späť na zoznam článkov

Domácou liečbou na zápal hrdla

Domácou liečbou na zápal hrdla

Liečba zápalu hrdla spočíva v správnom odhade či diagnostike zápalu. A to hlavne z dôvodu, že môže byť spôsobený buď vírusom alebo baktériou. Tu sa liečba jednotlivého typu rozchádza. Ale máme pre vás aj pár domácich receptov na zapálené hrdlo.


Ako bolo sľúbené, druhá časť sa venuje liečbe zápalu hrdla. K dispozícii sú lieky, druhou skupinou je domáca pomoc. Domáca liečba zápalu hrdla, tak ako ju poznali naše staré mamy.

Ako na liečbu zápalu hrdla?

Zapálené hrdlo je rovnako dôležité správne vyliečiť. Prečo píšem správne? Na začiatku článku bolo napísané, že ho môžu vyvolať baktérie, ale aj vírusy. A podľa toho sa volí liečba.

lieky, sirup, tabletky
Lieky po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom

Lieky z lekárne

Pri bakteriálnom zápale pomôžu antibiotiká. Ale pri vírusovom sú neúčinné. Preto je zbytočné utekať za doktorom, pre antibiotiká.

A práve, často sa lieči každé zapálené hrdlo nimi. To nie je správne. Lekár by mal najskôr prísť na príčinu a následne na to vybrať vhodnú liečbu.

Nadmerné používanie antibiotík si vyberá svoju daň. Baktérie si na niektoré druhy antibiotík zvykajú, vytvárajú si rezistenciu. A tým antibiotikum stráca účinok.

Pri zápaloch spôsobenými vírusmi je situácia iná. Antivirotiká, čo sú lieky účinok proti vírusom, sa používajú len v mimoriadnych situáciách.

K liečbe sa preto pristupuje symptomaticky. To znamená, že sa liečia príznaky a nie príčina. Príkladom je horúčka, bolesť, plný nos, kašeľ.

Horúčka a bolesť

Lieky na horúčku sa volajú antipyretiká. A väčšinou majú aj analgetický účinok. Teda účinok tlmiaci bolesť. Najvhodnejší je liek, ktorý má ešte protizápalový účinok. Ten má napríklad účinná látka ibuprofen.

Nádcha a kašeľ

Na nádchu sa používajú hlavne lieky, ktoré sa aplikujú do nosa. A pri kašli sú to buď lieky na jeho útlm, alebo podporu vykašliavania.

Pri suchom sú to antituská a pri vlhkom lieky podporujúce vykašliavanie. To sú expektoranciá alebo aj mukolytiká.

Lokálna liečba

Pri zápaloch hrdla sa dajú využiť lokálne antibiotiká. Ale aj pri nich platí rovnaké pravidlo ako pri celkových. Dajú sa kúpiť bez predpisu. Je však lepšie konzultovať ich použite s lekárom.

Existujú lokálne pôsobiace lieky s dezinfekčným a anibakteriálnym účinkom. Sú vo forme sprejov, tabliet na cmúľanie, roztokov na výplach, tinktúr.

Vhodné na výplach, ale aj na bežné pitie sú aj bylinkové čaje. Doplniť môžete aj homeopatickú liečbu. U bylín, ale aj u iných prípravkov treba dať pozor na alergiu.

vitaminy, pomaranče, pomarančový džús
Vitamín C môžeme doplniť aj vhodnou potravou

Vitamíny

Dôležité je doplnenie vitamínov a stopových prvkov. Nezabúdajte na vitamín C, D a zinok. Vitamín D je potrebné organizmu dodávať hlavne v zimnom období. Nedostatočná hladina je zapríčinená nižšou dávkou slnečného žiarenia. 

Ale najlepšie je dopĺňať celé spektrum vitamínov a prvkov. Dobre je si spomenúť aj na podporu črevnej mikroflóry. Vhodnéprobiotiká, a tak isto aj prebiotiká.

Vhodný režim počas choroby

Medzi režimové opatrenia treba zaradiť pokoj na lôžku. Vylúčiť akúkoľvek námahu, či už fyzickú alebo psychickú. Veľmi dôležitý je dostatočný spánok.

Nezabúdajte na pitný režim. Najlepšie sú už spomínané bylinné čaje, čistá voda, prírodné ovocné šťavy. Nevhodné sú sýtené, sladené a inak chutené nápoje.

Pozor na dehydratáciu. Tá organizmus vysilí a vystaví ho nebezpečenstvu. Ohrozuje každú vekovú skupinu deti a seniorov obzvlášť.

Vetranie je dôležité, neprekurujte. Vyhýbanie sa kolektívu, najlepšie je zostať doma. Zabránite tým šíreniu na druhých ľudí.

V rodine je najlepšia izolácia. Vlastný riad, hygienické potreby ako uteráky. A častejšia osobná hygiena. Potrebná je aj starostlivosť o čistotu a dezinfekciu povrchov (kľučky, vypínače).

Fajčíte? To by ste mali úplne vynechať, alebo aspoň obmedziť na minimum. Znižuje totiž imunitu a v období choroby pôsobí obzvlášť negatívne.

Domáca liečba zapáleného hrdla

domáci recept, mažiar, bylinky
Pomôžu bylinky

Liekov sú plné lekárne. O ich vhodnosti a použití je lepšie sa poradiť s lekárom. Aj lekárnik vám vie odporučiť to najlepšie, čo zaberá.

