zadných spinálnych ganglií (útvarov nervového systému).

Skrytý pred ochrannými bunkami imunitného systému čaká na príležitosť oslabenia organizmu a imunity hostiteľa, keď sa vírus opätovne reaktivuje.

Genitálny opar je ochorenie s pomerne krátkou inkubačnou dobou. Od prvého nakazenia resp. kontaktu vírusu s organizmom sa čoskoro objavia aj prvé viditeľné príznaky.

Obvyklá inkubačná doba vírusu Herpex Simplex sa zvyčajne pohybuje od 2 do 7 dní.

Príčiny

Genitálny herpes je prenášaný prostredníctvom slizničného tkaniva.

Vírus je prenášaný najmä pohlavným stykom (slinami, krvou, pošvovým sekrétom či mužským ejakulátom), análnym a orálnym stykom. Vírus je prenesený priamo z hostiteľa na infikovanú osobu.

Pred genitálnym herpesom nemusí stopercentne ochrániť ani mechanická bariérová sexuálna ochrana (kondóm).

Prenos môže spôsobiť aj priamy dotyk pokožky alebo sliznice s oparom. V minimálnych prípadoch je prenos možný aj infikovaným predmetom, ako je príbor, uterák či špongia. Avšak mimo kontaktu s živým organizmom vírus veľmi rýchlo odumiera.

Ako pri väčšine pohlavných chorôb, herpes simplex genital častejšie trápi ženské pohlavie. Dôvodom je nadmerne vlhké a teplé vaginálne prostredie, ktoré vytvára ideálne podmienky pre rozvoj mikroorganizmov.

Možný spôsob prenosu je prenos infekcie vírusu z matky na dieťa perinatálne, teda počas pôrodu. Najčastejšie však pri vaginálnom pôrode cez prirodzené pôrodné cesty. 

Je preto nutné počas gravidity pravidelné sledovanie zdravotného stavu a konzultácia s lekárom.

K opakovaniu a reaktivácie infekcie môže dochádzať vtedy, ak sa vírus dostane z latentnej spiacej fázy opäť do aktívnej. 

Jedná sa o čas, kedy je organizmus psychicky i fyzicky oslabený zhoršením imunitného systému, nadmerným pôsobením stresu, hormonálnou nerovnováhou či podráždením genitálnej oblasti.

Genitálny opar
Genitálny opar (Genital herpes) – reálny obrázok. Charakteristické drobné pľuzgiere vyplnené tekutinou. Zdroj foto: Getty Images

Príznaky

V niektorých prípadoch nákaza vírusom HSV prebieha bezpríznakovo bez viditeľných prejavov. Človek sa tak stáva potencionálne možným tichým prenášačom.

Prípadne sa vírus môže chovať latentne, spí a čaká na oslabenie imunity organizmu. Vo väčšine prípadoch sa však príznaky genitálneho herpesu prejavia už pár dní po nákaze infikovanou osobou.

Charakteristickým príznakom genitálneho oparu je tvorba početných pľuzgierov vyplnených tekutinou v oblasti pohlavných orgánov.

Prvotne dochádza k zvýšenému začervenaniu miest, kde sa vytvorí malý pľuzgier. Neskôr sa začnú tvoriť drobné pľuzgiere, rozširujúce sa do priestoru v oblasti genitálií.

V ďalšej fáze dochádza k zväčšeniu a rozšíreniu pľuzgierov, nahromadeniu tekutinou a následnému prasknutiu tekutiny von.

U žien býva najviac postihnutá oblasť pyskov ohanbia a u mužov zase oblasť predkožky a žaluďu penisu. V prípade análneho styku môže byť postihnutá oblasť análneho otvoru a konečníku.

V prípade orálneho styku môže byť postihnutá zase oblasť ústnej dutiny a pier.

Okrem tvorby charakteristických tekutinových pľuzgierov, môžu genitálny herpes sprevádzať aj pridružené vnútorné príznaky, ako je bolesť hlavy, zväčšenie lymfatických uzlín, nevoľnosť či bolesť pri močení a mnohé iné.

Najčastejšie príznaky a prejavy genitálneho herpesu:

  • Charakteristické pľuzgiere v oblasti genitálií
  • Začervenanie s svrbenie oblasti genitálií
  • Zväčšenie lymfatických uzlín
  • Zvýšená únava
  • Celková slabosť a malátnosť
  • Bolesť hlavy
  • Svalová bolesť
  • Nevoľnosť
  • Zvýšená teplota
  • Nepríjemný pocit pri močení
  • Vaginálny výtok
Tvorba drobných pľuzgierov genitálneho herpesu v oblasti pohlavného mužského orgánu
Tvorba drobných pľuzgierov genitálneho herpesu v oblasti pohlavného mužského orgánu. Zdroj foto: Getty Images

Diagnostika

Diagnóza ochorenia prebieha pomocou odborného vyšetrenia lekárom. Žena je v prípade genitálneho oparu vyšetrovaná gynekológom, muž je vyšetrovaný dermatovenerológom alebo urológom.

