SIBO: Čo je syndróm bakteriálneho prerastania čreva? Príznaky...

SIBO: Čo je syndróm bakteriálneho prerastania čreva? Príznaky...
Zdroj foto: Getty images

Bakteriálne prerastanie tenkého čreva, skrátene SIBO, je syndróm charakterizujúci zvýšený alebo abnormálny typ baktérií nachádzajúcich sa v tenkom čreve. Spôsobuje najmä tráviace a absorpčné problémy. Aká je príčina vzniku SIBO a ako sa ochorenie prejavuje?

Charakteristika

Bakteriálne prerastanie tenkého čreva - SIBO vychádza zanglickej skratky small intestinal bacterial overgrowth. Jedná sa o pomerne závažný stav postihujúci tenké črevo.

Syndróm bakteriálneho prerastania čreva = bakteriálne prerastanie tenkého čreva = SIBO = Small Intestinal Bacterial Overgrowth.

Dôsledkom premnoženia nevhodných baktérií sú nepríjemné tráviace príznaky, ako bolesť brucha, nadúvanie či hnačka. Hlavným rizikom je podvýživa, nakoľko premnožené baktérie začnú spotrebovávať prijímané živiny.

Príčina vzniku, diagnostika, príznaky, liečba, prevencia a mnohé iné informácie sa dočítate pokračovaním v článku.

Ochorenie SIBO: čo to je?

SIBO je ochorenie postihujúce gastrointestinálny trakt človeka. 

Tráviaci trakt osídľujú stovky rôznych baktérií, ktoré udržujú ústrojenstvo v rovnováhe.

Pokiaľ dôjde k narušeniu rovnováhy tejto črevnej mikroflóry, spozorujeme tráviace problémy.

Pri dlhodobom narušení bakteriálnej rovnováhy môže dochádzať k závažným dôsledkom, ako je práve SIBO. 

Ak sú prospešné baktérie tráviaceho traktu v ideálnom množstve, vykonávajú rôzne významné funkcie - absorpcia vitamínov, fermentácia látok či ochrana tenkého čreva pred škodlivými baktériami.

Naopak ak dochádza k premnoženiu baktérií tenkého čreva alebo k prerastaniu baktérií typických pre hrubé črevo do tenkého - naruší sa tak rovnováha a premnožené baktérie môžu začať ničiť základné zložky potravy.

Zabránia tak fyziologickému tráveniu a vstrebávaniu živín.

Príčiny

Ochorenie bakteriálneho prerastania čreva je možné charakterizovať ako poruchu nadmerného rastu baktérií v tenkom čreve.

SIBO vzniká v dôsledku narušenia fyziologických ochranných mechanizmov, medzi ktoré je zaraďovaná: žalúdočná kyselina, žlč, sekrécia z pankreasu, tráviace enzýmy a taktiež imunitný systém.

Abnormality v týchto mechanizmoch sú predispozíciou pre bakteriálne prerastanie.

Niektoré skupiny pacientov majú zvýšené riziko vzniku SIBO.

Jedná sa napríklad o anamnézu s chirurgickým zákrokom tráviacej sústavy, syndróm dráždivého/krátkeho čreva, cirhóza pečene, hypotyreóza, nedostatočnosť pankreasu, celiakia, resekcia žalúdka, Crohnova choroba, chronické zápaly čreva, diabetes mellitus (cukrovka), znížená tvorba žlče a mnohé iné.

Rizikovým faktorom je i nevhodná životospráva zlé stravovacie návyky. Nepravidelné nezdravé stravovanie, vysoko-spracované potraviny, nadmerný obsah cukru, nedostatok vlákniny, chronický stres a iné.

Malá absorpcia kyselín, tukov, sacharidov, proteínov a vitamínov následne vedie k poškodeniu povrchu baktériami alebo k premene živín na toxické metabolity. Následnom sú hnačky a strata telesnej hmotnosti.  

To má za následok zníženú funkciu enterocytov (buniek sliznica čreva), pričom dochádza k prehĺbeniu maloabsorpcie.

Bakteriálne prerastanie v tenkom čreve (SIBO)
Bakteriálne prerastanie v tenkom čreve (SIBO). Zdroj foto: Getty Images

Príznaky

Príznaky SIBO sú podobné všeobecnými príznakom gastrointestinálnych chronických ochorení. Jedná sa primárne o nadúvanie, bolestivosť brucha, plynatosť a obtiaže s trávením i vyprázdňovaním.

V dôsledku malo-absorpcie a hnačiek často krát dochádza k strate telesnej hmotnosti. Organizmus bojuje proti premnoženým baktériám imunitným systémom, čoho dôsledkom je nadmerná únava a slabosť.

Niektoré zložky potravy môžu byť premnoženými baktériami premenené na látky dráždiace sliznicu tenkého čreva, ktorá reaguje zvýšením vylučovania vody, čoho dôsledkom je hnačka (vodnatá riedka stolica).

Ak sa baktérie nachádzajú v tenkom čreve vo veľkých množstvách, môžu začať súperiť o živiny s organizmom. Dochádza tak k malnutrícii, a teda nedostatočnému príjmu výživy.

Rizikom je anémia, podvýživa a strata telesnej hmotnosti.

Maloabsorpcia má vplyv aj na vstrebávanie vitamínov, čo spôsobuje ich možný nedostatok - avitaminózu. Najmä nedostatok vitamínu B12. Často sa tak v rámci SIBO prejavujú rôzne neurologické a psychické príznaky.

Možné symptómy SIBO:

  • Nadúvanie
  • Nafukovanie
  • Plynatosť
  • Kŕče v bruchu
  • Bolesť brucha
  • Nevoľnosť
  • Strata telesnej hmotnosti
  • Hnačka
  • Poruchy trávenia
  • Zápcha
  • Zvýšená únava
  • Znížená imunita
  • Celková slabosť
  • Depresia a úzkosť

Diagnostika

Príznaky SIBO sú pomerne nešpecifické a podobajú sa na rôzne iné ochorenia tráviaceho traktu. Diagnostika SIBO tak môže byť o niečo zložitejšia. 

Diagnostika SIBO bude vzhľadom na tráviace obtiaže prebiehať u gastro-intestinológa. Po základnom vyšetrení, posúdení príznakov, odobratí anamnézy a vzorky krvi, budú nasledovať špecifické testy.

Hlavnú diagnostiku tvorí dychový  test, ktorý môže diagnostikovať bakteriálne prerastanie v tenkom čreve. Test je pre pacienta bezbolestný a nenáročný. Môže byť však zdĺhavý.

Je založený na základe stanovenia koncentrácie vodíka alebo metánu vo vydychovanom vzduchu.

Pred vyšetrením je pacient na lačno. Chvíľu sedí v pokoji a následne je mu odmerané množstvo vodíka vo vydychovanom vzduchu. Následne dostane pohár s tekutinou - laktulózou, ktorý vypije a meranie výdychu sa v určitých intervaloch zopakuje.

Vodík totižto vzniká v dôsledku fermentácie laktulózy baktériami v tenkom čreve.

Pokiaľ je teda zaznamenaný nárast množstva vodíka nad určitú hodnotu, dochádza sa k zisteniu, že bežne nestráviteľná laktulóza neprejde nestrávená do hrubého čreva, ale už v tenkom čreve sa rozkladá účinkom prítomných baktérií.

Produktom tohto abnormálneho črevného rozkladu je vodík, ktorý sa krvou prenáša do pľúc a následne i dychu.

Ďalej môže lekár indikovať prístrojové zobrazovacie vyšetrenie tenkého čreva endoskopiu.

Pomocou špeciálnej kamery lekár preskúma črevnú sliznicu. Pomocou endoskopu môže byť odobratá vzorka sliznice čreva na laboratórnu diagnostiku a určenie prítomnosti baktérií.

Diagnostika SIBO: Dychový vodíkový test
Diagnostika SIBO: Dychový vodíkový test. Zdroj foto: Getty Images

Priebeh

Priebeh ochorenia sa vyznačuje nešpecifickými tráviacimi ťažkosťami ako je opísané v časti príznaky.

Prevencia vzniku SIBO

Prevencia pred bakteriálnym prerastaním tenkého čreva spočíva najmä v životospráve.

Základom je pravidelná vyvážená zdravá strava, ktorá podporuje rovnováhu črevného mikrobiómu.

Je potrebná plnohodnotná strava plná bielkovín, tukov, vlákniny komplexných sacharidov. Dostatok potrebných vitamínov minerálov.

Pokiaľ je vám diagnostikované určité ochorenie tráviacej sústavy, ktoré je súčasne rizikovým faktorom pre vznik SIBO, je potrebná odborná liečba daného ochorenia vrátane dodržiavania diétnych opatrení.

Neodkladná návšteva lekára pri bolesti a tráviacich problémoch patrí k prevencii a rannému podchyteniu rôznych gastrointestinálnych ochorení.

Preventívne tipy:

  • Pravidelná vyvážená strava
  • Pravidelná pohybová aktivita
  • Eliminácia jednoduchého cukru v strave
  • Eliminácia vysoko-spracovaných potravín
  • Dostatočný príjem vlákniny v strave
  • Dostatočný príjem bielkovín v strave
  • Eliminácia každodenného stresu
  • Užívanie probiotík a prebiotík (obzvlášť po chorobe)
  • Neodkladná návšteva lekára pri spozorovaní obtiaží

Ako sa lieči: SIBO - syndróm bakteriálneho prerastania čreva

Liečba - ako sa lieči SIBO? Aké lieky zaberajú, je potrebná diéta?

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • MARTÍNEK, Jan a Pavel TRUNEČKA. Gastroenterologie a hepatologie v algoritmech. Praha: Maxdorf, [2021]. Jessenius. ISBN 978-80-7345-684-9
  • ZAVORAL, Miroslav, ed. Mařatkova gastroenterologie: patofyziologie, diagnostika, léčba. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2021. ISBN 978-80-246-5002-9
  • healthline.com - Everything You Should Know About Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO). Healthline. Angelica Balingit, MD
  • medicalnewstoday.com - What to know about SIBO and its treatment. Medical News Today. Darragh O'Carroll, MD
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Small Intestinal Bacterial Overgrowth: Clinical Features and Therapeutic Management. National Library of Medicine. Satish S C Rao, Jigar Bhagatwala
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané