Ako sa lieči plesňové ochorenie nechtov a prstov? Lieky i chirurgia

Pri liečbe plesňového ochorenia nôh a nechtov sa využíva najskôr lokálna liečba. Pri chronických a závažnejších ťažkostiach sa volí aj systémová terapia. Lokálna liečba sa využíva, ak nie je postihnutých viac ako 25 % nechtovej platničky.

Liečba je síce zdĺhavá, ale potrebná. Nakoľko pri zanedbaní hrozia komplikácie, ako sú napríklad celulitída, čiže zápal kože (nie celula - hovorovo celulitída). U ľudí, ktorí trpia na cukrovku je predispozíciou k vzniku diabetickej nohy. Dlhodobo chorí ľudia sú zdrojom rozširovania nákazy doma a na verejných priestranstvách, ako sú napríklad kúpaliská.

Pri postihnutí nechtu sa používajú rôzne liečebné laky s antimykotickou zložkou. Ďalej, aj pri kožnej mykóze, sa využívajú roztoky či krémy. Prípravky majú kombinovaný účinok. Znamená to, že obsahujú antimykotickú zložku a druhá má za úlohu narušiť vrchnú vrstvu nechtu.

Cez porušenú vrstvu nechtu prebieha lepší prienik liečiva k patogénom. Tieto liečebné látky majú široké spektrum účinku na rôzne mykózy. Avšak, ako je uvedené, liečba prebieha zdĺhavo. Nanášanie lokálneho antimykotika musí trvať minimálne 6 mesiacov a niekedy aj dlhšie ako 1 rok.

Známe lokálne prípravky na mykózu nechtov sú od výrobcov Scholl a Nailexpert. 

Systémová liečba sa volí v tom prípade, ak je postihnutý necht na viac ako 50 % plochy. Používajú sa rôzne systémové antimykotiká. Lieky sa podávajú perorálne, teda ústami. Často sa nasadí kombinovaná liečba. Tá spája lokálne celkové antimykotiká.

Úlohou kombinovanej terapie je zabezpečiť čo najúčinnejší prienik liečiva k patogénom. A to ako vo vnútri, tak aj pri krajoch postihnutých oblastí. Aj pre určenie najvhodnejšieho lieku je dobré, ak sa vykoná mykologické vyšetrenie a odber na kultiváciu.

V niektorých prípadoch je nutná chirurgická liečba. Jej cieľom môže byť čiastočné alebo úplné odstránenie nechtovej platničky. Tento zákrok je bolestivý. Navyše prináša so sebou riziko infekcie. Nechtové lôžko sa dá odstrániť aj pomocou CO2, laseru alebo chemicky.

Moderná doba prináša aj metódy využitia fotodynamickej liečby, UV - C žiarenia, laserovej liečby či iontoforézy. Samozrejme, okrem liečby je dôležitá aj prevencia pred vznikom či recidívou ťažkostí.

A ako sú na tom domáce recepty a babské rady?

Protizápalový účinok a efekt na mikroorganizmy má napríklad cesnak či ocot (obyčajný, jablčný), rovnako čajovníkový olej (Tea tree oil).

Podobne je to i s koloidným striebrom, veď ste už určite počuli o tom, ako sa dá využiť na rozličné kožné neduhy.

fzdieľaj na Facebooku