Nádory a rakovina semenníkov: Aké sú príčiny a príznaky? + Prevencia

Nádory a rakovina semenníkov: Aké sú príčiny a príznaky? + Prevencia
Zdroj foto: Getty images

Rakovina semenníka môže postihnúť i mužov v mladom veku, aké má príčiny, príznaky? Dôležitá je prevencia...

Charakteristika

Nádory a rakovina semenníka sú zriedkavým onkologickým ochorením, avšak výskyt tohto druhu rakoviny stále rastie. Za posledné tri dekády vzrástol až 5-násobne.

Ochorenie progreduje rýchlo a už v čase diagnostiky sa môžu vyskytnúť metastázy v okolitých lymfatických uzlinách, v horšom prípade sú metastázy prítomné aj vo vzdialených orgánoch, napr. v pľúcach, pečeni či mozgu. 

Medzi rizikové faktory vzniku rakoviny semenníkov patrí kryptorchizmus (nezostúpenie semenníkov), ktorý je potrebné liečiť už v detskom veku. 

Dôležitá je prevencia ochorenia a to najmä edukácia mladých mužov o správnom a pravidelnom samovyšetrovaní semenníkov.

Semenníky sú mužské pohlavné žľazy, v ktorých sa tvoria pohlavné bunky - spermie a mužské pohlavné hormóny - androgény. Je to párový orgán, uložený v spodnej časti mieška.

Semenníky sú zavesené na semenných povrazcoch, pričom ľavý je vždy uložený nižšie ako pravý. 

Semenník má tvar vajca. Priemerná veľkosť je 4,5 cm na dĺžku a 3 cm na šírku. Jeden semenník má hmotnosť približne 30 gramov.

Nádory semenníka sú zriedkavým onkologickým ochorením a tvoria iba 2 % z celkového počtu zhubných nádorov u mužov. Postihujú hlavne mladých mužov, najčastejšie vo veku od 20 do 44 rokov, avšak môžu sa vyskytnúť aj u 15 ročného chlapca. 

Výskyt tohto druhu rakoviny stále rastie.

Za posledné tri dekády vzrástol až 5-násobne. Avšak vďaka moderným typom onkologickej liečby, akými sú rádioterapia alebo moderné kombinácie chemoterapie, jej úmrtnosť klesá. 

Najdôležitejšia je skorá diagnostika ochorenia, keďže nádory pomerne skoro metastázujú do okolitých slabinových a brušných lymfatických uzlín alebo do vzdialených orgánov, napríklad do pľúc či mozgu. 

Z histopatologického hľadiska sú najčastejšími nádormi semenníkov nádory z germinatívnych buniek. Germinálne nádory vznikajú z multipotentných kmeňových buniek, z ktorých ďalším vývojom vznikajú zrelé diferencované bunky, napríklad pohlavné bunky. 

Pre potreby liečby sa tieto nádory rozdeľujú na seminómy a na iné germinatívne nádory, čiže neseminomatózne. Dôvodom je rozdiel v účinnosti ožarovania ako liečebnej metódy.

Vysokou rádiosenzitívnosťou sa vyznačujú seminómy a naopak, nízku účinnosť má ožiarenie na neseminomatózne nádory. 

Najzriedkavejšie sú nádory medulárnych povrazcov, nádory Leydigových a Sertoliho buniek a iné. Leydigove bunky produkujú testosterón. Sertoliho bunky sú kľúčové pri spermatogenéze, teda tvorbe spermii a výžive dozrievajúcich spermii.

Príčiny

Príčina vzniku týchto nádorov stále nie je známa.

Sú známe len niektoré rizikové faktory, ktoré môžu podporiť vznik nádoru semenníkov. 

Keďže ide o nádory vznikajúce vo veľmi mladom veku, môžu sa niektoré rizikové faktory vyskytnúť už v intrauterinnom období, teda počas tehotenstva.

Najzávažnejším vplývajúcim faktorom sú poruchy pohlavných hormónov tehotnej matky.

Ďalším významným rizikovým faktorom, vplývajúcim na vznik rakoviny semenníkov, ale už po narodení chlapca, je nezostúpenie semenníka, teda tzv. retentio testis alebo kryptorchizmus.

Kryptorchizmus (retentio testis) je výraz pre nezostúpenie semenníka do miešku. Je to pomerne častá vývojová vada postihujúca chlapcov. Pri retencii semenníkov je vlastne jedna strana (alebo aj obidve strany) mieška prázdna.

Kryptorchizmom je postihnutých približne 5 % donosených novorodencov. Po dovŕšení prvého roka života toto číslo klesá len na 1 %.

Je to preto, lebo v 6. mesiaci dochádza k spontánnemu zostupu semenníkov takmer u všetkých detí. Po tomto období je retencia semenníka veľmi vzácna, ale ak sa objaví,  mala by byť do 18. mesiacov vyliečená.

Liečba krytorchizmu je dvojaká. Ak semenník vieme nahmatať, vykonáva sa orchidopexia cez slabinu. Pri nehmatnom semenníku je potrebná diagnostická laparoskopia za účelom ,,vyhľadania” semenníka.

Podľa typu polohy semenníka sa v operačnej liečbe postupuje ďalej.

Medzi ďalšie rizikové faktory vzniku rakoviny semenníkov patria:

  • genetické vplyvy, výskyt rakoviny v rodine
  • inguinálna (slabinová) hernia - pruh
  • prekonanie orchitídy, teda zápalu semenníkov napr. pri mumpse
  • úraz v oblasti genitálu
  • výskyt nádoru semenníkov v minulosti alebo na druhostrannom semenníku

Príznaky

Zhubný nádor semenníka len málokedy vyvoláva bolesti, avšak keďže je semenník krytý len kožou mieška, pomerne skoro môže byť hmatný na dotyk.

Preto je pravidelné samovyšetrovanie semenníkov veľmi dôležitým krokom v prevencii neskorých štádií tohto zhubného ochorenia a jeho metastázovania do okolitých orgánov.

Prvým znakom nádoru je na dotyk hmatný, tuhý a zväčšujúci sa obsah v miešku. Môže mať hrboľatý alebo hladký povrch. Tuhý uzlík v miešku nie je bolestivý.

Zhubný nádor semenníka vyvoláva bolesti len zriedka, ale ak sa objavia, väčšinou sú lokalizované do podbruška. Spôsobené môžu byť ťahom ťažšieho semenníka. 

Ak nádor vyvoláva bolesti v miešku, vo väčšine prípadov sú tieto bolesti tupé. Avšak raritne sa môžu objaviť aj prudké a ostré bolesti vyvolané napríklad krvácaním do nádoru.

Ďalším príznakom nádorového ochorenia mužskej pohlavnej žľazy je strata libida, teda chute na pohlavný styk a infertilita, čiže neplodnosť. 

Zvláštnym príznakom rakoviny semenníkov môže byť aj gynekomastia, teda zväčšenie prsných žliaz u muža. Dokonca sa tento znak môže objaviť ešte pred zistením samotného nádoru semenníka. 

Tumor testis metastázuje skoro a preto sa nezriedka  medzi prvými príznakmi ochorenia objavia práve príznaky z metastáz. Prvé metastázy sa objavujú v blízkych lymfatických uzlinách. Zväčšené a tvrdé uzliny môžu byť hmatné v slabinách.

Nešpecifické bolesti môžu vyvolávať metastaticky postihnuté uzliny v bruchu, v oblasti obličiek a krížoch.

Prvé metastázy do vzdialených orgánov sa rozsievajú hematogénne, teda krvou, a to najčastejšie do pľúc.

Medzi príznaky spôsobené metastázami v pľúcach patrí:

  • kašeľ, 
  • sťažené dýchanie, 
  • intolerancia fyzickej záťaže, 
  • nadmerná únava, 
  • nevysvetliteľné rýchle chudnutie

Okrem pľúc môžu byť metastázami postihnuté aj kosti, mozog, pečeň, obličky, nadobličky, svaly, slezina, prostata, srdce či dokonca oko. 