Dochádza k odobratiu anamnézy pacienta, aspekčnému a palpačnému vyšetreniu. Lekár pomocou klinického a laboratórneho vyšetrenia vyhodnotí zo vzorky krvi prítomnosť vírusu Herpes Simplex a jeho konkrétny podtyp (HSV-1, HSV-2).

Pacientovi je odobratá krv na určenie prítomnosti protilátok proti vírusu. Krvný test môže odhaliť samotný vírus skôr, ako sa objavia prvé vonkajšie príznaky nákazy.

Je prevádzaný i v prípade podozrenia pohlavného sexuálneho kontaktu s infikovanou osobou.

Vo veľa prípadoch sa vykonáva kultivačný test vo forme odobratia tekutiny z pľuzgiera kvôli stanoveniu prítomnosti vírusu. Výter tekutiny je krátky test vykonaný pomocou špeciálnej vatovej paličky, a nie je pre pacienta bolestivý.

V prípade, že sa test bude pozitívny na prítomnosť vírusu Herpes Simplex, je potrebné informovať súčasných sexuálnych partnerov s cieľom včasnej diagnostiky, liečby a zabránenia ďalšiemu šíreniu tohto vírusu.

Prevencia vzniku genitálneho herpesu

Prevencia prenosu infekcie Herpes Simplex genitale spočíva v sexuálnej zdržanlivosti a nepremiskuitnom životom štýle (časté striedanie sexuálnych partnerov).

Ideálnou voľbou je vyšetrenie prítomnosti víru a iných STD v tele oboch partnerov a následná stálosť a vernosť jedného sexuálneho partnera.

Sú výrazne odporúčané pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa alebo urológa. Pri akýchkoľvek nezvyčajných príznakoch je potrebné vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr.

Kvôli ľahkému priebehu ochorenia je vhodné disponovať stabilným silným imunitným systémom a vysokou obranyschopnosťou organizmu.

Tipy prevencie genitálneho herpesu:

  • Bezpečný pohlavný styk
  • Obmedzenie promiskuity
  • Pravidelná intímna hygiena
  • Preventívne prehliadky u lekára
  • Silný imunitný systém
  • Testy na pohlavné choroby

Mýty a fakty o genitálnom herpese

Mýtus: Kondóm stopercentne zabráni prenosu vírusu Herpes Simplex.

Kondóm, ako mechanická bariérová sexuálna ochrana, môže v niektorých prípadoch prenosu infekcie vírusu zabrániť či znížiť percentuálnu šancu nákazy, no nie je považovaný za spoľahlivú a stopercentnú ochranu pred prenosom vírusu.

Fakt: Ženské pohlavie je vystavene vyššiemu riziku infekcie vírusu.

Ženské pohlavie je o niečo viac náchylnejšie na vznik resp. prenos infekcie v tele. Vaginálne vnútorné prostredie je vlhké, teplé a náchylné k tvorbe mikrotrhlín v slizničnom tkanive počas pohlavného styku.

Následkom je teda ideálna vstupná brána pre prenos a rozmnoženie vírusu Herpes simplex genitale.

Mýtus: Genitálny herpes je možné vyliečiť aj „babským receptom“.

Genitálny opar nie je odporúčané liečiť domácimi receptami. Odborne neliečený genitálny herpes môže spôsobiť následné zdravotné ťažkosti. Alternatívna prírodná podpora liečby vo forme bylín je výhodou, nie však primárnym riešením.

Je doporučené konzultovať domáce recepty s ošetrujúcim lekárom.

Fakt: Vírusové ochorenie je počas tehotenstva nebezpečné.

Genitálny herpes a obdobie gravidity ženy nie je určite bezpečná kombinácia. Pri rozšírenej infekcii ochorenia môže byť vírus prenesený na plod matkou.

Väčším problémom je však samotný pôrod, kde sa dieťa môže nakaziť pri prechode prirodzenými pôrodnými cestami matky. Ideálne je sa tejto situácii vyhnúť prevenciou proti tomuto ochoreniu.

Pri prítomnosti genitálneho vírusu v tele počas tehotenstva je potrebná pravidelná kontrola u gynekológa, ktorý určí spôsob liečby. Je potrebné sledovanie zdravotného stavu matky i dieťaťa pred i po pôrode.

Ako sa lieči: Genitálny herpes

Liečba genitálneho herpesu? Ako sa ho zbaviť, aké lieky pomôžu?

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2
  • ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Pavel VENTRUBA. Gynekologie. Třetí, doplněné a přepracované vydání. Praha: Galén, [2019]. ISBN 978-80-7492-426-2
  • HURYCH, Jakub a Roman ŠTÍCHA. Lékařská mikrobiologie: repetitorium. 3. vydání. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2021. ISBN 978-80-7553-976-2
  • journals.asm.org - Genital Herpes: Review of the Epidemic and Potential Use of Type-Specific Serology. Clinical Microbiology Reviews. Rhoda L. Ashley, Anna Wald
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Genital Herpes: A Review. National Library of Medicine. Mary Jo Groves
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané