späť na zoznam príznakov

Popraskané pery


Choroby s príznakom "popraskané pery"

Popraskané pery môžu vzniknúť najčastejšie v dôsledku počasia, pričom na pery zle vplýva príliš veľká zima a chlad, ale tiež aj dlhé vystavenie slnku a teplu. V kútikoch pier sa môžu vyskytnúť bolestivé menšie praskliny tiež v dôsledku nedostatku niektorých minerálov alebo vitamínov v organizme. Za popraskané a vysušené pery môže tiež dehydratácia a nedostatok tekutín v organizme. Len výnimočne v niektorých prípadoch sú popraskané pery príznak ochorenia.

U malých detí sa prejavuje niekedy popraskanými perami aj atopický ekzém, kedy sú pery suché, popraskané, na krajoch môžu byť menšie prasklinky a okolo úst sa nachádza taktiež veľakrát tento druh ekzému. Toto ochorenie je dané geneticky, pričom výsledkom je patologická imunitná reakcia organizmu, ktorá sa prejavuje na koži. Tá je častokrát veľmi suchá svrbí a vyskytujú sa tu menšie vyrážky. Chorobu spôsobujú rozličné alergény vrátane potravín.

Niekedy sa môžu popraskané pery vyskytnúť aj ako príznak nedostatku železa alebo vitamínu B v organizme. K zníženiu koncentrácie železa v krvi dochádza napríklad pri anémii, ľudovo nazývanej aj chudokrvnosti. Táto choroba krvi je spôsobená znížením hladiny hemoglobínu, čo je červené farbivo, na ktoré sa viaže kyslík. Z nedostatku železa tak môže vzniknú anémia, pretože práve železo je potrebné pre tvorbu hemoglobínu. Popraskané pery sú teda tiež prítomné.

Ochorením cievneho systému je aj Kawasakiho choroba, pri ktorej dochádza k zápalu malých a veľkých tepien, konkrétne k zápalu ich stien. Najčastejšie trpia týmto ochorením deti vo veku do 4 až 5 rokov, pričom choroba sa prejavuje horúčkou, zväčšením lymfatických uzlín v oblasti krku, začervenaním sliznice v ústach a niekedy aj vyrážkou na koži. Ako jeden zo symptómov ochorenia je možné u deťoch pozorovať aj popraskané pery a začervenanie jazyka.

Znakom, že niečo nie je v poriadku s organizmom, môžu byť suché a popraskané pery vtedy, ak indikujú napríklad oslabenie imunity. Vplyv na kvalitu pier majú aj vek, takže starší ľudia majú skôr problémy so suchými alebo popraskanými perami. Veľký vplyv má aj produktov s chemickými konzervantami, ktoré maj tiež zlý vplyv na pery. U seniorov môže byť problém napríklad aj pri nádore sliznice pier, ktorý sa odborne nazýva spinocelulárny karcinóm a je treba ho liečiť.

Dôležité je, aby mal človek dostatok vitamínov, najmä skupiny B, ale aj zinka, železa a celkovo treba zmeniť jedálniček k zdravšej strave, najmä smerom k ovociu a zelenine. Pozor tiež na kozmetiku, ktorú človek používa na pery, nemala by obsahovať alkohol. Niekedy môžu popraskané kútiky na okrajoch pier signalizovať aj rôzne zápaly v tele, prípadne cukrovku alebo Crohnovu chorobu, ide ale o veľmi necharakteristické symptómy. Každopádne je lepšie navštíviť radšej lekára.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči popraskané pery?

Liečba

Lieky na Popraskané pery bez predpisu

Bioderma Atoderm Lipstick 4g BIODERMA LABORATOIRE Bioderma Atoderm Lipstick 4g

Reparačná a výživná starostlivosť o suché, popraskané a poškodené pery.

BIODERMA ATODERM LIP BALM 15ML LABORATOIRE BIODERMA BIODERMA ATODERM LIP BALM 15ML

Starostlivosť o suché a popraskané pery.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
balzam,med, uhorka - Phiniex 30.11.2016 16:10

Nato aby mi pery nepopraskali pouzivam balzam vajicko eos z notino-a a ak už mám pery popráskané tak na noc ich potieram medom a cez deň uhorkou :)

Čo mi pomohlo

med, uhorka, eos