Ale okrem liekov poznáme rady našich starých mám, ľudových liečiteľov a ľudové liečivá. Nimi sa v minulosti liečili bolesti a podporoval organizmus pri boji s ochoreniami.

Kloktanie

Pri zápaloch hrdla je vhodné kloktať. Vhodné roztoky na kloktanie si viete pripraviť doma. A to bez ekonomickej záťaži. Ich príprava je jednoduchá a nezaberie veľa času.

Roztok na kloktanie zhotovený z prísad:

 • voda
 • čajová lyžička sódy bikarbóny
 • pre dochutenie môžete zvoliť citrónovú šťavu

Tento domáci prípravok na kloktanie používajte zo začiatku aj každú hodinu. Ale najjednoduchším kloktadlom z domácej kuchyne je roztok pozostávajúci z pohára vody a lyžičky soli

Prípadne viete, do roztoku na kloktanie pridať bylinky. A to sú hlavne šalvia, rumanček pravý, repík lekársky a aj skorocel, či tymián. Ako už bolo písané, sú vhodné na kloktanie, ale aj popíjanie.

Ako vhodné kloktadlo na zmiernenie bolesti hrdla je aj odvar z paliny pravej. Ale pri nej si musia dávať pozor hlavne alergici.

Čaje a odvary z bylín

Byliny spomínané pri kloktaní sú vhodné aj na pitie. Nezabudnite však, čaj je lepšie nechať vychladnúť a nepiť ho horúci. Ohľadom dávkovania, aj dobrého veľa škodí.

Ku všetkému, a teda aj k bylinkám treba pristupovať so sedliackym rozumom. Pozor treba dávať v prípade tehotenstva a kojenia. Bylinky vhodné na odvar určený k pitiu aj kloktaniu:

čaj, šálka, sáčok s čajom
Čaj a odvar sa môže kloktať, ale aj piť
 • kvet nechtíka lekárskeho
 • šalvia
 • tymián
 • myrha
 • rumanček pravý
 • skorocel
 • repík lekársky
 • palina pravá

Skúste hrdlo zabaliť

Vhodnou voľbou je zábal. Krk si zabalíte do šatky, šálu, látky. Tú najskôr namočíte do studenej vody a vyžmýkate. Následne ňou zabaľte krk, na to igelit a suchú vrstvu teplej textílie, napríklad opäť šál.

Tento zábal je najlepšie aplikovať na noc. Ale odporúča sa aj opakované použitie niekoľko krát za deň. Miesto čistej vody môžete zvoliť aj bylinkový vychladnutý odvar.

Jeden z babských receptov radí slaný zábal. Textília sa vymáča v slanom roztoku. Následne sa krk zabalí rovnako ako pri zábale s vodou. Nechá sa pôsobiť 2 hodiny.

Staré rady radia aj tvarohový obklad. Tvaroh rozotriete na plienku, či šatku. Obviniete ním krk. Následne ešte vrstvu textílie, ako je šál. Tiež je najlepšia aplikácia na noc.

Na podobný účel sa spomínajú aj zábal z ovsených vločiek alebo ovsa. Tie dobré mierne navlhčiť a zahriať. Následne vytvoriť zábal na krk.

Pomocníci z kuchyne

cesnak, strúčky
Cesnak má lokálne protizápalové účinky

V kuchyni nájdeme potraviny, ktoré sú pri zápaloch hrdla nápomocné. Sú to hlavne cibuľa, cesnak, chren, med, škorica, klinčeky, citrón, zázvor. Všetky z vymenovaných majú protizápalový účinok.

Slepačia polievka je vhodná. Jednak človek trpí nechutenstvom a bolesť hrdla znepríjemňuje príjem potravy. Ale pravý slepačí vývar pomôže aj pre nasýtenie a aj pri zápale.

Ovocie a zelenina je dôležitá pre doplnenie vitamínov. Vhodnou formou je odšťavené ovocie alebo zelenina. Výborná je kyslá kapusta. Okrem vitamínov podporí aj črevnú mikroflóru.

Pri použití domácich receptov je dôležité myslieť na tehotenstvo, kojenie a aj na zvláštnosť detského veku. Dávka pre dospelého nie je zhodná pre dieťa. 

Infografika o využití potravín z kuchyne, ako sú med, cesnak, cibuľa, citrón, zázvor, chre, škorica
Ako sa dajú využiť domáce prostriedky?

Video o zápale hrdla a jeho domácej liečbe

Video o zápale hrdla a jeho domácej liečbe

Naposledy aktualizované 01.04.2017

Autor článku

Lukáš Tóth

Lukáš Tóth

redaktor portálu Zdravotéka
Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké sú najčastejšie príznaky dehydratácie? Aké sú najčastejšie príznaky dehydratácie?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

Dehydratácia u detí môže byť nebezpečná Dehydratácia u detí môže byť nebezpečná

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice 3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice

Krčná chrbtica je dôležitá z viacerých dôvodov. Jej najdôležitejšia úloha je chrániť miechu, ktorá ňou prechádza. Jej druhá a nezanedbateľná úloha je zabezpečovať pohyb a oporu hlave....

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami?

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Žltačka a spôsoby prenosu Žltačka a spôsoby prenosu

Žltačka je pomenovanie, ktorým sa u nás nesprávne označuje zápal pečene, čiže hepatitída. Hlavným dôvodom tohto pomenovania je príznak, teda zožltnutie kože, odborne tiež ikterus....


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.