Možnosti liečby prostatitídy: Lieky, antibiotiká, operácia?

Samotný postup liečby závisí od príčiny vzniku zápalu. Liečba tak spočíva v odstránení príčiny a eliminácií nežiadúcich klinických príznakov.

Liečba môže byť konzervatívna, farmakologická a operačná. Vo väčšine prípadov prostatitídy sa jedná o kombináciu medikamentóznej liečby a úpravy životosprávy.

Konzervatívna liečba a úprava životosprávy

Pri zápale prostaty by sa mal pacient zamerať okrem odbornej liečby aj na zlepšenie životosprávy. Dôležitý je dostatočný pitný režim čistej vody, prípadne bylinných čajov. Pitný režim podporuje pravidelné a zdravé vylučovanie.

Vyhýbať sa treba najmä alkoholu a iných dráždivých nápojov či jedál (štipľavé, korenené). Je vhodné vyhýbať sa dlhému bicyklovaniu.

Prostata ako pohlavný orgán úzko súvisí s vylučovacou sústavou a preto sa jej zápal prejavuje ako problém s močením. Základom konzervatívnej liečby je nezadržiavanie močenia a pravidelné močenie počas dňa.

Pred spaním je vhodné piť menej tekutín a vymočiť sa tak, aby v močovom mechúre a neostal prebytočný moč

Farmakologická liečba

Základnou formou terapie je medikamentózna liečba, a to najmä u zápalových (bakteriálnych) akútnych i chronických prostatitíd.

Využívaná je antibiotická liečba s perorálnym užívaním. Možná je i indikácia lokálnych liečiv vo forme krémov a mastí. Bežná je symptomatická liečba, a teda nesteroidné lieky znižujúce bolesť a zápalový proces.

Urológ môže pacientovi predpísať lieky spomaľujúce rast prostaty, podporujúce pravidelné močenie či spazmolytiká na uvoľnenie svalstva.  

Možnou medikáciou sú alfa blokátory, ktoré pomôžu relaxovať močový mechúr a pacienta zbavujú pocitu bolestivého močenia. 

Zvolený typ liečiv závisí od presnej príčiny vzniku prostatitídy.

Operačná liečba

Prostatitída je pomerne závažné ochorenie, nakoľko jej neliečenie môže mať vplyv na samotnú plodnosť muža.

V krajnom prípade, ak pacient nereaguje pozitívne na konzervatívnu a farmakologickú liečbu, môže byť v niektorých prípadoch indikované operačné riešenie.

To sa aplikuje najmä v prípade chronických prostatitíd, a to najčastejšie z dôvodu jej nadmerného zväčšenia (hyperpázie) alebo často recidivujúcich zápalov.

V tom prípade je potrebné odstránenie časti nežiadúceho tkaniva prostaty a uvoľnenie priechodnosti močovej trubice. Možné je tak endoskopická operácia nazývaná ako transuretálna resekcia prostaty.

fzdieľaj na Facebooku