Liečba hydrocefala: Lieky? Nutná je chirurgická operácia, drenáž

V prípade terapie hydrocefalu je liečba iba chirurgická. Účinná medikamentózna terapia zatiaľ nie je známa.

Princíp chirurgického zákroku je odstránenie príčiny hydrocefalu. Ak je príčinou obštrukcie tumor, riešením je jeho resekcia, teda odstránenie. 

Ak nie je príčina obštrukcie likvorových ciest známa, alebo sa nachádza na neoperabilnom mieste, riešením je drenáž mozgovomiechového moku. Likvor sa drénuje z bočných mozgových komôr do inej telovej dutiny. 

Drenážny systém - shunt - je tvorený hadičkou, ktorá má komorový a periférny katéter a ventil. Ventil je nastaviteľný na rôznu hodnotu otváracieho tlaku.

Každý ventil má taktiež vstavanú špeciálnu gravitačnú jednotku, ktorá zamedzuje predrénovanie veľkého množstva likvoru keď sa pacient postaví do vzpriamenej polohy. 

Periférny katéter je zavedený do telovej dutiny mimo lebku. Najvhodnejšou telovou dutinou pre drénovanie likvoru je brušná dutina. V nej sa nachádza peritoneum- pokrývka všetkých brušných orgánov. Je to tenká blana, ktorá dokáže vstrebávať tekutiny.

Ak brušná dutina nie je vhodná pre uloženie drénu, napr. kvôli infekcii alebo nedávnej brušnej operácii, môže sa využiť aj pravá komora srdca.

Znázornenie komorovo-brušného šantu/shuntu, ktorý odvádza prebytočný mok z mozgu do brušnej dutiny
Shunt z mozgových komôr smeruje do brušnej dutiny, kde odteká prebytočný mok. Ventriculoperitoneal (komoro-peritoneálny shunt, Collection catheter - zberný katéter / Valve - chlopňa / Ventricles - komory / Peritoneal catheter - peritoneálny katéter / Abdominal cavity - brušná dutina) Zdroj foto: Getty images

U malých detí je popísaná aj metóda drénovania do pleurálnej dutiny, teda do oblasti pokrývky pľúc. Avšak táto metóda sa využíva veľmi raritne. 

Najťažšou komplikáciou operácie so zavedením drénu je infekcia. Pri infekcii je potrebné celý drén vytiahnuť, zaviesť vonkajší drenážny systém, pacienta preliečiť antibiotikami a po vyliečení infekcie zopakovať operáciu so zavedením nového shuntu. 

Modernou metódou liečby hydrocefalu je endoskopická ventrikulostomia. Operuje sa cez malý trepanačný otvor vytvorený tenkou vŕtačkou v oblasti čela a za pomoci kamerového systému - endoskopu.

Princíp spočíva vo vytvorení malinkého okienka na spodine III. mozgovej komory. Vytvorenie tejto komunikácie zabezpečuje drénovanie likvoru z III. komory do prepontínnej cisterny. Takto sa umožní voľné prúdenie likvoru. 

Tento výkon je indikovaný v prípade obštrukčného hydrocefalu pri prekážke v oblasti Sylviovho akvaduktu. Možnou komplikáciou je masívnejšie krvácanie, napr. z bazilárnej tepny. 

Endoskopickou metódou je v dnešnej dobe možné operovať viac patologických stavov v intrakrániu, napr. mozgové cysty, vnútrokomorové nádory alebo je možné vykonať cielenú biopsiu tkaniva na diagnostiku malígnych tumorov. 

fzdieľaj na Facebooku