Diagnostika

Základom diagnostiky je vyšetrenie skróta (miešku) pohmatom.

Vyšetruje sa jemným dotykom prstami oboch rúk u ležiaceho aj stojaceho pacienta. Vyšetrujú sa obidve strany miešku, teda obidva semenníky zvlášť. 

V miešku sú uložené semenníky vpredu a za nimi sú nadsemenníky, ktoré majú na dotyk mäkšiu konzistenciu. Žľazy sa dajú od seba jemne palcom odtlačiť a vyšetriť jednotlivo.

Spoľahlivým a dostupným zobrazovacím vyšetrením je ultrasonografia (USG) miešku. Výhodou je ľahká dostupnosť miešku a taktiež poloha semenníkov blízko povrchu, hneď pod kožou. Navyše USG nezaťažuje citlivé žľazy rádioaktívnym žiarením. 

Nádory semenníkov sú dobre viditeľné. Seminómy sú hypoechogénne v porovnaní so zdravým tkanivom (tmavšie ako okolie), dobre a ostro ohraničené od okolia. 

Neseminomatózne nádory môžu byť hypoechogénne, ale aj hyperechogénne, čo svedčí pre teratomatóznu zložku nádoru (teratóm- nádor z buniek iných tkanív napr. zubov, vlasov, nechtov). 

Čo sa týka diagnostiky metastáz v pľúcach, zlatým štandardom je klasická rentgenová snímka hrudníka (RTG), ktorá dobre zobrazí metastázy seminomu. Najsenzitívnejším vyšetrením pri neseminomatóznych metastázach  je CT pľúc, ktoré odhalí aj malé metastázy. 

Okrem pľúc sú na CT viditeľné aj metastázy v kostiach, alebo metastaticky postihnuté lymfatické uzliny, ktoré sú zväčšené nad 15 mm. 

Na detekciu metastáz v mozgu je najlepším zobrazovacím vyšetrením MRI mozgu, pri postihnutí oka môže byť prínosné MRI orbít. 

Priebeh

Ako sme už spomínali, rakovina semenníkov postihuje mladých mužov. Aj keď je to zriedkavé ochorenie, môže mať rýchly priebeh a skorú progresiu do vyšších štádií. 

Nezriedka sa môžu už v čase diagnostiky vyskytnúť metastázy v okolitých lymfatických uzlinách, v horšom prípade sú metastázy prítomné aj vo vzdialených orgánoch, napr. v pľúcach, pečeni či mozgu. 

Vďaka moderným liečebným možnostiam ako je ožarovanie alebo účinná chemoterapia, má toto nádorové ochorenie pri skorej diagnostike pomerne dobrú prognózu. 

Ak je ochorenie diagnostikované v poslednom IV. štádiu, teda v štádiu vzdialených metastáz, a zahájená je záchranná chemoterapia, až ¼ pacientov má nádej na vyliečenie a remisiu ochorenia. 

Pri recidíve, teda návrate ochorenia, sa opätovne vylieči až 30 % mužov. 

Prevencia

Rakovina semenníkov je ochorenie mladého veku, postihuje zdravých mužov v produktívnom období, čím významne zasahuje do plnohodnotného života mladého muža. 

Prvým krokom v prevencii tohto ochorenia je dbať na správnu anatomickú polohu semenníkov už v predškolskom veku a nečakať na zostúpenie semenníkov až do pubertálneho veku. 

Ak semenník nezostúpi ani do puberty, je nevyhnutné podstúpiť orchiektómiu.

Druhým, rovnako dôležitým krokom je edukácia mladých mužov o správnom a pravidelnom samovyšetrovaní semenníkov.

Edukácia je dôležitá aj na strane ambulantných pediatrov, ktorí by vyšetrenie semenníkov mali vykonávať pravidelne a to všetkým pacientom starším ako 15 rokov mužského pohlavia. 

Čítajte tiež: 

Ako sa lieči: Nádory semenníkov a rakovina semenníka

Liečba nádorov, rakoviny semenníkov: Operácia ako voľba číslo 1

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané