Liečba chronickej pankreatitídy: Lieky, diéta či chirurgia a iné

Cieľom liečby je zníženie bolesti bruchazlepšenie vstrebávania živín. Vždy je potrebná diéta, ktorá spočíva v znížení množstva tuku v strave a zvýšenie bielkovín a sacharidov.

Liečbu chronickej pankreatitídy môžeme rozdeliť na medikamentóznu, endoskopickú a chirurgickú.

Medikamentózna liečba

Má viacero foriem...

Liečba zníženého vstrebávania živín

Hoci úplná korekcia nadmerného množstva tuku v stolici v dôsledku poruchy metabolizmu tukov - steatorey sa bežne nedosahuje, vhodnou liečbou ju možno kontrolovať, aby sa u pacienta obnovila absorpcia tuku na prijateľnú úroveň, čo chorému umožní pribrať na váhe znížením hnačky.

U pacientov sa steatorea nevyvinie, kým hladina lipázy neklesne na menej ako 10 % normálnej hodnoty.

Vzhľadom na to sa základ liečby vyvinul prostredníctvom podávania náhrady lipázy pomocou použitia pankreatických enzýmov, ktoré boli primárne z prasacích zdrojov.

Pacienti by mali užívať pankreatické enzýmy počas jedla – zlepší vstrebávanie tukov a znižuje aj bolesť brucha, čo niektoré štúdie ale nepotvrdzujú.

Pri liečbe pankreatickými enzýmami človek zvyčajne priberie na váhe, má menšiu dennú stolicu, nemá v stolici žiadne kvapky oleja a celkovo sa cíti lepšie.

Ak sú tieto opatrenia neúčinné, môže sa pokúsiť o ďalšie zníženie príjmu tukov v potrave. Môžu byť potrebné aj doplnky vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E a K) a vitamínu B12. Na zníženie oxidačného stresu sa niekedy používa selén.

Liečba bolesti

Liečba chronickej bolesti u pacientov s chronickou pankreatitídou môže byť frustrujúca pre lekárov aj pacientov.

Patogenéza bolesti zostáva nedostatočne pochopená, ale predpokladá sa, že je spojená so zápalom okolo nervových zakončení v pankrease, zvýšeným tlakom vo veľkých aj malých kanálikoch pankreasu a v pankreatickom parenchýme, alebo karcinómom pankreasu.

Vzhľadom na značné ťažkosti pri liečbe pacientov s chronickou pankreatitídou je potrebné vyvinúť systematický prístup k liečbe ich bolesti.

Používajú sa: 

  • nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, naproxén, diklofenak)
  • tramadol, hydrocodon
  • antidepresíva
  • kortikosteroidy pri autoimunitnej chronickej pankreatitíde

Liečba cukrovky

Diabetické lieky užívané ústami zriedka pomáhajú pri liečbe cukrovky spôsobenej chronickou pankreatitídou.

Inzulín je vo všeobecnosti potrebný, ale môže spôsobiť problém, pretože postihnutí ľudia majú tiež znížené hladiny glukagónu, čo je hormón, ktorý vyrovnáva účinky inzulínu.

Nadbytok inzulínu v krvnom obehu spôsobuje nízke hladiny glukózy (cukru) v krvi, čo môže viesť k hypoglykemickej kóme.

Endoskopická liečba

Viacerí experti sa domnievajú, že endoskopická liečba má ako metóda prvej línie veľký význam predovšetkým u pacientov, ktorí sú nevhodní na chirurgickú liečbu, pri zlyhaní medikamentóznej liečby.

Vykonáva sa pomocou ERCP (endoskopická retrográdna cholangioskopia), kedy počas vyšetrenia endoskopom vloženým do úst pacienta sa prechádza do tenkého čreva, nasonduje sa pankreatický vývod, ktorý sa môže rozšíriť alebo z neho odstrániť kamienok, a tým sa zníži tlak v pankreatickom vývode, čo vedie k úľave od bolesti.

Chirurgická liečba

Výber operácie závisí od klinického problému a predoperačného posúdenia abnormality. Vo všeobecnosti sa prístup zameriava buď na zlepšenie drenáže pankreatických kanálikov, alebo na odstránenie chorého orgánu.

Údaje naznačujú, že chirurgická drenáž pankreatického vývodu je účinnejšia ako endoskopická drenáž u pacientov s obštrukciou vývodu pankreasu v dôsledku chronickej pankreatitídy.

Chirurgická liečba - brušná operácia a lekári a zdravotníci na operačnom sále operujú pacienta
Chirurgická liečba - operácia ako jedna z možností. Zdroj foto: Getty images
fzdieľaj na Facebooku